Herkesin Hayatında En Azından Bir Kere Dinlemesi Gereken Klasikler

Günümüzde “klasik” kavramı kimilerince sıkıcılık ve eskilikle eşdeğer görülse de özellikle edebiyatta klasik olarak sayılan eserlerin klasikleşmelerinin haklı gerekçeleri var şüphesiz. Yazıldıkları dönemde çığır açan, geçen zamana meydan okuyan ve hala güncelliğini koruyan bu klasik kitapları bir de dinlemek istemez misiniz? Tolstoy’dan Stefan Zweig’a, Balzac’dan Jack London’a işte Storytel’de dinlenebilecek 15 klasik:

Grigoriy Petrov-Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Finlandiyalıların 19. yüzyılda özgürlüklerine kavuşup bir avuç insanla medeniyet yolunda nasıl mücadele ettiklerinin öyküsünün anlatıldığı bu kitabı Atatürk de okullarda okutulmasını önermiştir.

Gustave Flaubert-Madam Bovary

Flaubert, bir kadının karşılıksız aşk hikayesi üzerinden 19. yüzyıl Fransasına da adeta ışık tutuyor.

Stefan Zweig-Satranç

Stefan Zweig’in intihar etmeden çok kısa süre önce bitirdiği bu kitap bir insanın satranca nasıl giderek bağımlılık derecesinde bir tutkuyla bağlandığının hikayesini anlatıyor.

H. G. Wells-Zaman Makinesi

Biilimkurgu edebiyatının en önemli eserleri arasında gösterilen Zaman Makinesi, distopik bir dünya üzerinden geleceği hayal etmeye davet ediyor.

Dostoyevski-Suç ve Ceza

Dostoyevski, kültleşmiş kitabı ve kitabın baş kahramanı Roskolnikov ile kitapseverleri her şeyi sorgulamaya davet ediyor.

Tolstoy-Anna Karenina

Flaubert Madam Bovary ile 19. yüzyıl Fransasını anlatırken Tolstoy da Anna Karenina’da aynı yüzyıldaki Rus toplumunu bir aşk ve ihanet hikayesi üzerinden anlatıyor.

Gogol-Palto

Dostoyevski’ye göre “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.”

Oscar Wilde-Dorian Gray’in Portresi

Oscar Wilde tarafından “bir ruhun hikayesi” olarak tanımlanan Dorian Gray’in Portresi, ilk yayımlandığında ahlaksızlığı yücelttiği öne sürülerek büyük tepki çekmiştir.

Franz Kafka-Dönüşüm

Dünyaca ünlü Çek yazar Kafka bu hikayede küçük burjuva ailelerindeki yozlaşmaları ve toplumun dayatmalarına başkaldıran bireyi ele alıyor.

Honore De Balzac-Vadideki Zambak

Romanda, evli bir kadına beslediği aşkla gençlikten yetişkinliğine geçişte bir insanın yaşadıkları anlatılıyor.

Jack London-Oliver Twist

Arka plandaki dönemin İngilteresi üzerinden yetimhaneden çocuk hırsızların yer aldığı bir çeteye katılan Oliver Twist’in hikayesinin anlatıldığı kitap Jack London’ın ikinci romanıdır.

Virginia Woolf-Kendine Ait Bir Oda

Kitap, yayımlandığı günden beri kadın hakları konusunda hala güncelliğini korumakta ve erkek egemen zihniyete bir başkaldırı niteliği taşımaktadır.

Emile Zola-Germinal

1800’lerin Fransasında hayatta kalmak için mücadele veren maden işçilerinin destansı öyküsü.

Jane Austen-Gurur ve Önyargı

Evlenme çağına gelmiş beş genç kızın gurur ve önyargılarını bir kenara bırakma çabası.

F. Scott Fitzgerald-Muhteşem Gatsby

Fitzgerald, 1920’lerin Amerikasının toplumsal bir portesini çizerken genç ve yakışıklı Jay Gatsby üzerinden “Amerikan rüyası”nın bir eleştirisini yapıyor.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir