Storytel Türkiye’de En Çok Sevilen İngilizce Hikaye Kitapları

Storytel’de biraz vakit geçirdiyseniz, uygulamanın geniş bir İngilizce kitap arşivine de sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Hemen hemen tüm klasikleri İngilizce dilinde kullanıcılılarına sunan Storytel’in bir diğer özelliği ise sesli kitaba ek olarak e-kitap olarak da kitaplara erişim sağlayabilmeniz. “Kitapları ana dilinde okumak gibisi yok” diyenlerdenseniz, aradığınız hemen hemen tüm kitapları Storytel Türkiye arşivinde bulabilmeniz mümkün. Bu yazıda, Storytel Türkiye’nin arşivindeki en çok sevilen İngilizce öykü kitaplarını derledik. İster dinleyin, ister kendiniz okuyun, ama bu kitapları kesinlikle okuma listenize alın.

Flappers and Philosophers – F. Scott Fitzgerald

ABD’nin en önemli kurgu yazarlarından F. Scott Fitzgerald’ın 1920’’de basılan öykü derlemesi “Flappers and Philosophers” yazarın kaleme aldığı sekiz kısa öyküyü barındırıyor. İngilizce kitap okumaya başlamak için ideal uzunlukta kısa öykülerden oluşan Flappers and Philosophers, aynı zamanda modern Amerikan edebiyatına giriş yapmak için de harika bir seçenek. Storytel’den e-kitap olarak okuyabileceğiniz Flappers and Philosophers’ın içindeki öyküler şunlar: The Offshore Pirate, The Ice Palace, Head and Shoulders, The Cut-Glass Bowl, Bernice Bobs Her Hair, Benediction, Dalyrimple Goes Wrong ve The Four Fists.

Mary Ventura and The Ninth Kingdom – Sylvia Plath

Modern Amerikan edebiyatına kadın bakışını getiren en büyük yazarlardan Sylvia Plath’in 1952 yılında bir öğrenciyken yazdığı kısa öykü “Mary Ventura and The Ninth Kingdom”, 2018’in aralık ayında ancak okuyucuyla buluştu. Türkçe’ye henüz çevrilmemiş olan öykü, genç bir kadının kaderini belirleyen bir tren yolculuğuna çıkmasını anlatıyor. Eğer siz de genç yaşta hayatına son veren Plath’i okumaya doyamayanlardansanız, Mary Ventura and The Ninth Kingdom’ı Storytel’den İngilizce olarak dinleyebilirsiniz.

Different Seasons – Stephen King

Türkçe’ye “Kuşku Mevsimi” adıyla çevrilen Stephen King’in ilk kez 1982 yılında basılan kitabı dört öyküden oluşuyor. İçerisindeki dört öykünün üçü beyaz perdeye uyarlanan “Different Seasons”ın en güçlü ve popüler hikayesi ise “Esaretin Bedeli” adıyla beyaz perdeye uyarlanan “Rita Hayword and Shawshank Redemption”. Kitapta bulunan diğer öyküler ise “The Body”, “Apt Pupil” ve “The Breathing Method”. Her birinde Stephen King’in kalemini en saf haliyle hissedebileceğiniz “Different Seasons” e-kitap ve sesli kitap seçenekleriyle Storytel Türkiye arşivinde bulunuyor.

Jane Eyre – Charlotte Bronte

İngiliz yazar Charlotte Bronte’nin defalarca kez sinemaya uyarlanmış eseri Jane Eyre, acıklı bir aşk hikayesi olmasının arka planında 19’uncu yüzyıl İngiltere’si hakkında da incelikli gözlemler sunuyor. Tarihin ilk feminist romanlarından biri sayılan Jane Eyre, Storytel Türkiye arşivinde e-kitap olarak bulunuyor. Yazıldığı dönem sebebiyle günümüz İngilizcesi’nden biraz daha ağır bir dile sahip olsa da, romanın ilerledikçe okuyuyucu kendisine bağladığı bir gerçek.

Normal People – Sally Rooney

Genç İrlandalı yazar Sally Rooney’nin “Normal İnsanlar” adıyla Türkçe’ye çevrilmiş ikinci kitabı “Normal People”, son yılların en beğenilen romanlarından birisi. New York Times’ın en çok satanlar listesinde uzun süre kalmayı başaran “Normal People”da, lisede tanışan iki gencin karışık duygularla dolu ilişkisine tanıklık ediyoruz. Bu sene içinde BBC ve Hulu’da da bir dizi uyarlaması yayınlanacak olan Normal People’ı sesli kitap olarak Storytel’de dinleyebilirsiniz.

Sputnik Sweetheart – Harruki Murakami

Çağdaş Japon edebiyatının en popüler ismi Haruki Murakami’nin 2014’te yayınlanan “Sputnik Sweetheart” kitabı, ortalama bir uzunlukta olmasına rağmen okuyucuyu kısa sürede kendisine bağlayabilmesi sebebiyle kısa sürede bitirilebilen kitaplardan. Türkçeéye “Sputnik Sevgilim” adıyla çevrilen kitapta, Murakami’ye has büyülü gerçekliği sonuna kadar hissediyorsunuz. Japonya’da başlayıp bir Yunan adasına kadar uzanan hikâyede, hem bir ilk aşka tanıklık ediyoruz, hem de gizemli bir kaybolma hikayesini çözmeye çalışıyoruz.

No One Belongs Here More Than You – Miranda July

Kelimenin tam anlamıyla bir modern sanatçı olarak tanımlayabileceğimiz Miranda July’ın kısa öykülerinden oluşan ilk kitabı “No One Belongs Here More Than You”, oldukça ilginç bakış açılarıyla yazılmış 16 kısa öyküden oluşuyor. Birbirinden garip karakterlerin gerçek dünyaya adapte olma çabalarını esprili bir dille anlatan ve gerçekliğin sıradanlığı üzerine harika tespitler yapan July’ın sıra dışı hayal gücünü tüm çıplaklığıyla yansıttığı kitabı Storytel’den e-kitap olarak okuyabilirsiniz.

The Festival of Insignificance – Milan Kundera

“Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” ve “Yavaşlık” gibi oldukça felsefi öyküler yazan Kundera’nın son kitabı “Kayıtsızlık Şenliği”, Paris’te yaşayan dört arkadaşın aralarında geçen basit olaylar ve derin diyaloglarla dolu bir modern zaman eleştirisi. Kundera kitabında beklenmedik anlarda Stalin’le ilgili hikayelere geçerek okuyucunun gerçeklik ve zaman algılarıyla esprili bir şekilde oynuyor. Kitap büyük ve derin fikirlerle dolu, ancak Kundera’nın ustalıklı kalemi sayesinde kısa sürede kendisini okutmayı başarıyor.

City of Glass – Paul Auster

ABD’li yazar Paul Auster’ı tüm dünya okuyucusuyla buluşturan “New York Üçlemesi”nin ilk kitabı “City of Glass”, bir suç öykücüsünün yanlış bir tesadüf sonucu kendisini bir dedektif olarak bulmasını konu alıyor. Ön planda bir gizemi çözmeye çalışan karakterin zaman içinde benliğini kaybedişini ve gerçeklikten uzaklaşmasını okuyoruz. “City of Glass”ı Storytel’den e-kitap formatında okuyabilirsiniz.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir