Kaçırılmaması Gereken En İyi TED Konuşmaları

Pek çok farklı alan ve konuda, birbirinden ilgi çekici konuşmalara ev sahipliği yapmış olan TED konferansları gerçekten bir hazine. Bilimdeki yeni gelişmeleri takip etmek, vizyonumuzu genişletmek, kendimizi ve başkalarını anlamak, paylaşmak ve ilham almak için izlenebilecek çok sayıda TED konuşması var. Ancak bunlardan bazıları zaman içinde çok fazla popüler oldu, milyonlarca insan tarafından izlendi ve pek çok insanı etkiledi. İşte o mutlaka izlenmesi gereken meşhur konuşmalardan bazıları:

Ken Robinson: Do schools kill creativity?

Eğitim bilimci Sir Ken Robinson’ın bu konuşması TED’in en popüler ve en dikkat çeken konuşmalarından. Bir stand up gösterisi kadar eğlenceli anlatımıyla Robinson, değişen dünyamızın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak, tek yönlü eğitimin olumsuz sonuçlarını eleştiriyor. Robinson, çocukları yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek yerine onlara akademik başarı odaklı kısır bir eğitim verilmesinin yaratıcılığı ve çeşitliliği engellediğini, daha iyi bir gelecek inşa edebilmek için bu eski moda eğitim anlayışının değişmesi gerektiğini vurguluyor.

Amy Cuddy: Your body language may shape who you are

Sosyal psikolog Amy Cuddy’nin konuşması TED’in bugüne kadar en çok izlenen videolarından biri. Amy Cuddy bu ilham verici konuşmasında beden dilinin sadece bir gösterge olmadığını, bilinçli olarak kullanıldığında zihnimize etki ederek özgüven ve başarı gibi faktörleri değiştirme gücüne de sahip olduğunu bu konuyla ilgili yapılan deneylerden çarpıcı örnekler vererek açıklıyor.

Jill Bolte Taylor: My stroke of insight

Beyin araştırmacısı Jill Bolte Taylor, büyük ilgi uyandıran TED konuşmasında 37 yaşındayken geçirdiği inme sonrası yaşadıklarını anbean çok içten ve sürükleyici bir dille anlatıyor. Mesleği beynin yapısını ve işleyişini incelemek olan Taylor, yaşadığı bu olayın ilk anlarından itibaren başına gelenleri, beynindeki değişimleri, kelimelerin anlatmakta yetersiz kaldığı bu yoğun deneyimi beynin iki yarıküresi arasındaki farklara da değinerek detaylı bir şekilde aktarıyor.

Robert Waldinger: What makes a good life? Lessons from the longest study on happiness

Tarihin gelmiş geçmiş en uzun soluklu araştırmalarından birinin günümüzdeki yöneticisi olan Psikiyatrist Robert Waldinger, TED için yaptığı konuşmada 75 yıldır devam eden bu araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaşıyor. Yedi yüzden fazla erkeğin hayatına dair her türlü verinin yıllar boyunca incelendiği araştırma, sağlığın ve mutluluğun kaynağına dair beklenmedik sonuçlar ortaya koyuyor.

David Blaine: How I held my breath for 17 minutes

Yaptığı dayanıklılık gösterileriyle de tanınan ünlü sihirbaz David Blane, bu meşhur TED konuşmasında, dünya rekorunu kırabilmek için canlı yayında gerçekleştirdiği suyun altında 17 dakika nefesini tutma denemesine hazırlanma sürecini, bu süreçte denediği çılgınca yöntemleri, bedeninin sınırlarını nasıl zorladığını ve nasıl başarılı olduğunu samimi bir dille anlatıyor.

Jon Ronson: Strange answers to the psychopath test

Yazar ve belgeselci Jon Ronson, psikopati üzerine yaptığı araştırma yolculuğunu eğlenceli bir sunum eşliğinde paylaştığı TED konuşmasında, hapis cezasından kaçmak için deli taklidi yapan ve akıl hastanesine kapatılan birinin hikayesini merkeze alarak deli ile akıllıyı birbirinden ayıran keskin çizgilerin varlığını tartışıyor ve psikolojik bozuklukları tanımlayan belirtilerin güvenilirliğini sorguluyor.

Tim Urban: Inside the mind of a master procrastinator

“Procrastination” yani erteleme alışkanlığı hakkındaki internet sitesi ile tanınan Tim Urban, pek çok insanın muzdarip olduğu bu alışkanlığın işleyiş mekanizmasını, bu davranışa sahip insanların sorumluluklarından kaçmak için nasıl tuzaklara düştüklerini eğlenceli bir yaklaşımla anlatıyor. Tim Urban’ın bu konuşması TED’in bugüne kadar en çok izlenen konuşmaları arasında.

Kelly Mcgonigal: How to make stress your friend

Psikolog Kelly Mcgonigal, ses getiren TED konuşmasında, zararlı olduğunu bildiğimiz strese on bin kişi ile yapılan bir araştırmanın sonuçları ışığında bambaşka bir açıdan bakmamızı sağlayacak bilgileri paylaşıyor. Zararlı olanın stresin kendisi değil “stres zararlıdır” düşüncesi olduğunu vurgulayan Mcgonigal, stres hakkında bugüne kadar söylenenlerin aksine stresin doğru yönetildiğinde nasıl faydalı sonuçlar yarattığını anlatıyor.

Susan Cain: The power of introverts

Kendisi de içe dönük bir insan olan ve bu konudaki farkındalığı artırmayı görev edinen Susan Cain, TED konuşmasında okulda, işte ve hayatın pek çok alanında dışa dönük olmanın idealize edildiğini ve içe dönük insanlara baskı yapıldığını, hayatın bu insanlara göre dizayn edilmediğini ve bu dışlama nedeniyle aslında toplumların içe dönük insanların potansiyellerinden faydalanma fırsatını da kaçırdığını anlatıyor.

Vilayanur Ramachandran: 3 clues to understanding your brain

Nörolog Vilayanur Ramachandran, bu ilgi çekici TED konuşmasında yaşadıkları çeşitli beyin hasarları sonucu bazı sorunlar ve yanılsamalar yaşamaya başlayan üç farklı insanın ilginç hikayelerinden yola çıkarak beynin yapısını ve işleyişini anlamamıza yardımcı olacak çıkarımlarda bulunuyor. Ramachandran ayrıca hayalet uzuv sendromu yaşayan hastasının sorununu basit ama etkili bir yöntemle nasıl çözdüğünün şaşırtıcı hikayesini de anlatıyor.

TED Gibi Konuş

Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. “Paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi. Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek? Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo’nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED’in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor. Ted Gibi Konuş’u Ayberk Dilmen’in seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir