Tepedeki Ev

Shirley Jackson 1916 yılında San Francisco’nun varlıklı bir banliyösü sayılan bölgesinde dünyaya gelmiştir. Okul yıllarında diğer çocuklar ve ailesiyle uyum sorunu çekmesi nedeniyle yazmaya bu yıllarda başladığı ileri sürülmektedir. Syracuse Üniversitesi’nde gazetecilik okurken yazdığı hikayeler üniversitenin edebiyat dergisinde yayımlanmıştır. Üniversiteyi bitirdikten sonra edebiyat eleştirmeni ve profesör Stanley Edgar Hymen ile evlenmiş, Vermont’ta yerleştikleri bir kır evi dönemin entellektüel bir uğrak yeri olmuştur. Bir yandan ev işleri bir yandan çocuğuyla ilgilenmesine karşın yazmaktan vazgeçmeyen Jackson 1948 yılında The New Yorker dergisinde yayımlanan Piyango isimli öyküsüyle üne kavuşmuştur. Dergide yayınlanan hikayeler arasında en tepki çeken öykülerden biri olmuş, hatta bazı muhafazakar eyaletlerde yasaklanmıştır. Bu öyküyle ciddi bir üne kavuşurken özel hayatındaki sorunlar daha da su yüzüne çıkmıştır. 1960’lı yıllara gelindiğinde sağlığı gitgide bozulan yazar henüz 48 gibi çok erken bir yaşta kalp yetmezliği sonucu vefat etmiştir. 1965 yılında öldüğünde geriye bazıları sinema ve tiyatroya uyarlanan önemli romanlar ve hikayeler bırakan Shirley Jackson gerilim-korku edebiyatının önde gelen dünyaca ünlü isimleri Neil Gaiman ve Stephen King gibi kişileri etkilemiştir. 

Hayalet hikayelerinin en iyi yazarları arasında sayılan Jackson üzerine yapılan son yıllardaki çalışmaların hemen hemen hepsinde kitaplarındaki korku ve gerilim ögelerinin mutsuz bir ev kadını olmasıyla arasında bir bağ olduğu öne sürülmektedir. Nitekim hikayelerinde sorunlu aileler ve klostrofobik toplumların yalnız kadınlar üzerindeki etkisini ve kadınların daha umut dolu hayallere sığınmasını işlemiştir. 

Tepedeki Ev Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yayınevi
Storyside
Süre
6Saat 30Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Tepedeki Ev Konusu

1959 yılında, Stephen King'e göre 20. yüzyılın en önemli korku romanlarından olan Tepedeki Ev (The Haunting of the Hill House) kitabı yayımlanmıştır. En fazla taklit edilen edebi eserler arasında yer alan Tepedeki Ev "hayaletli ev hikayelerinin son sözü" olarak kabul edilmektedir. Psikolojik-gerilim türünün en önemli örneklerinden biri olan kitapta korku, dört insanın sıradan hayatlarına ustaca yedirilmiştir. Ancak bu korku bedenleri değil zihinleri etkisi altına almaktadır. 

Roman, psişik ve doğaüstü olaylara ilgi duyan ve bu konu hakkında bir eser kaleme almak isteyen felsefe doktoru ve antropolog John Montague'nin bir deney grubu oluşturmak ve grubun yaşayacağı deneyimleri kayıt altına almak için bir ev kiralaması sonucu yaşananları anlatmaktadır. Montague hayatını doğaüstü olayları araştırmaya adamasına rağmen herhangi bir başarı elde edememiştir. Bilim çevresinde iyice küçümsenmeye başlayınca çarpık ve kasvetli Tepedeki Ev'i üç aylığına kiralar. Geçmişi ve tuhaf mimarisiyle eve çekilen doktor yapacağı deneye katılanların az çok açıklanamayan olaylara karışmış kişiler olmasını ister. Psişik deneklerin kayıtlarını, bu tip olaylara yer veren eski gazete haberlerini ve çeşitli raporları inceleyerek hazırladığı listedeki kişileri bu eve davet eder. Daveti kabul etmeleri üzerine bir süre hakkında hoş olmayan söylentiler çıkmış bu evde kalması gerekecek davetlilerden sadece ikisi bu daveti kabul eder. Böylece iki zıt karaktere sahip iki kadın, ev sahibesinin yeğeni ve doktor eve yerleşerek olacakları beklemeye başlar...

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Yayınevi
Storyside
Süre
6Saat 30Dak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir