Bugün Korona Zamanlarında Hayatımızı En Çok Rahatlatan, 10 Yıl Önce Kullanmadığımız Teknolojiler

Aralık ayından itibaren yaklaşık 3 milyon 330 bin kişiyi enfekte eden Korona virüsü, artık hayatımızın reddedilemez bir parçası haline gelmiş durumda. Sosyal mesafemizi korumak adına evlerimize kapandığımız bu süreç hayatımızın her alanında çok büyük değişimlere sebep oldu ve olmaya da devam ediyor. Her ne kadar gönüllü karantinalarımız bizi günlük hayatlarımızdan hayli uzaklaştırmış olsa da evlerimize, odalarımıza 10 yıl önce değil de şimdi bağımlı kalmış olmamız aslında tüm insanlık için büyük bir şans. Teknolojinin şu an bulunduğu konumda olmadığı olası bir karantina süreci her ne kadar hayal etmesi güç de olsa, hayatımızda 10 yıldan uzun süredir bulunmayan ne kadar fazla olguyu sıklıkla kullandığımızı fark ettiğimizde bu salgın geçmişte değil de günümüzde ortaya çıktığı için şanslı hissetmemek işten bile değil. Bu süreçte hayatımızı en çok kolaylaştıran, yakın geçmişte hayatımıza giren teknolojileri derledik.

Video Konferans

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-4145190-1024x684.jpeg

Tahmin edilebileceği üzere evlerimizi terk etmememiz öncelikle her gün evden çıkmamıza sebep olan okul ve iş hayatlarımızı etkiledi. Bölüm veya iş kolu fark etmeksizin sayısız insanla beraber işlerimizi ve derslerimizi evden idare etmek durumundayız ve burada imdadımıza çeşit çeşit video konferans uygulamaları yetişiyor. Tabi ki bundan 10 sene öncesinde de video konferans günlük hayata uzak bir teknoloji değildi ancak günümüzde kullanılan Zoom, Google Meet, Skype gibi servisler eskiye oranla çok daha fazla sayıda insanın mümkün olan en yüksek kalite ve en düşük gecikme ile iletişim kurmalarına olanak sağlıyor.

Sanal Alışveriş

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-920382-1024x683.jpeg

Evet, uzmanların uyarılarını dikkate alarak evimizi zorunda kalmadıkça terk etmiyoruz ancak istesek de istemesek de bir sürenin sonunda alışveriş gerekliliğin kendini göstermesine engel olamıyoruz. Kimi zaman günlük ihtiyaçlarımız için, kimi zaman kişisel bakımımız için, kimi zaman ise yalnızca karantinadaki boş vaktimizi biraz olsun değerlendirmek adına yeni bir kitap almak için sanal alışveriş uygulama ve sitelerine başvuruyoruz. Tabi ki bu da yeni bir uygulama değil, ancak artık market alışverişimizi saniyeler içinde birkaç parmak hareketi ile yapabilmek bile aslında teknolojinin bizi karantinalarımızda da yalnız bırakmadığının çok basit bir kanıtı.

Gelişmiş Eğlence Sistemleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3183133-1024x682.jpeg

Bir süredir tüm vaktimizi evde geçiriyor oluşumuzun bir sonucu da her birimizin belki istediğimizden bile daha çok boş vakti olması. Bu boş vakitlerimizi kimimiz yeni kitaplar keşfederek, kimimiz geride kaldığı dizilerin sezonlarını izleyerek, kimimiz spor yaparak, kimimiz ise salgın öncesinde hayatımızda bile olmayan hobiler edinerek doldurmaya çalışıyoruz. Fakat şu bir gerçek ki, bu süreçte video oyunlara olan ilgi hiç olmadığı kadar arttı ve belki de şimdiye kadar dünya üzerinde hiç oynanmadığı kadar oyun oynanıyor. Burada da devreye Sony, Microsoft ve Nintendo gibi firmaların seneler geçtikçe piyasada daha da gelişmiş modeller ile boy gösterdikleri oyun konsolları giriyor. Yeni nesil oyun konsolları özellikle yüksel kalitede akıcı görsellikler sunarken aynı zamanda sanal gerçeklik desteği ile kullanıcıların odalarını dahi terk etmeden pek çok farklı dünya deneyimlemelerine olanak sağlamalarıyla dikkat çekiyorlar.

Streaming Service ve Video on Demand

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-1444416-1024x682.jpeg

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, içinde bulunduğumuz bu olağandışı süreçte pek çok insan boş vakitlerini değerlendirmek için geride kaldıkları dizileri izlemeyi veya izleyecek yeni dizi ve filmler bulmayı tercih ediyor. Tam olarak bu noktada kullanıcılarının imdadına yetişen BluTv, Netflix, puhutv, Amazon Prime, Disney+, HBO Now veya hulu gibi servisler aynı zamanda farklı tüketici kitlelerine farklı seçeneklerle hitap ederek keyifli vakit geçirmek isteyen seyircilere büyük çeşitlilik sunuyorlar.

Diğer Yazılar

2019’da En Çok Dikkat Çeken Teknolojik Gelişmeler

18/11/2019

Teknoloji çağında yaşarken her gün yeni bir gelişme, her gün yeni bir cihaz aramıza katılıyor. Kendimizi hızla büyüyen bu teknolojik gelişmeler içinde kaybetmememiz oldukça zor. İstediğimiz model telefonu daha yeni almışken, aynı modelin bir üst […]

“i”nin Hikayesi: iPod’un İsmi Nereden Geliyor?

18/11/2019

iPod İsmi Nereden Geliyor? iPod sözcüğünün gizemi çözülüyor, i harfinin arkasındaki sır perdesi aralanıyor. Apple’ın müzisyen çocuğu iPod’un ismi nasıl bulundu, marka değeri nasıl oluştu? Apple’ın çığır açan cihazlarından biri de iPod… Taşınabilir medya oynatıcısı […]

Netflix’in Anlatılmayan Hikayesi

18/11/2019

Birkaç yıl öncesine kadar çoğumuzun adını bile duymadığı Netflix, bugün artık hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası. Geleneksel televizyon yayıncılığının yavaş yavaş tarih sahnesinden çekilmesiyle ve sinema salonunda film izleme deneyiminin yerini ev konforunda film izlemeye bırakmasıyla […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir