SELÇUK AYDEMİR

Selçuk Aydemir, 6 Haziran 1982 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Aydemir günümüzde, mezun olduğu bölüm ile ilgili herhangi bir işte çalışmıyor ve senaristlik ile yazarlık faaliyetlerine hız vermiş durumda.

Selçuk Aydemir Kimdir?

Selçuk Aydemir’in senaryosunu kaleme aldığı ve aynı zamanda da yönetmenlik koltuğunda oturduğu Düğün Dernek filmi, Türkiye'de vizyona girdiği 2013 yılında büyük taleple karşılandı ve 2014 yılında ise en çok izlenen üçüncü film oldu. Aydemir’in iki yıl sonra kaleme aldığı Düğün Dernek 2: Sünnet ise 4 Aralık 2015'te vizyona girdi ve yine gişe rekorları kırmayı başardı. Aydemir, senaryosunu yazmasının haricinde filmin yönetmen koltuğunda da yer alıyordu. Selçuk Aydemir ayrıca yazarlığa da el attı ve 2015 yılında "Mahalleden Arkadaşlar" isimli bir roman çıkardı. Bu kitabı 2017 yılında Liseden Arkadaşlar ve 2019 yılında da Evrak Kürek isimli kitaplar takip etti.

Selçuk Aydemir’in aldığı ödüller arasında Komedi Dizisi En İyi Yönetmen - (İşler Güçler) Övgüye Değer Senaryo Ödülü (Ayrılık (2) / 2. Sinepark Kısa Film Festivali 2007) yer almakta. Yazarın resmi sitesi olan selcukaydemir.com ise yazarın projelerini takip edebileceğiniz en güncel kaynaklardan birini oluşturuyor. Selçuk Aydemir ayrıca yine bir senarist ve oyuncu olan Burak Aksak’ın kuzenidir. Burak Aksak, televizyon hayatına Selçuk Aydemir'le beraber yazdığı ve TRT'de yayınlanan Ramazan Güzeldir dizisiyle başlamıştı. Daha sonra ise büyük ilgi gören Leyla ile Mecnun dizisinin senaristliğini yaptı.

Selçuk Aydemir Filmler ve TV Şovları

2014 yılında izleyicilerle buluşan Düğün Dernek, Selçuk Aydemir’in ilk yönetmenlik denemesi olarak öne çıkıyor. Yapımcılığını BKM'nin üstlendiği filmin başrollerinde İşler Güçler dizisinden tanıdığımız Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut ve Barış Yıldız yer aldı. Film, Sivas’a bağlı Esenyurt köyünde hayatını sürdüren İsmail'in yurt dışından gelen oğlu Tarık'a düğün yapma çabasını ve sonrasında başlarına gelen birbirinden eğlenceli olayları konu alıyor. Düğün Dernek Türkiye'de, 6 Aralık 2013 tarihinde vizyona girdi ve gösterime girdiği ilk üç gün içinde 572.838 kişi tarafından seyredildi. Bu yoğun talep sonrasında altı milyon liraya yakın bir hasılat elde etti. 2014 yılının ilk üç ayında ise ülkemizde son otuz yılın en çok izlenen filmi unvanını Fetih 1453 filminden devraldı. "Düğün Dernek" hem izleyiciler tarafından son derece beğenildi hem de eleştirmenler cephesinde de genel olarak olumlu eleştirilerle karşılaştı. Ayrıca yapımla ilgili en çok konuşulan konulardan biri de Murat Cemcir ve Ahmet Kural'ın arasındaki uyum oldu.

Selçuk Aydemir Kitapları

Selçuk Aydemir’in 2015 yılında piyasaya çıkan "Mahalleden Arkadaşlar" isimli kitabı Sayfa6 yayınları etiketiyle piyasaya çıktı. Kitap, dokuz yaşındaki bir çocuğun para kazanmak için bulduğu akıl almaz yöntemleri okuyucuyla buluşturuyor. Küçükçekmece’nin küçük bir mahallesinde ve 1990’lı yıllarda geçen kitap, Selçuk’un bu uğurda yediği kazıkları, hayal kırıklıklarını, ancak ne olursa olsun başarma hırsını konu alıyor. "Mahalleden Arkadaşlar", o dönemin ruhunu başarıyla yansıtırken, bir yandan da bakkalı, manavı, diğer esnafı, tozlu sokakları, terk edilmiş evleri, tatlı rekabetleri, her şeye el atan ağır abileri, dedikoducu mahalle kadınlarını, sinemaları, halı saha maçlarını 80’lerde doğup büyümüş herkese yeniden anımsatıyor.

Selçuk Aydemir bu kitabın karşılaştığı ilgiden sonra 2017 yılında "Liseden Arkadaşlar" isimli yeni bir kitap daha çıkardı. Küsurat Yayınları etiketiyle basılan kitap, bu defa mahalle kültürünün son demlerinin yaşandığı yıllara götürüyor okuyucuları. Kitap, "Mahalleden Arkadaşlar" kitabının dokuz yaşındaki kahramanı Selçuk’un artık ait olduğu çeteden sıyrılıp gideceği lise dönemine odaklanıyor. Elbette bir kere daha trajikomik olaylar genç Selçuk’un peşini bırakmıyor.

Devamını Oku

Künyesi

SELÇUK AYDEMİR Kimdir?
Senarist, Yönetmen, Yazar
SELÇUK AYDEMİR Kaç Yılında Doğmuştur?
6 Haziran 1982
SELÇUK AYDEMİR Nerelidir?
İstanbul

SELÇUK AYDEMİR Alıntıları ve Sözleri

“Her zaman iyi olmak zorunda değilim, iyi olmam gerektiğinde iyi olayım yeter.” - Liseden Arkadaşlar
“İnsan en zor kendini kandırıyordu, ama sağlam inandırdı mı, geri dönüşü de yoktu.” - Mahalleden Arkadaşlar
“Sevdiğinizi belli edin eğer etmezseniz başkalarına fırsat verirsiniz.” - Liseden Arkadaşlar
“Biri seni haddinden fazla eleştriyorsa gizli hayranlığından, haddinden fazla övüyorsa gizli hainliğindendir.” - Liseden Arkadaşlar

SELÇUK AYDEMİR Haberleri

Hayatın bir kitap olsaydı türü ne olurdu? Soruları yanıtla ve hemen öğren!

26/04/2022

Kitap okuma işim olmasaydı, sanırım, bu sıkıcı yaşam beni ya ruhsal bir çöküntüye sürüklerdi ya da ondan kurtulmaya çalışırken beni mahvedebilecek, kötü, sonu bilinmez yollara başvurmaya zorlardı. Netoçka Nezvanova, Fyodor Dostoyevski Her geçen gün içeriğine […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir