DAMLA SÖNMEZ

3 Mayıs 1987’de İstanbul’da dünyaya gelen Damla Sönmez ilkokuldayken Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk kursuna gitmiş, burada öğrendikleri oyunculuğa ilk adımlarını atarken çok önemli bir yere sahip olmuştur. Gerek ortaokulda gerek liseyi okuduğu St. Joseph Fransız Lisesi’nde okul tiyatrosunda yer almış ve sahnede olmayı her zaman çok sevmiştir. Liseyi bitirdikten sonra Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde tiyatro üzerine okumaya başlamış, daha sonra Yeditepe Üniversitesi’ne geçerek tiyatro bölümünü bitirmiştir. Ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı olarak iki yıl keman, bir yıl da piyano eğitimi almıştır. Üniversite eğitimi esnasında bir yandan dizilerde rol almış bir yandan tiyatroda reji asistanlığı yapmıştır. Kendisi bu yıllar için “O yıllarda işin hem okulunda hem de mutfağında yer aldım. Bugünden geçmişe dönüp baktığımda iyi ki o mesaiyi harcamışım diyorum. O yıllarda kendimi keşfetmek çok önemliydi ve giriştiğim bu işler de bana büyük tecrübe kattı.” demiştir. 

Oyunculuğa 17 yaşında Camdan Pabuçlar isimli diziyle başlayan Sönmez kariyeri boyunca pek çok dizide oynamıştır. Diğer rol aldığı diziler arasında; Omuz Omuza, Kapıları Açmak, Şarkılar Susmasın, Fırtınalı Aşk, Gece Gündüz, Türkan, Şubat, Bir Aşk Hikayesi, Güllerin Savaşı, Aşk ve Gurur, Masum Değiliz ve Çukur yer almaktadır. 

Oyunculuğun her zaman ve her şartta kendisi için çok özel olduğunu ifade eden Sönmez, kalbini çarpıtan işlerde yer almayı sevdiğini, içinde heyecan uyandıran her projede yer almaktan büyük bir zevk ve mutluluk duyduğunu belirtmektedir. “Benim gözümü korkutan ve yapamayacağımı düşündüğüm karakterlere karşı daha büyük bir ilgi ve heyecan duyuyorum. Kendimi deneyebileceğim her işte oynuyordum üniversite yıllarında ve her açıdan kendimi geliştirmeye bakıyordum. Sinema filminde oynamak üniversitede okuyan her oyuncu adayının hayalidir tabii ki ve ben de o yıllarda yaptığım her işe tecrübe kazanma fırsatı olarak baktım”. diyen başarılı oyuncu birçok sinema filminde de oynamıştır. Kampüste Çıplak Ayaklar isimli 2009 yapımı filmle başlayan sinema kariyerinde; Bornova Bornava (2009), Çakal (2010), Mahpeyker: Kösem Sultan (2010), Kurtuluş Son Durak (2012), Uzun Hikaye 2012), Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013), Deniz Seviyesi (2014), Taksim Hold'em (2017), Ayla (2017) ve Sibel (2018) gibi filmler vardır. Bu filmlerden Bornova Bornova ile 46. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri'yle Umut Veren Genç Yetenek ödülü, Deniz Seviyesi filmindeki rolüyle 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü, Sibel filmi ile de 25. Uluslararası Adana Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü almıştır. 

Sadece dizi ve sinemada değil tiyatrodaki performanslarıyla dikkat çekmiş, Sürmanşet, Yalnız Batı, Savaş, Parçacıklar ve Bi Parça Plastik isimli oyunlarda rol almıştır. Savaş oyunundaki performansıyla Yeni Tiyatro Dergisi tarafından En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Devamını Oku

Künyesi

DAMLA SÖNMEZ Kimdir?
Oyuncu
DAMLA SÖNMEZ Kaç Yılında Doğmuştur?
3 Mayıs 1987
DAMLA SÖNMEZ Nerelidir?
İstanbul

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir