İşlem Yapılıyor
Pazartesi ya da Salı
Örnek:

Pazartesi ya da Salı

Yazar Virginia Woolf
(Çev: Alev Bulut)
Seslendiren Gökçe Eyüboğlu
Yayınevi Notos Kitap

Cesaret dolu bir yaşam, çalışmakla geçen yıllar, umutsuzluk, bekleyiş, verimsiz arayış günleri ve sonun getirdiği yalnızlık korkusu; bütün bunlar olası aldatmacasını hemen yadsıdığı şu küçük cümlenin teminatından başka gerekçeye yer bırakmaz: “Fakat bir gün elimize bir kalem alıp yazmaya başladığımızda ne olacağını kim bilebilir? Gerçeklik, belli bir şeyken, onu şuna buna çevirmemek ne kadar da zor.”

– Maurice Blanchot

Pazartesi ya da Salı’da okuyacağınız, fildişi kulesinde yalnızlaşan bir yazarın değil, tam da yazarak insanlarla kucaklaşan bir yaşam müptelasının öyküleri. Artık “kendine ait bir oda”ya kapanmış, kitap kapaklarının hapsettiği o sıkıcı Woolf portresi değil baktığımız. Edebiyatın en özgün imgelerinin mucidine ait bir âlem. İşte bu yüzden Woolf’u görmek, o hülyalı ve soyut portreye bakıp iç geçirmek değil, onun ahenk ve karmaşa arasında gidip gelen oluş âlemini seyretmek. Woolf’u okumak, “kendine ait” olanı dünyaya ait kılan, birbirine taşan evrenleri yaratan kadını okumak. O beylik portredeki hareketsiz, dingin, soyut Woolf klişesinin tam aksi; koşan, uçan, dağılan, nesnelere dönüşen, varoluş imkânlarını açan, zamanı varoluşun tecrübesinde veren yaratıcıyı okumak.

Duymadıklarınız

Virginia WoolfVirginia Woolf

25 Ocak 1882’de Londra’da doğdu. Babası Leslie Stephen saygıdeğer bir tarihçi,yazar ve eleştirmendi; Woolf, bu sayede dönemin önde gelen sanatçılarıyla bir arada büyüdü. Annesinin 1895’teki ölümü, yaşamı boyunca devam edecek çalkantılı ruh halinin başlangıcı oldu. 1904’te babasının da ölmesi üzerine kardeşleriyle birlikte Bloomsbury’e taşındı ve cinsellikle ilgili özgürlükçü düşünceleriyle de bilinen Bloomsbury Topluluğu’na katıldı. İlk kitabı Dışa Yolculuk 1915’te yayımlandı ve büyük yankı uyandırdı. 1917’de Leonard Woolf ile kurdukları Hogarth Press adlı yayınevinde T.S. Eliot ve Henry Green gibi yazarların yapıtlarının yanında kendi kitaplarını da yayımladı. İngiliz dilindeki en yenilikçi yazarlardan biri olarak kabul edilen Woolf, kendi adıyla anılan bilinçakışı tekniğinin en başarılı örneklerini verdi. Perde Arası adlı son romanını tamamladıktan sonra bunalıma girdi ve 28 Mart 1941’de ceplerine taş doldurarak Ouse Nehri’nde intihar etti.

Başlıca yapıtları: Dışa Yolculuk, Jacob’un Odası, Mrs. Dalloway, Deniz Feneri, Orlando, Kendine Ait Bir Oda, Dalgalar, Yıllar, Perde Arası.


Alev (Kerimoğlu) Bulut

1985 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1989-1992 yılları arasında ABD’de bulundu. Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nin ardından 1996 yılından başlayarak İstanbul Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak görev yapıyor. Çeviride Dil ve Metin (2003) ve Basından Örneklerle Çeviride İdeoloji, İdeolojik Çeviri (2008) başlıklı iki kitabı, makale ve denemeleri ile çeşitli yayınevlerine yapılmış 15 kitap çevirisi var. Çevbir ve Çeviri Derneği üyesi.


Gökçe (Altunsaray) Eyüboğlu

Gökçe Eyüboğlu2005 yılında Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetmi'nden mezun oldu. 2009-2010 yılları arasında Akademi 35,5 Sanat Evi'nden Diksiyon, Dublaj, Oyunculuk, Kamera Önü Oyunculuk, Uygulamalı Kamera Önü Oyunculuğu eğitimleri aldı. Ayrıca 2011 ve 2013 yılları arasında oyuncu koçları Merve Taşkan ve Mehmet Ada Öztekin'den Method Oyunculuğu ve Kamera Önü Oyunculuk dersleri aldı.

Profesyonel Deneyimleri:
Tiyatro: Havhavlarla Hevhevler çocuk oyunu Kasım 2009-Mayıs 2010. Sinema Filmi: Kadın İşi Banka Soygunu Ocak 2014 - Kaybedenler Kulübü Mart 2011 - Aşk Geliyorum Demez Kasım 2009. TV Dizi: Tanıklar 5.bölüm TRT  2014 - Saklı Kalan Show TV 2014 - Yalan Dünya  Kanal D 61.bölüm  2013 - Aşk ve Ceza  ATV 2.sezon 2010-2011. Reklamlar: Tchibo  TV Reklamı  Mayıs 2014 - Turkcell  Anneler Günü  Viral Reklam Mayıs 2013 - Olympa Residence TV Reklamı Şubat 2012 - Pınar Sucuk TV reklamı Mayıs 2011 - TargoBank  TV Reklamı Yurtdışı Kasım 2011. İnternet Dizi: Yıldızın Parlasın  Haziran Eylül 2011 - Ve Kapı Çalar Mayıs 2013 Go go project.