TARİH

Ülkemizin yüz yılllık, Türklerin ise çok daha uzun bir tarihi olduğu kuşku götürmez bir gerçek. Binlerce yıllık Türk boylarından, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih sahnesindeki önemli yerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve yakın döneme kadar tarihsel önemi olan sayısız olay var. Bir de elbette Dünya Tarihi var ki belki olup biten tüm olayları okuyup sindirmeye hiçbir insanın ömrü yetmez. 

Ama elbette bir yerinden başlamak lazım. Zira tarih öğrenmek sizi geçmişin olaylarıyla yüzleştirirken, bir yandan da günümüzü daha iyi analiz etmenizi ve gelecekle ilgili projeksiyonlar yapmanızı kolaylaştırıyor. Hepimizin en az bir kere duyduğu şu meşhur sözü de eklemeden geçmemek lazım: Geçmişi unutanlar onu yeniden yaşamak zorunda kalır.

Neyse ki artık tarihi sadece okumak zorunda değilsiniz, dinleyebilirsiniz de… Storytel’de Türk tarihçilerinin kaleminden çıkmış harika tarih kitaplarının yanı sıra dünya ve insanlık tarihi ile ilgili en çok okunan ve beğenilen pek çok farklı kitaba kolayca erişebilirsiniz. Dolayısıyla tarihin heyecanlı, ilginç ve esrarengiz sayfalarında kaybolmak için size gereken bir telefon ve bir kulaklık…

Mutlaka Dinlemeniz Gereken Türk Tarih Kitapları

İlber Ortaylı ve hocası Halil İnalcık gibi başarılı tarihçilerin kaleminden çıkmış, Türk tarihini en iyi anlatan kitaplar, seslerine aşina olduğunuz oyuncu ve seslendirme sanatçılarının seslendirmeleriyle Storytel’de. Osmanlı İmparatorluğu tarihinden, Mustafa Kemal Atatürk’e uzanan bir yolda, bugün popüler kültüre mal olmuş çeşit çeşit olayı esprili bir dille irdeleyen eserlerle ve merak ettiğiniz daha birçok konuda sizi aydınlatacak tarih kitaplarıyla tarihe bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Şanslıyız ki alanında son derece iyi olan birçok tarihçimiz var ve bizi tarihte bir gezintiye çıkarırken her anı bir film gibi gözümüzün önüne getirmeyi çok iyi başarıyorlar.

Storytel’deki bütün tarih kitaplarının arasından sizin için yaptığımız küçük seçkiyi ise hemen aşağıda bulabilirsiniz;

İlber Ortaylı – Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Emrah Safa Gürkan – Bunu Herkes Bilir

Önder Kaya – Osmanlı Dünyası

Mutlaka Dinlemeniz Gereken Dünya Tarihi Kitapları

Dünya tarihi dibi görünmeyen derin bir kuyu desek yanlış olmaz. Tarihe biraz merakınız varsa binlerce yıllık antik uygarlıklardan Büyük İskender’e, Sanayi Devrimi’nden geçmişin en ölümcül savaşı olan II. Dünya Savaşı’na kadar yaşanmış büyük tarihsel olaylar arasında ilginizi çekecek bir şeyler mutlaka bulabilirsiniz. Birbirinden ilginç tarihi olayların yanı sıra, bugün doğruluğundan şüphe etmeyeceğimiz bazı kalıpların da aslında düşündüğümüz ya da inandığımız gibi olmadığını bilmek son derece şaşırtıcı olabiliyor. Örneğin orta çağda binlerce kişinin yakılarak öldürülmesine neden olan cadılık gerçekte neydi, telefonu icat eden kişi Alexander Graham Bell miydi ya da Şükran Günü’nün ortaya çıkışı nasıl oldu? Bu konuda Emrah Safa Gürkan son derece faydalı videolar hazırlarken, aynı türde hazırlanmış yabancı örnekleri de bulmak elbette mümkün. Ayrıca böyle kitaplar, ağır bir tarih kitabına gömülmeden geçmişin tadını çıkarmak isteyenler için de gayet ideal diyebiliriz.

İşte Storytel’de yer alan ve dinlemekten keyif alacağınız Dünya Tarihi kitapları;

Plano Carpini – Moğolistan Seyahatnamesi

Nicola Chalton, Meredith Macardle – Bir Nefeste Dünya Tarihi

Emma Mariot – Hatalı Tarih