Rekorlara İmza Atan Joker, DC’nin Geleceğini Nasıl Etkiliyor?

Uzun zamandır büyük bir merakla beklenen Joker, bu yıl nihayet seyircinin karşısına çıktı. Çıkar çıkmaz da büyük bir sansasyon yarattı ve daha şimdiden kült bir yapım haline geldi. Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Aslan da Joker’in oldu. Film daha şimdiden pek çok kategoride favori Oscar adayı olarak gösteriliyor. Ancak Joker’in asıl büyük başarısı beklendiği gibi gişede geldi. Film 18 yaş sınırlamasıyla vizyona girmesine rağmen dünya çapında büyük bir başarı yakaladı. Maliyeti yaklaşık 62.5 milyon dolar olan filmin gişe hasılatı 1 milyar dolara yaklaştı.

Batman’in en büyük düşmanı olarak Joker, yıllardan beri çizgi roman ve sinemaseverlerin yakından bildiği bir figürdü. Ancak bu filmle beraber ilk kez bu efsanevi kötü karakterin geçmişini de öğrenme şansı bulduk. Böylece bu iki boyutlu karakter derinleşti ve izleyici sonunda Joker’in nasıl Joker olduğunu da öğrenmiş oldu.

Joker, DC’nin geleceğini nasıl etkiledi?

Peki Joker filmi, içinen çıktığı DC Comics evrenini, gelecekte yapılacak DC filmlerini nasıl etkiler? Tarihi başarısıyla Joker, DC filmlerinin gelecekte izleyeceği yolu çizmiş olabilir mi?

Çizgi roman kaynaklı süper kahraman hikayeleri son yıllarda sinema pastasındaki payını oldukça artırdı. Bu alanda başı çeken ve birbiriyle sıkı bir rekabet halinde olan iki firma DC ve Marvel. Her ikisinin de kendi adlarıyla anılan evrenleri var. Bu evrenlerdeki her bir süper kahramanın solo filmi olduğu gibi, karakterleri ait olduğu evrenin diğer filmlerinde de görebiliyoruz.

Özellikle Marvel, karakterlerin bir arada göründüğü çoklu filmler alanında uzmanlaştı. Denilebilir ki, Marvel tek tek filmleri çok önemsemiyor, Marvel evrenini önemsiyor. Tek bir filmin derinliği ya da öykü anlatma başarısına odaklanmıyor. Bu yüzden de filmin yaratıcı ekiplerine pek özgürlük tanımıyor, risk almaktan kaçınıyor. Filmler tek başına anlam taşımaktansa bir serinin bir parçası olarak anlam taşıyor.

Marvel’ın bu stratejisini Supermen ve Batman’i bir araya getirerek Dc Comics de denedi. Justice League filmiyle bu ekibe The Flash, Aquaman ve Wonder Woman’ı da dahil etti. Ancak bu tür denemeler, rekabet halinde oldukları Marvel filmlerinin gölgesinde kaldı. İzleyici açısından Supermen ve Batman’i aynı anda yan yana görmek, hayal kırıklığından başka bir şey ifade etmedi.

Ancak DC Comics (belki de Warner Bros. demek daha doğru olacak) Joker’in başarısını doğru tahlil ederse kendisine başarılarla dolu yepyeni bir yol açabilir.

 Joker karakteri her ne kadar DC evreninden çıkan eski bir karakter olsa da film DC evrenine gerçekten bağlı değil. Yönetmen Todd Phillips, bunu özellikle vurguluyor. Phillips, işin başında, bir yönetmen olarak karakterin derinine inebileceği bir özgürlük alanı talep etmiş. Hatta filmin 18 yaş sınırlamasıyla yapılması konusunda da yine Phillips ısrarcı olmuş. Herhangi bir projeye bağlamayı düşünmeden, yalnızca tek bir film yapmaya odaklanmış Phillips ve bunu da hakkıyla yapmış. Warner Bros. önce tereddüt etse de filmin yaratıcı yönetmenine özgürlük vermenin ödüllerini de topluyor.

Yakın zamanlarda sinemanın büyük efsanelerinden Martin Scorsese, Marvel filmleriyle ilgili eleştirilerini dile getirmiş, ardından Francis Ford Coppola ve Ken Loach gibi isimler de kendisine katılmıştı. Joker’in başarısı, büyük ustaların eleştirileriyle bir arada değerlendirilirse, Joker filmi DC Comics için bir model oluşturabilir. Anlaşılan o ki Marvel, hiçbir zaman büyük sanatçılarla çalışmak, onların yaratcılıklarına özgürlük tanıyarak risk almak istemeyecek. Ancak DC Comics için hala umut var. Joker’de izlediği yolu izlemeye devam ederse, büyük sanatçıları DC filmlerinde görmememiz için bir neden yok. Kim bilir, belki de yukarıda adı geçen efsane yönetmenlerden birisi bir DC filminin yönetmeni olur.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir