Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu, Halit Ziya Uşaklıgil’in 1900 yılında kitap olarak basılan, ancak bundan bir sene önce Servet-i Finun dergisinde tefrika olarak yayınlanan eseridir. Kitap İstanbul’da aynı evde hayatını sürdüren iki kişinin yaşadığı yasak aşkı ve çevrelerindeki hayatı konu edinmektedir. 2008 ve 2010 yılları arasında dizi olarak izleyicilerle buluşan eser, iki sezon boyunca yayınlandı ve 79 bölüm sürdü. Dizide Bihter’i Beren Saat canlandırırken, Behlül karakterine de Kıvanç Tatlıtuğ hayat verdi. Aşk-ı Memnu dizisi daha sonra Amerika ve Romanya’da yeniden çekildi.

Aşk-ı Memnu Dinle

https://www.seslenenkitap.com/wp-content/uploads/2019/12/908018.mp3

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
GÜRSU GÜR
Yayınevi
Storyside
Süre
12Saat 38Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Aşk-ı Memnu Konusu

Melih Bey takımı adını taşıyan bir aileye mensup olan Firdevs Hanım, evliliğinden Peyker ve Bihter adlı iki kıza sahiptir. Kocası, Firdevs Hanım'a yazılmış gizli aşk mektuplarını gördükten sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder. İki kızı da Firdevs Hanım’la pek anlaşamamaktadır. Firdevs Hanım da kızlarından nefret etmektedir. Firdevs Hanım’ın düşüncesine göre kızları dünyaya gelmeleriyle birlikte yaşamak istediği gençliğini elinden almışlardır.

Firdevs Hanım'ın iki kızı gel zaman git zaman büyür ve ilk olarak Peyker evlenir. Üç kadın da güzelliklerine çok önem vermekte ve giyimlerine de dikkat etmektedirler. Firdevs Hanım  zengin biri olan Adnan Bey ile evlenerek hayatını farklılaştırmak peşindedir. Ama Adnan Bey daha genç ve güzel olan Bihter’le evlenmeyi kafasına koymuştur. Bu durumu kaldıramayan Firdevs Hanım bu fikre başta karşı çıkar.

Adnan Bey de Nihal ve Bülent ismini taşıyan iki çocuk sahibidir. Nihal 15 yaşında, Bülent ise 9 yaşındadır. Adnan Bey ikinci çocuğunun dünyaya gelmesinden çok kısa bir süre sonra karısını kaybetmiştir. Büyük çocuğu Nihal babasının evlilik kararına karşı çıkar. Ama Bihter ile tanıştıktan sonra genç kızın karakterini çok sever. Yine de babasına karşı mesafeli durmayı ihmal etmez. Öte yandan evin aşçısı Şakire Hanım, Bihter’e bir türlü ısınamamıştır. Daha fazla bu durumu sürdüremez ve kocası Süleyman Efendi ve kızı Cemile ile birlikte evden ayrılır.

Şakire Hanım evi terk edince Nihal, Bihter'den soğumaya başlar. Kardeşi Bülent'in evden uzaklaştırılmak üzere yatılı okula yazdırılmasıyla öfkesi artar ve Bihter'i bu olaydan da sorumlu tutar.

Bihter iki yıl geçmeden Adnan Bey ile olan evliliğinden sıkılır. İkilinin arasındaki yaş farkı zamanla kendini göstermiş ve Bihter adama âşık olmadığını fark etmiştir. Bir süre sonra Behlül ile aralarında yasak bir ilişki gelişir. Adnan Bey’in yeğeni olan Behlül onlarla aynı evde yaşamaktadır.

Bihter ev ahalisi odalarına çekildikten sonra gizlice Behlül'ün odasına gidip gelmeye başlar. Diğer tarafta Nihal gün geçtikçe Bihter’den nefret etmektedir. Bihter'in Nihal ve Bülent'in odalarını ayırmış olması Nbu nefreti daha da arttırmıştır.

İlerleyen zamanda Firdevs Hanım romatizma hastalığını bahane eder ve Adnan Bey'in yaşadığı eve yerleşme kararı alır. Aynı günlerde evin mürebbiyesi Matmazel De Courton da evden ayrılır ve Fransa'ya döner. Nihal bir kere daha işin içinde Bihter'in parmağı olduğunu düşünür. Nihal evde giderek yalnızlaşmış ve kimsesi kalmamıştır. Olanlar yüzünden Babasına karşı da bir nefret hissetmektedir. Bir gün baygınlık geçirir.

Nihal daha sonra Behlül'e karşı duygusal hisler beslemeye başlar. Behlül de Bihter'le olan aşkından soğumuş ve kızdan uzaklaşmıştır. Firdevs Hanım da bir süredir Adnan Bey'in yalısında kalmaya başlamıştır. Behlül ile Nihal'i evlendirmek ister ama Bihter ile Behlül'ün arasında bir ilişki olduğunu anlar. Nihal ve Behlül başta aldırmazlar ama iş ciddileşince birbirlerine âşık olduklarını anlarlar. Bihter ise hâlâ Behlül’ü sevmektedir ve bu aşkı kıskanmadan yapamaz. Nihal tam da evlenme hazırlıklarının yapıldığı sırada, Behlül ile Bihter arasındaki yasak ilişkiyi hisseder. Evin hizmetlisi her şeyi fark etmiştir ve Nihal ve Adnan Bey Beşir adındaki bu hizmetlinin anlattıkları karşısında şoke olurlar. Behlül ile Nihal’in evlilik günü Bihter odasında intihar eder. Behlül ise buna dayanamaz ve evden kaçar.

Uzun süre geçtikten sonra Adnan Bey ve kızı Nihal eski günlere geri döner. Aşçı Şakire Hanım kocasıyla birlikte evde tekrar çalışmaya başlar. Matmazel de Courton da mürebbiyelik için Fransa'dan geri çağrılır. Ancak olayları açıklığa kavuşturan Beşir, uzun süredir çektiği ağır hastalığa yenik düşer ve hayatını kaybeder.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
GÜRSU GÜR
Yayınevi
Storyside
Süre
12Saat 38Dak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version