Dönüşüm

Franz Kafka’nın bir edebiyat klasiği hâline gelen kitabı Dönüşüm, ilk kez 1915’te yayımlandı. Kafka’nın en tanınmış eserlerinden biri olan Dönüşüm, bir sabah kendini açıklanamaz bir şekilde dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa’nın trajik hikayesini anlatıyor. İlk önce ne yapacağını bilemeyen Samsa, daha sonra bu yeni duruma uyum sağlamak için mücadele etmeye başlıyor. Bugün milyonlarca okuyucu tarafından okunan roman, edebiyat eleştirmenleri arasında geniş çapta tartışılmıştır ve bugüne dek farklı yorumlar sunulmaktadır.

Dönüşüm Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yazar
Franz Kafka Franz Kafka
Seslendiren
ALİ ÇORAPÇI
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Dönüşüm Konusu

Gregor Samsa bir sabah uyanır ve kendini "korkunç bir böceğe" dönüşmüş olarak bulur. Başlangıçta bunun geçici olduğunu düşünür ve bu metamorfozun sonuçlarını yavaş yavaş idrak ederken geleceğinin nasıl olacağını hesaplamaya çalışır. Ayağa kalkıp yattığı yatağı terk edemeyen Gregor, “samimi olmayan, geçici ve sürekli değişen insan ilişkileri" ile dolu olarak nitelendirdiği kumaş tüccarlığı işini düşünmeye başlar. İşverenini bir despot olarak görmektedir. Hatta işinden fazlasıyla nefret etmektedir ve ailesinin tek ekmek kapısı bu iş olmasaydı ve sayesinde iflas eden babasının borçlarını kapatmasaydı işinden çok önce ayrılmış olacağını düşünür.

Gregor çaresizce hareket etmeye çalışırken, onun mazeretsiz bir biçimde işe gelmemesinden ötürü, ofis müdürünün kendisini kontrol etmek için eve geldiğini fark eder. Gregor, hem müdürü hem de ailesi ile iletişim kurmaya çalışır, ancak kapının arkasından duyduğu şeyler anlaşılmaz konuşmalardır. Gregor zorlanarak da olsa odasının zemininde bedenini sürükler ve kapıyı açar. Müdür, bir böceğe dönüşmüş Gregor'u görünce apar topar evden kaçar. Gregor'un ailesi onu görünce dehşete kapılır ve babası ona tehditler savurarak odasına geri sokar.

Gregor'un beklenmedik dönüşümü ailesini finansal açıdan zora sokmuştur. Gregor'un kız kardeşi Grete artık ona mümkün olduğunca uzak dursa da, ona sadece çürümüş yiyecekler getirmek için odasına girmektedir. Gregor zaman geçtikçe yeni kimliğini kabul etmeye başlar ve yerde, duvarlarda ve tavanda gezinmeye başlar. Gregor'un yeni eğlencesini keşfeden Grete, Gregor'a daha fazla yer açmak için bazı mobilyaları odadan çıkarmaya karar verir. O ve annesi mobilyaları teker teker odadan götürmektedir artık. Bunu gören Gregor kendisine yapılandan ötürü derinden etkilenir. Duvarında asılı olan ve çok sevdiği bir portreyi umutsuzca kurtarmaya çalışır.

Gregor resmi korumak için mücadele ettiği sırada annesi bilincini kaybeder. Grete annesine yardım etmek için koşarken, Gregor onu takip eder ve yüzüne düşen bir ilaç şişesinden dolayı yaralanır. Bu sırada babası işten eve döner ve Gregor'a öfkeyle bir sürü elma fırlatır. Bunlardan biri Gregor’un sırtında hassas bir noktaya saplanır ve onu ciddi şekilde yaralar.

Gregor birkaç hafta boyunca odadan çıkmaz. Yaralarından muzdariptir ve çok az yiyecek almaktadır. Ailesi tarafından giderek daha fazla ihmal edilmekte ve odası depolama alanı olarak kullanılmaktadır. Bu esnada aile geçimlerini sağlamak için eve üç kiracı getirmiştir.

Aileye yardıma gelen temizlikçi kadın, kiracıların yemek yemekte olduğu akşamlarda kapısını açık bırakarak Gregor'un tecridini hafifletir. Bir gün, kiracıların varlığına rağmen kapısı açık bırakılır. Grete'nin oturma odasında keman çaldığını fark eden Gregor, odasından usulca sürünür ve dairenin hijyenik koşullarından şikayet eden ve kira sözleşmesini iptal etmek isteyen kiracılar tarafından fark edilir.

Gregor'a bakmaktan yorulan ve kardeşinin varlığının ailenin her birine yük olduğunu fark eden Grete, ailesine Gregor'dan kurtulmaları gerektiğini söyler. Eğer bu yapılmazsa hepsi mahvolacaktır. Artık istenmediğini anlayan Gregor, güneş doğmadan önce açlıktan ölür. Gregor’un ölümüyle kırsal bölgeye taşınan aile daha fazla para biriktirmek için daha küçük bir daireye taşınmaya karar verir.  Bu yolculuk sırasında Bay ve Bayan Samsa, yaşadığı zorluklara rağmen, Grete'nin son derece güzel bir kadın bir haline geldiğini fark ederler ve ona bir koca bulmayı kafaya koyarlar.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
ALİ ÇORAPÇI
Süre

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir