E-Kitap Okumak için 5 Mantıklı Sebep

Ortaya çıkmalarının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen elektronik kitaplar hâlâ birçok kişi tarafından önyargıyla yaklaşılan bir konu. Getirdiği onca kolaylığa rağmen ilginç argümanlarla kötülenen e-kitapların üstüne bazı durumlarda fazla gidildiği bile oluyor. “Kitap kokusuyla hiçbir şey yarışamaz” gibi cümleler aklınızın ucundan bile geçmiyorsa, belki de e-kitapların harika dünyasına adım atma zamanınız gelmiştir. Her ne kadar ülkemize oldukça geç giren bir format olsa da elektronik kitaplar, sunduğu avantajlar nedeniyle geleneksel kitaplarla yarışır hâle geldi. Aslında buna bir yarış demenin de bir anlamı yok, çünkü e-kitaplar da aynı yayınevlerinin çatısı altında çıkıyorlar.

Tabii ki kâğıda basılmış kitaplar yakın gelecekte hiçbir yere gidecek değiller, bunu biz de istemeyiz; ama hemen hemen her alanda teknolojinin sunduğu kolaylıklardan faydalanıyorken e-kitapları göz ardı etmek oldukça mantıksız. Büyük yayınevleri bile yavaş yavaş basılı kitap seçkilerinde koleksiyonerleri göz önünde bulundurmaya başladılar ve geleceğin dijitalde olduğunun farkındalar. Hiçbirimizin basılı kitaplarla bir derdi yok, tek amacımız e-kitapların bazı avantajlarını anlatmak.

İşte E-kitap okumak için 5 mantıklı sebep:

1- E-Kitaplara anında erişebilirsiniz

Geleneksel kitapların aksine, bir e-kitaba saniyeler düren bir internet aramayla erişebilirsiniz. Evden çıkıp kitapçıda kitap aramak, daha da kötüsü aradığınızı bulamamak gibi bir senaryoyla karşılaşmamak için, özellikle anında bilgi almanız gereken konularda e-kitaplar, basılı kitaplara göre çok daha avantajlı durumdalar.

2- Olabilecek en hafif seçenek

Siz de birçoğumuz gibi kitabın en iyi yol arkadaşı olduğunu düşünenlerdenseniz, kitap sayfasıyla doğru oranda artan stres ve yorgunluğu iyi biliyor olmalısınız. Elektronik kitapların en büyük avantajı da bu konuda ortaya çıkıyor. E-kitap okuduğunuz cihaz ister bir tablet olsun, ister telefon, isterseniz bir e-kitap okuyucu, yanınızda on binlerce sayfalık kitabı ekstra bir yük olmadan taşıyabilirsiniz. Uzun bir tatilde tasarruf edeceğiniz bagaj hacmini düşünün!

3- E-Kitaplar artık daha ucuz

Ortaya çıktıkları ilk yıllarda neredeyse basılı kitaplarla aynı fiyatlarda olan elektronik kitaplar, bugün kitapları tek tek satın almaya kalktığınızda bile çok daha hesaplı. Buna ek olarak Storytel gibi abonelik sistemiyle çalışan e-kitap servisleri sayesinde sabit bir ücret karşılığı binlerce kitaplık bir kütüphaneye erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle İngilizce kitapların fiyatlarıyla kıyaslandığında, Storytel’in devasa İngilizce e-kitap ve sesli kitap arşivine aylar boyunca tek kitap İngilizce kitap fiyatına ulaşılabiliyor.

Not: Storytel Türkiye’de pek çok eseri İngilizce dilinde e-kitaplar ve sesli kitap formatında bulabilirsiniz.

4- Bağımsız yazarlar E-kitabı tercih ediyor

Dijital devrim sayesinde artık isteyen herkes neredeyse hiç para harcamadan kendisini istediği mecrada istediği şekilde ifade edebiliyor. Kısacası artık herkes birer yayıncı. Bugün isterseniz kendi TV şovunuzu bile kendi odanızdan çekip yayınlamanız mümkün. Tabii ki dijitalleşmenin sağladığı özgürlük, yeni yazarların okuyucularıyla buluşmak için yayınevlerine olan mecburiyetini de ortadan kaldırdı. Günümüzde birçok genç yazar, kitaplarını ilk olarak dijital formatta piyasaya sürüyor ve doğal olarak ilk okuyucuları da e-kitap teknolojisini benimsemiş kişiler oluyor.

5- E-Kitap okumak daha çevreci bir eylem olabilir

Kitap okumak için yeni bir teknoloji ürünü satın almak çevreci bir hareket gibi görünmüyor olabilir, ama piyasadaki birçok e-kitap okuyucu, çevreye 30 tane basılı kitabın verdiğinden daha az zarar veriyor. Ayrıca günümüzdeki tablet ve telefonların ekranları oldukça iyi bir hâl aldıkları için e-kitap okumak için yeni bir cihaz almanıza bile gerek yok. Sonuç olarak ayda ikiden fazla kitap okuyorsanız, e-kitaba geçmek uzun vadede çok daha çevre dostu bir hareket.

Diğer Yazılar

Gündemi Kaçırmamak İçin Muhakkak Dinlemeniz Gereken 6 Podcast

18/11/2019

Hızlı bir dünyadayız. Çoğu zaman bir şeyleri okumaya, takip etmeye ve hatta stalker’lık konusunda kimsenin elimize su dökemeyeceğini iddia etmemize rağmen Instagram’a bile bakmaya vaktimiz olmuyor. Hayatı yakalamaya çalışırken hayatı daha çok kaçırıyoruz belki de. […]

Kendi Podcast’ini Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

11/01/2020

Uzun zamandır blog yazıyorsunuz ve artık yazılı içerik dışında bir şeyler daha yapmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz. Podcast’siz bir hayat düşünemiyorsunuz, birilerini dinlemeden yapamıyorsunuz. Hatta artık sıranın size geldiğini bile düşünmeye başladınız. Sebebi ne olursa olsun […]

2020’de Vizyona Girecek Kaçırmamanız Gereken Filmler

22/01/2020

Hiçbirimiz böyle bir şey beklemiyorduk ama 2019 sinemaseverler için oldukça olumlu hatırlanacak bir yıl oldu. Özellikle yılın son aylarında ülkemizde gösterime giren Parazit, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Joker, Bir Zamanlar Hollywood’da gibi yapımlar […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir