Annelik Sanatı

Adem Güneş 1969 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Üniversiteye kadar eğitimini Türkiye’de almıştır. Hollanda’daki Roterdam Üniversitesi’nin pedagoji bölümünü bitirmiş, yüksek lisansını sosyoloji üzerine yapmıştır. Burada yaşadığı süre boyunca farklı eğitim sistemleri üzerine araştırmalar yapmıştır. Doktora eğitimini ise Sakarya Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde Bağlanma Terapisi üzerine tamamladıktan sonra Amerika’da bu alanda eğitim almıştır. Bunun yanı sıra aile danışmanlığı, çocuklar için zeka ölçeği, peabody, agte testleri, uygulama, yorumlama ve raporlama üzerine çeşitli eğitimler de almıştır. Uluslararası Aile Terapisi Derneği, Amerikan Psikologlar Derneği ve Oyun Terapisi Derneği gibi pek çok derneğe üye olan Koca’nın çocuk eğitimi yaklaşımı Bristol Üniversitesi’nde araştırma konusu olmuştur. Kendisi birçok dergide çocuk eğitimi üzerine yazılar yazmış, yirmiden fazla kitabı yayımlanmıştır. Bu kitaplarda bazıları şunlardır: The Wonder Of Childhood (2012), Tatil Sürecinde Çocuk Eğitimi (2012), Çocuk Deyip Geçmeyin (2013), Güvenli Bağlanma (2014), The Education Of Privacy Children (2014), Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar (2014), Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural (2015), 0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural (2105), 7-14 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural (2015), Adım Adım Cinsel Eğitim (2016), Bilmezsen Korkarsın Tabi (2017), Cezasız Eğitim (2017), Çocuk Neyi Neden Yapar-1 (2018), Çocuk Neyi Neden Yapar-2 (2018), Bırak ve Rahatla (2019).

Annelik Sanatı Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
NURİ KARADENİZ
Yayınevi
Storyside
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Annelik Sanatı Konusu

Adem Güneş’in Annelik Sanatı isimli kitabı ise 2014 yılında çıkmıştır. Kitap toplam sekiz bölümden oluşmaktadır. Her bölümde farklı bir konu ele alınmıştır. “Annenin Kendini Tanıma Rehberi” isimli ilk bölüm annelerin taşıdıkları yüklerin farkına varıp onlardan kurtulmalarını sağlamayı hedefleyen 28 maddeden oluşmaktadır. “Anneler Neden Annelik Yapamaz” isimli bölümde çoğunlukla ellerinde olmayan sebeplerden dolayı annelerin annelik yapamamasından bahsedilmektedir. Bu bölümde; annelerin çocuklarının eğitiminde ailelerinden destek görmemeleri, ilk dört yaşına kadar anneleriyle doyasıya yaşayamamaları, eşleri tarafından sevilmemeleri, hareketsiz yaşamaları gibi konulara değinilmektedir. “Annenin Çocuğu Tanıma Süreci” bölümünde annelerin çocuğun eğitiminde başarılı olması için kendilerini ve çocuklarını tanımaları gerektiği, çocukların hayvanlar gibi ceza yöntemiyle eğitilemeyeceği, eğer eğitilmeye çalışılırsa zarar göreceği üzerinde durulmaktadır. “Aile İçindeki Rol Karmaşası” bölümünde anne ve babanın rollerini değiştirmesi ya da babanın annenin rolünü üstlenmesinin yaratacağı problemler anlatılmış, babanın otoriter, annenin onu destekler bir konumda olması gerektiği ileri sürülmüştür. Kitabın diğer bölümlerinde ise 0-7, 4-7, 14-21 yaş dönemleri ele alınmıştır.

Güneş, bu kitaba her ne kadar Annelik Sanatı adını vermişse de aslında bu kitabı kadınların eşleri için, annelerin çocukları için, bir annenin yalnızlığının ne kadar derin olduğunu göstermek, ona gerçekten eşlik edilmesini sağlamak, bu eşlik esnasında onlarla iyi olmak isteyenler, bir kadının öfkesinin aslında çocuksu yalnızlıklarını gizleme çabası olduğunu, kızgınlıklarının ise artık bunaldığına işaret ettiğini anlamak isteyenler için yazmıştır. Ve tabi nasıl bir anne olduğunu aynada görmek isteyenler için yazmıştır. Çünkü Güneş’e göre, “Kadın yalnızdır aslında… Eşi olsa da, çocukları bulunsa da… Sevincinde yalnız… Ağlamalarında yalnız… Çocukluğunda yalnız, genç kızlığında yalnız… Çaba içindedir herkes, ondan bir şeyler koparmak için… Kimi sevgisizliğinin doyurucusu gibi tanır onu… Kimi yalnızlığının gidericisi gibi… Ve belki karşılıksızlığından olsa gerek, verdiği "iyi eder" insanı…”

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
NURİ KARADENİZ
Yayınevi
Storyside
Süre

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version