ROMAN

Edebiyat dünyasının en popüler türü kuşkusuz romanlar. Öykülere kıyasla daha kapsamlı ve derin bir içeriğe sahip olan romanlar, bir olay kurgusunun yanı sıra derin karakter analizleri, felsefi mesajlar ve tarihi referansları da içlerinde barındırmalarıyla yüzyıllardır kitapseverleri pek çok açıdan besliyorlar. 

Roman okumak günlük hayatımızdan uzaklaşmak için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri, ama özellikle hareketli ve stresli hayatlar yaşayanlar için, okumaya ayrılan vakit her zaman hayal edilen kadar yeterli olamayabiliyor. Neyse ki son birkaç yıldır sayıları hızla artan sesli kitaplar, roman okuma deneyimini çok daha kolay ve eğlenceli hâle getirmeyi başardı. Türkiye’deki en geniş sesli kitap kütüphanesine ev sahipliği yapan Storytel’de, binlerce romanı en iyi seslendirme sanatçılarının sesinden dinlemeniz mümkün. 

Storytel’de Türk romanlarının yanı sıra dünya klasikleri, en çok satan romanlar, polisiye romanlar ve aşk romanları gibi pek çok farklı roman türüne kolayca erişebilirsiniz.

Mutlaka Dinlemeniz Gereken Türk Romanları

Türkiye edebiyatının en sevilen örnekleri, seslerine aşina olduğunuz oyuncu ve seslendirme sanatçılarının seslendirmeleriyle Storytel’de. Türk klasikleri ve çağdaş Türk romanları, özellikle 2000’li yıllardan sonra dizi ve film uyarlamaları sebebiyle hak ettikleri değere sonunda kavuştular. Cumhuriyet öncesi dönemden günümüze Türkiye toplumu hakkında farklı bakış açılarından bilgiler edinmek için başvurulabilecek en iyi kaynakların tarih kitapları olduğunu düşünebilirsiniz, ama Türk edebiyatı eserlerinin okuyuculara daha derin sosyolojik aktarımlar yaptıkları kesin. Üstüne üstlük ana dilinde bir eser okumanın zevki de bambaşka! İşte Storytel’de bulabileceğiniz en sevilen Türk romanlarından birkaçı:

Tutunamayanlar – Oğuz Atay (Seslendiren: Şerif Erol)

Aşk-ı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil (Seslendiren: Gürsu Gür)

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali (Seslendiren: Beyti Engin)

Mutlaka Dinlemeniz Gereken En İyi Dünya Klasikleri

Dünya klasikleri, sadece kendilerinden sonra yazılan romanlara değil, diğer sanat alanlarına da yön vermiş eserler. Yaşadığımız dünyayı daha iyi anlayabilmek için bize harika şeyler anlatan klasikler, birçok felsefi soruya da farklı cevaplar vererek ufkumuzu açıyor. Dünya klasiklerini okumadan hayatınızı “eksik” yaşayacağınız kesin; bazı filmleri izlemeden birçok günlük referansa hakim olamayacağınız gibi. Bazılarının uzunlukları göz korkutuyor olabilir, ama sesli kitaplar sayesinde gözlerinizi bile yormadan mutlaka okumanız gereken romanları okuyabilmeniz mümkün. Storytel kütüphanesinde, usta isimler tarafından seslendirilmiş onlarca klasik bulunuyor; işte mutlaka dinlemeniz gereken dünya klasiklerinden başlıcaları:

Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski (Seslendiren: Umut Tabak)

Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde (Seslendiren: Sercan Gidişoğlu)

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe (Seslendiren: İbrahim Selim)

En İyi Polisiye Romanları

Okuması/dinlemesi en keyifli roman türlerinin başında da tartışmasız polisiye romanlar geliyor. Olay örgüleriyle okuyucuyu kendine kolayca bağlayan polisiyeleri, en çok satan romanlar listelerinde de sık sık görüyoruz. Polisiye romanların büyük bölümü, bir suç hikayesini anlatırken, arka planda okuyucuya farklı bakış açılarından farklı düşünceler sunmalarıyla aynı zamanda başarılı felsefi alt metinler de barındırabiliyor. İşte Storytel’de bulabileceğiniz mutlaka okunması gereken polisiye kitaplar:

Kan ve Gül – Alper Canıgüz (Seslendiren: Yiğit Özşener)

Morgue Sokağı Cinayeti – Ellen Edgar Poe (Seslendiren: Kerim Öztürk)

Sherlock Holmes Serisi – Sir Arthur Conan Doyle (Seslendiren: Levent Ünsal)