Çocukların Evden Çıkamadığı Günleri Daha Sağlıklı Geçirmeleri İçin Tavsiye ve Aktiviteler


Koronavirüs pandemisinin şimdiye kadar benzeri yaşanmamış sonuçlarından birisi de dünya üstünde 165 ülkede eğitimin durdurulmuş olması ve 1,5 milyar öğrencin okula gidememesi. Kuşkusuz ki çocukların da eve hapis durumda kalması hem onları hem de çoğu evden çalışmak zorunda kalmış ailelerini etkiledi.

Bu nedenle fiziksele aktiviteyi arttırmak, zihinsel aktiviteyi arttırmak ve çocukların online zaman kullanımını verimli hale getirmek için yapılabilecekleri derledik.

Korona nedeniyle eğitime ara verilmesinin ardından kimi öğrenciler EBA üstünden eğitim almaya devam ediyor, kimi öğrenciler okullarının kendi sistemine dahil oldular, kimileri ise bu eğitimlerden yararlanamıyor. Özellikle ilk okul öncesi çocuklar için kaynak daha da kısıtlı. Çocuklarımızın zihinsel aktivitelerini desteklemek için evde kendimizin yapabilecekleri olduğu gibi yararlanabileceğimiz uygulamalar da mevcut.

Ev bitkileri doğa ile bağ kurmak için harika bir sebep

Bir hobisi olması için onu destekleyebilirsiniz. Örneğin evdeki bitkiler ile ilgilenmeye başlaması bir taraftan doğa ile bağını korumasına yardımcı olacağı gibi, eve ilişkin küçük sorumluluklar almasını da destekleyecektir. Bitkiler ile geçirecekleri zaman çocuğunuza neden-sonuç ilişkisi kurmayı, nesne ve olayların çeşitliliğini de öğreteceği gibi bugünler de çocuklar dahil hepimizin ihtiyaç duyduğu huzuru da sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-1134062-1024x682.jpeg

Diyelim ki evinizde pek fazla bitkiniz yok, bu durumda hepimizin çocukluğumuzdan hatırladığı gibi pamuk arasına bir nohut veya fasulye koyup sulayarak bile bir bitki edinmesini sağlamanız mümkün.

Kitaplar sayesinde farklı bakış açıları

Henüz kendisi okuyamıyorsa bile ona kitapları sevdirecek bir uygulama Storytel. Kitap okumak kadar kitap dinlemek de çocuğunuzun telaffuz ve kelime dağarcığını genişletmesine, öyküleri zihninde canlandırarak hayal gücünü geliştirmesine, farklı bakış açıları ile tanışmasına ve empati gücünün artmasına yardımcı olacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı photo-1582909831715-6e951fc57670.jpegÇocuğunuz başka bir şey ile ilgilenirken örneğin bitkilerine bakarken veya resim yaparken veya uykuya dalacağı zaman da de kitapları dinleyebilir. Eğer henüz okuma bilmiyorsa sizden bağımsız olarak kaliteli zaman geçirebilir.

Storytel’de farklı yaş grupları için Türkçe ve isterseniz İngilizce pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz.

Online müzeler ile kültürel/sanatsal birikim ve tarihsel bağlantı kurma

Online müzeleri ziyaretleri ile kültür- sanat ile bağını güçlendirebilir hem de hoşça vakit geçirebilir. Online müzeler sayesinde korona virüs öncesinde bile gitme şansını bulamadığınız müzeleri çocuklarınıza tanıtma fırsatı bulabilirsiniz. Göreceği farklı müzeler çocuğunuzun hem kendi kültürünü hem de farklı kültürleri tanımasını destekler,

Machu Picchu (Peru) ,Van Gogh Müzesi (Hollanda), Dali Müzesi (İspanya), Piramitler (Mısır), Anadolu Medeniyetler Müzesi (Türkiye), İş Bankası Müzesi (Türkiye), Topkapı Sarayı (Türkiye), Dolmabahçe Sarayı (Türkiye), Panorama 1453 Tarihi Müzesi(Türkiye), Efes Müzesi (Türkiye), British Museum (İngilitere), Louvre Müzesi (İngiltere), Rijksmuseum, Ermitaj Müzesi (Hollanda), Ankara Resim ve Heykel Müzesi (Türkiye).

Çevreye duyarlı el becerisi

Her çocuğun kişisel gelişim yolunda önemli kriterlerin içinde motor becerilerin, üç boyutlu algılamanın ve yaratıcı düşünme yetisinin gelişmesidir. Evinizde çocuğunuz için mutlaka kağıt, boyalar, kalem, yapıştırıcı, cetvel, yaşı uygunsa makas gibi temel malzemelerin bulunduğu ve mümkün olduğunca özgürce hareket etmesine izin vereceğiniz bir köşe bulundurun. Bu köşeye evde tükenen çeşitli ürünlerin kutularını, tuvalet kağıtlarının rulolarını, dondurma sticklerini, şişelerin mantarlarını da bırakmayı unutmayın.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3913426.jpeg

Kimi zaman çocuğunuzla birlikte bunlar ile el işi yapabileceğiniz gibi kimi zaman da onu amaçsızca malzemeler ile özgür bırakın. Unutmayın yönlendirmeleri alabilmeleri kadar çocukların hayal güçlerini bağımsızca kullanmaları da önemlidir. Emin olsun siz çok şaşırtabilirler! Eğer fikir almaya ihtiyaç duyarsanız bakabileceğiniz bir linki de buraya bırakıyoruz. https://www.instagram.com/recycleandplay/

Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlar ile aile boyu eğlence

İlk anda çok çekici gelmeyebilir ama inanın deneyince ne kadar özlediğinizi siz de anlayacaksınız. Eğlencenin ötesinde bu geleneksel oyunların pek çoğu toplumsa mesajları da içinde barındırdığı için nesiller arasındaki aktarımı da çok değerli.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3992198-1024x682.jpeg

Evde kaç kişi olduğunuza, çocuğunuzun yaşına ve evinizin fiziksel imkanlarına bağlı olarak, saklambaç, köşe kapmaca, körebe, çatlak patlak, aç kapıyı bezirganbaşı, el kızartmaca, yağ satarım bal satarım, pazara gittim, isim-şehir gibi geleneksel oyunlardan istediğinizi seçip, hem kendi çocukluğunuza küçük bir seyahat yapın hem çocuklarınızın bolca eğlenceli vakit geçirmesini sağlayın.

Diğer Yazılar

Gündemi Kaçırmamak İçin Muhakkak Dinlemeniz Gereken 6 Podcast

18/11/2019

Hızlı bir dünyadayız. Çoğu zaman bir şeyleri okumaya, takip etmeye ve hatta stalker’lık konusunda kimsenin elimize su dökemeyeceğini iddia etmemize rağmen Instagram’a bile bakmaya vaktimiz olmuyor. Hayatı yakalamaya çalışırken hayatı daha çok kaçırıyoruz belki de. […]

Kendi Podcast’ini Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

11/01/2020

Uzun zamandır blog yazıyorsunuz ve artık yazılı içerik dışında bir şeyler daha yapmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz. Podcast’siz bir hayat düşünemiyorsunuz, birilerini dinlemeden yapamıyorsunuz. Hatta artık sıranın size geldiğini bile düşünmeye başladınız. Sebebi ne olursa olsun […]

2020’de Vizyona Girecek Kaçırmamanız Gereken Filmler

22/01/2020

Hiçbirimiz böyle bir şey beklemiyorduk ama 2019 sinemaseverler için oldukça olumlu hatırlanacak bir yıl oldu. Özellikle yılın son aylarında ülkemizde gösterime giren Parazit, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Joker, Bir Zamanlar Hollywood’da gibi yapımlar […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir