Yeraltı Demiryolu

Colson Whitehead imzalı Yeraltı Demiryolu, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılında ilk kez yayınlandı ve kısa süre içinde modern klasikler arasında anılmaya başlandı. Kitap hem geniş okur kitlesince çok beğenildi, hem de eleştirmenlerden tam not almayı başardı. Aylar boyunca en çok satan kitaplar listelerinin zirvelerinden inmedi. Kitabın başarısı lafta kalmadı, 2017 Pulitzer Ödülü, 2017 Arthur C. Clarke Ödülü, 2016 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü, 2017 Zora Neale Hurston/Richard Wright Ödülü romanın aldığı ödüllerden bazıları. Yeraltı Demiryolu aynı zamanda The New York Times, Amazon, Wall Street Journal, Washington Post, Time, NPR, Goodreads Oprah Book Club gibi yayınlar tarafından yılın kitabı seçildi. Yazar Colson Whitehead, bu kitapla yakaladığı başarının tesadüf olmadığını, sonraki romanı Nickel Çocukları’yla da Pulitzer Ödülü’nü alarak gösterdi. Böylece Colson Whitehead art arda iki kitabıyla Pulitzer Ödülü’ne layık görülen ilk yazar ünvanının da sahibi oldu.

Yeraltı Demiryolu Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yayınevi
Storyside
Süre
9Saat 39Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Yeraltı Demiryolu Konusu

Colson Whitehead Yeraltı Demiryolu’nda Amerika Birleşik Devletleri’nin köleci geçmişini bir kez daha gözler önüne seriyor. Kölecilikle başlayan açık ayrımcılık bugün ırkçılık biçiminde varlığını sürdürürken Whitehead sorunun köküne iniyor ve adeta Amerikan rüyasını yerin dibine batırıyor. Yalnız başına kalmış bir kadının, Cora’nın kölelikten özgürlüğe uzanan ilham verici öyküsünü anlatıyor okura. Romanın başlıca kahramanının bir kadın olması tesadüf değil, bu roman köleliğe zorlanan bir kadının yediği her darbeden sonra daha da güçlenerek özgürlüğüyle birlikte kendi kişiliğini buluşunu da anlatıyor. Bu yönüyle roman güçlü bir kadın hikayesi de. 

Aslında yeraltı demiryolu eski bir kavram. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 19. Yüzyılın başından ortalarına kadar kölelik yapmaya zorlanan insanları köleliğin kaldırıldığı özgür eyaletlere kaçırmak için kullanılan gizli yollar ve güvenli evler ağına yeraltı demiryolu deniyordu. Bu gizli örgütlenmeyi yürüten kölelik karşıtı insanlar da bu adla anılıyordu. Gizliliği korumak ve kölelik yanlıları tarafından sızmaları önlemek için birbirinden bağımsız küçük gruplar halinde örgütlenen Yeraltı Demiryolu onbinlerce köleye özgürlüğünü kazandırdı. Yeraltı Demiryolu aslında yeraltında da değildi, demiryolu da değildi, yalnızca mecazi anlamda bu isimle anılıyordu. 

Kitabın yazarı Colson Whitehead romanını kurgularken “peki ya gerçekten eyaletleri birbirine bağlayan ve kölelerin kaçmasını sağlayan bir yeraltı demiryolu olsaydı ne olurdu” sorusundan yola çıkmış. Roman, 1800’lü yılların başlarında, çok ağır koşullarda çalışmaya ve yaşamaya zorlanan binlerce köleden bir kadın olan Cora’nın kaçış hikayesini odağına alıyor. Cora’nın hikayesi yalnızca bir kaçış hikayesi değil aynı zamanda bir büyüme, olgunlaşma hikayesi de. Romanın ana kahramanı Cora, öykünün başından sonuna dek yaşadığı tehlikeler karşısında kendi kişiliğini buluyor, giderek çok güçlü bir karaktere dönüşüyor. 

Devamını Oku

Duymadıklarınız

Colson Whitehead, Yeraltı Demiryolu’nu yazmaya 2000 yılında karar vermiş ve uzun bir hazırlık ve araştırma sürecinden sonra 2014 yılında yazmaya başlamış. Çoğunlukla birincil materyalleri kullanmış yazar, kölelerin kendi anlatılarını ve eski kölelerle yapılan sözlü tarih çalışmalarını kaynak olarak almış. Romanın bölümleri arasında gerçek kaçak köle ilanları kullanmış. Kitapta yaşamış bazı gerçek insanlara da değiniliyor, yeraltı demiryolu ağının önde gelen bazı isimlere göndermeler yapılıyor. Kitaptaki anlatıcılar zaman zaman Cora’nın akıp giden hikayesinden biraz uzaklaşıp olan biteni analiz etmeye, kapitalizm ve kölelik üzerine okura kendi perspektiflerini aktarıyorlar. Böylece kitap  bir yanıyla oldukça gerçekçi öğeler taşırken bir yandan da yeraltı demiryolunu gerçek bir demiryolu olarak kabul etmesiyle büyülü gerçekçilik anlatısına yaklaşıyor. 

Son yılların en çok dikkat çeken romanlarında biri olan Yeraltı Demiryolu, Begüm Kovulmaz'ın çevirisi ve Deniz Yüce Başarır’ın seslendirmesiyle şimdi Storytel’de.

Kitap Ayrıntıları

Yayınevi
Storyside
Süre
9Saat 39Dak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir