İşlem Yapılıyor
Beşinci Köşe
Örnek:

Beşinci Köşe

Yazar Gamze Güller
Seslendiren Gamze Güller
Yayınevi Dedalus Kitap

“Öyle mi? diyorum umursamazca, “Pek çok filmde var asansörlü sahneler. Hatta birinde adamla kadın asansörde kalıyorlar, binerken sevgililer ama…”

Tuzağa düşmediğimi görünce ilgisini yitiriyor. Yüzüne vuran loş gölgeler bile değişen bakışlarını gizleyemiyor. İçindeki labirentler gözlerinde şimdi. Adımımı attığım an kaybolacağım. Kaptığım dar köşeye iyice sinip bekliyorum. Asansörün çınlaması haince “5”i ilan ederken, “Seyretmeyeceksen geri ver,” diyor.

Şaşırtıcı bir biçimde, bir merdivenin basamaklarını inercesine hemen hemen her birinde kendimden bir parça bulduğum eşsiz bir öykü demeti.

NAZLI ERAY

Gamze Güller, öykü dilini düşünerek/bilerek/severek oluşturuyor. Kıvamında bir olgunluk ve farkındalıkla kuruyor öyküyü.

ÇİĞDEM ÜLKER

Bakmakla görmek farklıdır. Herkes bakar, ama görenlerin sayısı azdır. Gamze Güller mimar gözüyle yakaladığı ayrıntıları yazar eliyle kâğıda aktarırken, sözcüklerle resimler çiziyor. Pırıl pırıl, canlı, inandırıcı...

ATTİLÂ ŞENKON

Duymadıklarınız


Gamze Güller2013 Orhan Kemal Öykü Ödüllü Beşinci Köşe'nin kayıtları İstanbul'da Seslenen Kitap stüdyosunda Eylül 2014'te tamamlandı. Gamze Güller'in çalışma disiplini ve seslendirme perfomansının birleşimi kayıtların 2 gün gibi, beklenenden çok daha kısa, bir süreçte tamamlanmasını sağladı. Gamze Güller hem Beşinci Köşe hem de İçimdeki Kalabalık öykü kitaplarını Seslenen Kitap için seslendirdi. Her iki kitabı da Gamze Güller'den dinlemekten büyük keyif alacağınıza eminiz.

Yazar Hakkında

Gamze GüllerGamze Güller ilk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde,  lisans ve yüksek lisans eğitimini İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Çeşitli inşaat firmalarında proje yöneticisi ve proje koordinatörü olarak görev yaptı. Halen Ankara’da serbest mimar olarak çalışıyor. 2007 yılından itibaren Kitap-lık, Her Şeye Karşın, Lacivert, Patika, Kolejliler, Bugünden Edebiyat, Dünyanın Öyküsü, Ada gibi edebiyat dergilerinde öyküleri, kitap tanıtım yazıları ve köşe yazıları yayımlanıyor. 2007 Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Öykü Yarışmasında “Dağların Soluğu” isimli öyküsüyle birincilik ödülü aldı. 2007 Özgür Pencere Edebiyat Derneği Kadın Öyküleri Yarışmasında “Gel Pisipisi” isimli öyküsüyle mansiyon aldı. “Beşinci Köşe” kitabıyla 2013 Orhan Kemal öykü ödülünü kazandı. 2010 yılından beri Türkiye Bilişim Derneği Bilimkurgu Öykü Yarışması ve TED Genç Meşale Öykü Yarışması seçici kurulunda görev alıyor. CER Modern, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği ve Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Edebiyat Atölyeleri’nin yürütücülüğünü yapıyor ve atölye dersleri veriyor. Kanal B Kitap Dünyası Programı Klasikler bölümünde roman sunumları yapıyor.