Gündemi Kaçırmamak İçin Muhakkak Dinlemeniz Gereken 6 Podcast

Hızlı bir dünyadayız. Çoğu zaman bir şeyleri okumaya, takip etmeye ve hatta stalker’lık konusunda kimsenin elimize su dökemeyeceğini iddia etmemize rağmen Instagram’a bile bakmaya vaktimiz olmuyor. Hayatı yakalamaya çalışırken hayatı daha çok kaçırıyoruz belki de. O zaman işleri biraz kolaylaştıralım.
Ne de olsa artık devir değişti, gazete almıyoruz internetten bakıyoruz, radyo dinlemiyoruz ama popüler podcast’lerden de geri kalmıyoruz.

Şimdi size hem gündemi yakalamanızı sağlayacak, hem eğleneceğiniz hem de öğreneceğiniz birbirinden şahane 6 podcast öneriyoruz:

Fularsız Entellik

Türkiye’nin meşhur platformu Ekşi Sözlük’ün pek bir popüler olmuş yazarlarından immanuel tolstoyevski “yazmak çizmek yetmiyor, en iyisi biraz da konuşayım” demiş ve gündemin nabzını tutan podcast’lere başlamış. Bir yandan teknolojiden, devletten, kadın cinayetlerinden, Suriye’den bahsederken bir yandan da kız isteme demiş… Konu yelpazesi son derece geniş, üstelik anladığımız kadarıyla her programa da harıl harıl hazırlanıyor.

Socrates Podcasts

Spor dünyasının karizmatik çocuğu Socrates Dergi, her ay çıkardığı ve tasarımıyla ayrıca okurlarının beğenisini topladığı derginin yanında bir de sesli bir şekilde yer alıyor yayın dünyasında.

Socrates Podcasts ile spor meraklılarını gündemin önemli maçlarıyla ilgili kritikler, spor dünyasından konuklar, birbirinden ilginç konular bekliyor. Madem okuyacak zaman yok, buyrun podcast’lere…

Psikolog Beyhan Budak

Türkiye’de pek çok kişide “aman ya neden para vereceksin sen anlat ben dinlerim seni” mantığı olsa da televizyon ekranında ya da bir arkadaş sayesinde tanışılmış bir psikolog görülünce nedense bu pek çok kişi birden muma dönüyor. Aslında birilerinin bizi dinlemesini, bizi bizden iyi tanımasını ve hatta herhangi bir karar verme ya da yıkım zamanı yaşadığımızda bizim neler yapacağımızı söylemesini istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz yani?

Evet, çok şey istiyoruz. Zaman yok, kabul. Çocuk okuldan alınacak, evde ütü bekliyor, halı saha maçını bile iptal ettiniz. O zaman hiç olmazsa bir psikoloğu dinlemeye ne dersiniz? Konular, bildiğimiz şeyler… Hep gündemimizde olup içimize ata ata biriktirdiğimiz konular: Eski sevgiliyi nasıl unuturuz, 35 yaş bunalımı, sahte dostlar, depresyon, evlilik…

Arabaya bindiyseniz sesi biraz daha açın, servisteyseniz kulaklıklarınızı takın ve biraz kendinize odaklanıp ruhsal dünyanızdaki gündemi takip etmeye bakın.

Bunu Ben De Yaparım

Güncelliğini biraz kaybetmiş gibi görünse de İbrahim Selim’in tatlı mizahı ve konuşurken yaptığı biraz muzip biraz alaycı tonlamalarla mutlaka dinlemeniz gereken bir seri sizi bekliyor.

Dijital Aşk ile başlayan seride her bir konu üç bölüm sürüyor. Dijital aşk, dolandırıcılık ve son olarak Halloween diyen İbrahim Selim ile “Bunu Ben De Yaparım” dünyanın ciddi gündeminden sıyrılmak için bire bir.

Nasıl Olunur

Gazeteci Nilay Örnek gündemin nabzını tutuyor ve en çok konuşulan isimlerle podcast’ler hazırlıyor. Geçtiğimiz programlarda Bekir Ağırdır, Can Gürses, Dilara Koçak, Mesut Süre, Mert Fırat, Serdar Kuzuloğlu ve Şokopop gibi isimleri ağırlayan Örnek, dinleyenlerine keyifli bir sohbet sunuyor.

İlk Sayfası

Şubat 2019’da yirmi altıncı programıyla veda eden İlk Sayfası, kitapseverler için adeta bulunmaz bir hazineydi. Gündemde yerini almış kitapların ilk sayfalarının okunduğu ve yazarlarıyla “yazmak” ve “yazarlık” üzerine sohbet eden Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ile 35-40 dakikalık programların nasıl geçtiğini anlamanız mümkün bile olmuyordu.

Ahmet Ümit, Yekta Kopan, Zülfi Livaneli, Murat Uyurkulak, Ercan Kesal, Mine Söğüt ve Hakan Günday gibi edebiyat dünyasının birbirinden çok sevilen ismi Kozanoğlu ve Cabas ile yazmak üzerine koyu bir sohbete dalarken yazar adaylarına da ilham veriyorlar.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir