KİŞİSEL GELİŞİM

KURGU DIŞI

İŞ KİTAPLARI

DİL ÖĞRENİMİ

SESLİ KİTAP

Sesli kitap, ses kayıt sistemlerinin gelişmesinden beri hayatımızda olan bir kavram. Özellikle görme engelliler için oluşturulan sesli kitap arşivleri, her zaman saygın kütüphanelerin önemli parçalarından biri oldu. Dijital araçların yaygınlaşması ile de sesli kitaba erişim son derece kolaylaştı. Artık sesli kitap okumak için üniversite öğrencisi olman veya bir kütüphaneye gitmen şart değil; herhangi bir mobil cihaza sahip olman yeterli. Bu nedenle de sesli kitap okumayı tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor ve sesli kitap ifadesi daha çok duyuluyor. Sesli kitapların kazandığı bu popülarite, sesli kitapların daha çok merak edilmesine ve araştırılmasına sebep oluyor. Peki sesli kitap nedir, sesli kitabı yazılı kitaplardan ayıran özellikler nelerdir? Sesli kitap okumak için neler gerekir? Sesli kitap okumanın faydaları nelerdir? Kimler sesli kitap okuyabilir? Sesli kitap ile ilgili sıkça sorulan soruları senin için derledik.

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitap, yazılı bir kaynağın seslendirilmesi ve kayıt altına alınmasıyla oluşturulan kitaplara verilen isim. Sesli kitap İngilizce “Audiobook” olarak adlandırılıyor. İlk olarak 19. Yüzyılın sonlarına doğru, görme engelli bireylerin eğitim ve bilgiye erişimini kolaylaştırma hedefiyle hayatımıza giren sesli kitaplar, günümüzde görme engeli olmayan kişiler tarafından da tercih edilmeye sıklıkla tercih ediliyor. (Burada sana şaşırtıcı bir bilgi verelim: Sesli kitabın mucidi, ampulün mucidi ve Tesla’nın hasımı Thomas Edison.) 

Sesli kitaplar, ses kayıt sistemlerinin ortaya çıktığı günden bu yana çeşitli dernek, kuruluş, kütüphane ve üniversitelerin görsel işitsel arşivlerinde yer aldı. Bu arşivlerde yer alan kitaplar çoğunlukla gönüllüler tarafından seslendiriliyor ve kayda alınıyordu. Kayıt sistemi teknolojilerinin gelişmesi ve kolaylaşmasıyla birlikte, sesli kitap arşivleri de gelişmeye başladı. Çok sayıda değerli kitap profesyoneller tarafından seslendirilerek sesli kitap haline getirildi. Mobil cihazların her şeyi yapabilir hale gelmesi sayesinde ise dünyanın en geniş sesli kitap kütüphaneleri cebimize girdi! Artık dünyanın en büyük sesli kitap uygulaması olan Storytel sayesinde istediğin sesli kitabı okumak mümkün. 

Sesli Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Sesli kitap okumak, görme problemleri yaşayanların bilgi ve eğitime erişimini kolaylaştırıyor demiştik. Ancak herhangi bir görme engeli olmadığı halde sesli kitap okumayı tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunun en büyük sebebi ise sesli kitap okumanın faydaları ve avantajları elbette. Peki Sesli kitap okumanın faydaları nelerdir? Kısaca değinelim: 

Kitap okumayı çok istiyor ancak bir türlü zaman ayıramıyorsan, sesli kitaplar tam sana göre! Sesli kitap okumak için özel olarak zaman ayırman gerekmez. İşe veya okula gidiyorken, yolda yürürken, trafikte sıkışmışken sesli kitap dinleyebilir, şehir hayatının sebep olduğu zaman kaybını minimuma indirebilirsin. Tek ihtiyacın olan bir mobil cihaz ve belki bir kulaklık; işte sesli kitap dinlemek bu kadar kolay! 

Yalnızca dışarıdayken değil, evdeyken de sesli kitap dinleyebilirsin. Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken bir yandan sesli kitabını dinleyebilirsin.  

Yoksa henüz okuma yazma bilmeyen bir çocuğun mu var? O zaman hemen Storytel’in sesli kitap dünyasında yerini almalısın!  Storytel’in çocuklar için sesli kitaplar arşivinde, dünyanın ve ülkemizin en iyi yazarlarının çocuklar için yazdığı eserler yer alıyor. Storytel’in çocuklar için sesli kitap arşivi sayesinde çocuğunun okul çağından dahi önce edebiyatın seçkin dünyasıyla tanışmasını sağlayabilirsin. 

Sesli kitaplar, İngilizce bilgini pekiştirmen için de harika bir araçtır. Storytel’in İngilizce sesli kitap arşivinde yer alan on binlerce İngilizce sesli kitap sayesinde İngilizce dinleme ve anlama pratiği yapabilirsin. 

Bunlar sesli kitap okumanın faydalarından yalnızca birkaçı. Hayatını kolaylaştıracak ve kitaplarla ilişkini bambaşka bir boyuta taşıyacak bu deneyimi paylaşmak istersen, tek yapmak gereken Storytel’e abone olmak! 

Nasıl Sesli Kitap Dinleyebilirim?

Pek çok üniversite ve kütüphanenin sesli kitap arşivlerine sahip olduklarını daha önce söylemiştik. Gel gör ki bu sesli kitapları ancak ilgili kurumun üyeleri veya öğrencileri tarafından, üstelik pek çok kez sadece bulundukları arşiv noktasında dinlenebilir.  

Peki bu sesli kitaplara istediğin zaman, istediğin yerden ulaşmana engel mi? Elbette ki hayır! Storytel sayesinde mobil cihazının olduğu her yerde sesli kitap okumanın keyfini çıkarabilirsin! Üstelik internetin olmadığı yerlerde de sesli kitap dinleme keyfini sürdürebilirsin. Dinlediğin sesli kitapları mobil cihazına indirebilir, daha sonra aktif internet bağlantının olmadığı anlarda bile kaldığın yerden sesli kitap dinlemeye devam edebilirsin. 

Ücretsiz Sesli Kitap Dinleyebilir Miyim?

Eğer ücretsiz sesli kitap dinleyip dinleyemeyeceğini merak ediyorsan, yanıtımız kocaman, yıldızlı bir evet! Storytel yeni üyeliklerde 14 gün boyunca ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. 14 gün boyunca Storytel’in binlerce kitaptan oluşan Türkçe ve İngilizce sesli kitap kütüphanesini ücretsiz olarak kullanabilirsin. 14 gün içerisinde üyeliğini hiçbir ücret ödemeden iptal edebilirsin. Taahhüt, peşinat olmadan!  

Hangi Sesli Kitapları Dinleyebilirim?

Storytel’in sesli kitap kütüphanesinde hangi kitapların olduğunu merak ediyor olabilirsin. Senin için Storytel sesli kitap arşivinde bulunan tüm kitapların isimlerini yazmak isterdik ancak on binlerce sesli kitabın ismini buraya sığdırmamız pek kolay değil ne yazık ki. Evet, Türk ve dünya edebiyatından tarihe, fen bilimlerinden psikolojiye, iş yaşamından kişisel gelişime kadar geniş bir seçkide yer alan on binlerce sesli kitaplar Storytel’de seni bekliyor! Üstelik Storytel sesli kitaplarını Okan Bayülgen, Tilbe Saran, Mert Fırat, Sevinç Erbulak gibi pek çok değerli tiyatro ve seslendirme sanatçısının sesinden dinliyorsun. 

Tutunamayanlar, Kürk Mantolu Madonna, Suç ve Ceza, Harry Potter serisi… ve daha binlercesi. Storytel sesli kitap arşivinde bulunan eserleri ve seslendirenlerini yakından incelemek istersen, buraya tıklayabilirsin: 

https://www.storytel.com/tr/tr/search

Çocuklar İçin Sesli Kitap seçenekleri var mı?

Pek çok anne ve baba için çocuklarıyla kitap okuma saatlerini paylaşmak, en keyifli aile etkinliklerden biri. Birlikte kitap okumak hem çocukların hayal gücünün gelişmesine yardımcı oluyor hem de dil öğrenmelerine katkıda bulunuyor. Çocuklarınla paylaştığın bu keyifli kitap okuma seanslarını elinden almak niyetinde değiliz elbette ama ya çocuklarının seninle veya sensiz sesli kitap okuyabileceklerini söylesek? Üstelik Türk ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarının çocuklar için kaleme aldıkları eserlerini, en iyi seslendirme sanatçılarının sesinden dinleyecekler!  

Storytel sesli kitap arşivinde çocuk edebiyatının en değerli eserleri seni bekliyor. Storytel sayesinde çocuklar için sesli kitaplara istediğin an ulaşabilir, istediğin her yerde, istediğin her saatte çocuklar için sesli kitap seçeneklerinden birini seçebilir ve çocuğunun birbirinden harika çocuk edebiyatı eserleriyle tanışmasını sağlayabilirsin. 

Storytel Sesli Kitap Uygulamasını nasıl kullanabilirim?

Sesli kitaplara mobil cihazına indireceğin küçük bir uygulamayla erişebilirsin. Tek yapman gereken android işletim sistemli cihazın için Google Play, IOS işletim sistemli cihazın için Apple Store’a gitmek ve Storytel uygulamasını indirmek. Uygulamayı indirdikten sonra kolayca üyelik işlemini gerçekleştirebilir ve Storytel’in zengin içeriklerine ulaşabilirsin. Üstelik Storytel sesli kitap uygulaması sayesinde yalnızca sesli kitaplar değil, senin için hazırlanmış podcast programlarına da erişebilirsin. 

Neden Sesli Kitap?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımızda gün geçtikçe daha fazla yer edinmeye başlayan sesli kitaplar; görme engelliler, henüz okuma yazma bilmeyen veya yeni yeni öğrenen çocuklar ve kitap okumaya fırsat bulamayan yetişkinler başta olmak üzere herkes için kitapları daha bir cazip ve ulaşılabilir kılıyor. Esasen kitap okuma yöntemi açısından devrim niteliğinde olan sesli kitapları dinlemek özel bir durumu olsun olmasın herkes için son derece konforlu bir tercihtir. Öyle ki ellerinde bir kitabı tutmana gerek kalmadan, gözlerini yormadan, sadece dinleyerek hayal gücünü pekiştirebileceğin bir etkinliktir. Sesli kitap; toplu taşımada, yemek hazırlarken veya uyumaya çalışırken, istediğin zaman nemalanabileceğin bir kitap okuma; diğer bir deyişle ‘’dinleme’’ sistemidir. Sesli kitaplara istediğin anda mobil cihazından erişebilir ve meşgul olduğun işini yarım bırakmadan aynı anda kitap dinlemenin tadını çıkartabilirsin. 

Sesli kitapların bir diğer göze çarpan kullanım alanı da dil öğrenimi açısından sunduğu kolaylık. Aslında kelimeleri duyarak öğrenmek anadilde de son derece faydalı ancak yabancı dil söz konusu olduğunda bu daha da ehemmiyet kazanan bir özellik. Yabancı dilde kitap okumakta zorlananlar ve kulağıyla dinleyerek öğrenmeye aşina olanlar sesli kitap ile yabancı dillerini geliştirebilirler. Ayrıca duyarak öğrenmek de bir öğrenme aracı olduğu için herkesin mutlaka öğrenmeye çalıştığı yabancı dili duyması gerekir. Kelimelerin doğru telaffuz edilişi de en iyi duyarak öğrenilir. Sesli kitaplar bu ihtiyacı oldukça etkili bir şekilde karşılıyor ve yabancı dille yazılmış olan metinleri dinlemeyi daha eğlenceli bir hale getiriyor. 

İster didaktik ister estetik amaçla okunuyor olsun, sesli kitap her zaman konforlu, dinlendirici ve özgür kılıcı bir seçenektir. Şimdi yapman gereken tek şey arkana yaslanmak ve Storytel’e abone olarak sana sunulan bu imkanın tadını çıkarmak! 

Çocuklar İçin Sesli Kitap Yerinde Bir Tercih Mi? 

Çocukların düş gücünü ve temel bilişsel gelişimini destekleyen kitaplar, ses duyusuyla birleştiğinde daha da güçlenirler. Artık ninni ve masal okumakla zaman kaybetmektense, sesli kitaplara başvurmak zaman yönetimi bakımından oldukça ekonomik bir tercih. Üstelik diksiyon gibi niteliklerini geliştirip ses telleri ve gırtlak yapısını en ölçülü biçimde kullanan, dolayısıyla sesleri en uygun biçimde çıkan seslendirmenler, yazılı metinlerin anlaşılırlık oranını bu sayede arttırırlar. Uzun lafın kısası ortaya anlaşılır, hayal gücünün zenginliğini besleyen ve yediden yetmişe herkese hitap eden sesli kitaplar çıkar. Özellikle henüz okumayı öğrenmemiş çocuklar bu özel olarak hazırlanan sesli kitapları dinleyerek kitapların büyülü dünyasına kolayca dalış yapabilirler.

Storytel’de Türk ve dünya edebiyatından çocuk edebiyatı alanında usta yazarların eserleri mevcut. Çocukluk çağındaki her yaş grubuna hitap eden birbirinden eğitici farklı eserleri içeren sayfaya buradan ulaşabilirsin.

Nereden Sesli Kitap Dinleyebilirim? 

Günden güne dijitalleşen dünyada artık sesli kitap dinlemek eskisine nazaran çok daha kolay ve kullanışlı. Storytel’in arşivindeki tüm kitapları kapsayan paketlerini tercih ederek hemen abone olabilir ve sesli kitap dinlemeye anında başlayabilirsin. App Store ve Play Store marketlerinden Storytel uygulamasını indirebilir, ilk 14 gün ücretsiz olan deneme sürümünü hiçbir taahhüt olmadan deneyebilirsin. Uygulamaya çevrimdışıyken de erişim sağlayabilir, kids mode özelliğinden yararlanabilir ve aboneliği istediğin anda iptal edebilirsin. Tüm bu seçenekler seni sesli kitap dinlemenin faydaları ile tanıştırmak için düşünüldü.