Özgürlüğün Rengi Mavidir

1972 yılında Ürgüp/Nevşehir’de dünyaya gelen Cem Seymen ilkokul ve ortaokulu doğduğu yerde okuduktan sonra İstanbul’a gelmiş, lise eğitiminin ardından Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde turizm işletmeciliği okumuştur. Bir süre bu işle uğraştıktan sonra eğitim için Amerika’ya gitmiş, 1993-1999 yılları arasında New York’ta yaşamıştır. Burada New York Üniversitesi’nde TV yayıncılığı ve City University of New York’ta siyasal ekonomi üzerine eğitim almıştır. ABC, CBS ve NBC gibi televizyon kanallarında mesleki seminerlere katılmıştır. New York Başkonsolosluğu’nda altı yıl çalışmıştır. Amerika’dan dönüşte BRT kanalında Hayatın Renkleri isimli programı hazırlayıp sunmaya başlamıştır. Gazeteciliği “tutkunun ve şefkatin harmanlandığı büyük heyecan” olarak gören Seymen’in bir başka ilgi alanı da edebiyattır. Kendisi yeniden sınavlara girerek Beykent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü burslu olarak kazanmıştır. Ardından aynı alanda yüksek lisans da yaparak “Joseph Conrad Romanlarında Sömürgeciliğin İzleri” isimli teziyle mezun olmuştur. CNN Türk kanalının ekonomi servisinde çalışmaya başladıktan sonra pek çok büyük şirket yöneticisi ve iş insanıyla röportajlar yapmış, Davos Ekonomik Forumu gibi önemli uluslararası etkinliklerde kanalı temsil etmiştir. Sanayi Rotası isimli programında Türkiye’nin farklı şehirlerindeki sektörel sorunlara değinmiştir. CNN Türk’ün ekonomi ve finans haberlerini sunan Seymen bir yandan da Para Dedektifi isimli programıyla eğitim, teknoloji, tarım gibi konuları ele almaktadır. Bir dönem CNN Türk’te ekonomi editörlüğü de yapmış, çeşitli üniversitelerde tarım, ekonomi ve iletişim üzerine konferanslar vermiş ve pek çok ödüle layık görülmüştür.

Özgürlüğün Rengi Mavidir Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yazar
CEM SEYMEN
Seslendiren
MURAT AYDIN
Yayınevi
Storyside
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Özgürlüğün Rengi Mavidir Konusu

Film ve dizi senaryoları yazarak kahramanlar yaratmayı seven Cem Seymen’in kitabı ise 2020 yılında Özgürlüğün Rengi Mavidir ismiyle çıkmıştır. Kendisinin bu kitabı yazarken kafasındaki tek amacı, insanlar yakın tarihin filtresiz gerçeklerini birinci ağızdan öğrenirken herkesi adeta bir silindir gibi ezip geçen sistemin zekayı, aklı, beceriyi ve yeteneği yok eden vasatlığına bizzat kendi varlıklarıyla direnç oluşturmanın yolunu kendi içlerinde bulabilmelerini sağlamaktır. Gençlere “Abartılı hassasiyetlerin topraklarında var olmaya çalışırken ortalama hayatlara mahkûm bugünkü gençliğin yılgın neferi” olarak seslenen yazar gençlerin gençliklerini hissedemediklerini, umutlarının çalınmasını çaresizce seyrettiklerini çünkü düzenin herkese haddini bildirdiğini öne sürmüştür. “Sesini çıkarma, konuşma, hayal kurma, farklı düşünme, düşünüyorsan da kendine sakla!” diyen düzene itiraz eden Seymen, birey olmak zorunda olduğumuzu, kimsenin bizi kurtarmayacağını, kimsenin mahkumiyetlerimizin yalan olduğunu göstermeyeceğini, uyanmak gerektiğini çünkü başka bir yolu olmadığını ifade ediyor. 

Kendisi kitabın bir hayat hikayesi ya da otobiyografik bir roman olmadığını, içinden yeni bir insan çıkartmak isteyen okurun satırlarında kendisinden bir şeyler bulacağına inandığı için sadece sesini yükseltmek istediğini belirtmiştir. Hayata dair biriktirdiği pek çok gözlemi kendi yaşamının duvarları yıkmak isteyenler için Türkiye’nin öyküsünü anlattığı bu kitapta kendi hayatını açmıştır. İlham vermek için bu kitabı yazan Seymen kendi özgürlüğüne giden yolu anlatmış, önemli olduğunu düşündüğü ipuçlarını satır aralarına gizlemiştir.

Ona göre kimse özgürlüğün mavisini elimizden alamaz. İnsanlar kendi güçlerinin farkına varabildiği sürece hiçbir otorite ya da güç insandan üstün değildir. Bu kitapla insanları özgürlüğe davet eden yazar özgürleşmeden mutlu olunamayacağını, ezene karşı direnilmesi gerektiğini, kaybedilen özgürlüğün bulunup çıkarılmasını, kendi dünyamıza dönmemizi salık vermiş ve motorları maviliklere süreceğimiz günlere kendi emeğimizle ulaşacağımızı ifade etmiştir.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
MURAT AYDIN
Yayınevi
Storyside
Süre

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir