Şeker Portakalı

Portekizce adı “Meu Pé de Laranja Lima” olan Şeker Portakalı, yazar José Mauro de Vasconcelos’un romanıdır. Kitap ilk olarak 1968 yılında yayımlandı ve çok geçmeden Brezilya’daki ilkokulların edebiyat dersleri müfredatına dahil edildi. Daha sonra ABD ve Avrupa’da da birçok yayınevi tarafından yayımlandı.

Roman, José Mauro de Vasconcelos tarafından yazılan dörtlemenin bir parçasıdır ve kahramanı Zeze’nin ve ek olarak Vasconcelos’un yaşamının farklı dönemlerine odaklanmıştır. Dört kitap, kronolojik olarak yayımlanmak yerine dağınık bir sırayla yayımlanmıştır. Hikayenin doğrudan devamı olan ve Zeze’nin ergenlik dönemindeki hayatını anlatan Doidão, aslında 1963’te Şeker Portakalı’ndan beş yıl önce okuyucularla buluşmuştur.

Röportajlarında yazar Vasconcelos, hayatın ‘iki yüzü olduğunu’ söylüyor ve yaşadıklarımızın sonunda bizi çocukluktan uzaklaştırdığını fark ettiğimizde melankoli hissettiğimize inanıyor. Yazarın, bu kitap aracılığıyla, hayatın gerçek güzelliğinin abartılı şeylerde değil, küçük ve nehirde nazikçe yüzen yapraklar gibi basit olduğunu söyleyerek insan doğasını değiştiren etkenlere itiraz etmek için Zeze’yi öne koyduğu da söyleniyor. Yazara göre, hayatımızın aşktan ve sevgiden mahrum olmasının başlıca nedeni, yetişkinlerin sahip olduğu yaratıcılık ve duygu eksikliği.

Şeker Portakalı Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
MERT FIRAT
Yayınevi
Can Yayınları
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Şeker Portakalı Konusu

Şeker Portakalı Özet

Zeze, yoksul ailesiyle Rio de Janeiro, Bangu'da yaşayan genç bir çocuktur. Herkes aileye ekonomik olarak katkı sağlamakla meşgul olduğu için, Zeze genellikle erkek kardeşi Luis ile yalnız kalır ve sonunda anne babasını ve büyük kardeşlerini fena halde kızdıran yaramazlıklar yapar ki, yaptıklarından dolayı onu fiziksel olarak disipline etmek zorunda kalırlar.

Zeze'nin babası işinden kovulduktan sonra tüm aile taşınmak zorunda kalır ve yeni evlerinde kardeşlerin her birinin kendisinin olduğunu iddia ettiği birkaç ağaç vardır. Bütün ağaçlar sökülünce Zeze buna çok üzülür, ancak ablası Gloria arka bahçeye bakmasını önerir ve Zeze kısa süre sonra bahçede küçük bir portakal ağacı bulur. İlk başta Zeze ağacından hoşlanmaz ama şaşırtıcı bir şekilde onunla iletişim kurabileceğini anlar. Ağaca bir isim verir, Minguinho ve ikisi iyi arkadaş olur.

Yeni bir arkadaşla tanıştıktan sonra bile Zeze yaramazlıklarına devam eder ve sonunda Manuel Valadares adlı Portekizli bir adamın arabasının arkasına asılmaya karar verir. Ne yazık ki Zeze bunu yaparken yakalanır ve Valadares onu herkesin önünde küçük düşürür. Zeze intikam planları yapmaya başlar. Ancak Valadares, Zeze'nin tavrını çocuk olduğu gerçeğine bağlar ve Zeze'ye arkadaşlık teklif eder. Bu ilişkiyle Zeze gerçek sevginin ne demek olduğunu öğrenir.

İkisi birçok anıyı iyi arkadaşlar olarak paylaşır, ancak ne yazık ki Valadares kısa süre sonra bir tren kazasında hayatını kaybeder. Zeze, hastalanmasına neden olan ciddi bir psikolojik travma geçirir. Sonunda, Zeze bu travmanın üstesinden gelir, ancak portakal ağacı Minguinho ile konuşma yeteneğini kaybetmiştir. Bütün bunlar olurken Zeze babasından yeni bir işe girdiği ve hayatlarının artık daha iyi olacağı haberini alır. Ancak Zeze, kendisine sergilediği muameleden dolayı babasını zihninde öldürdüğünü itiraf eder ve 'gerçek' babası olarak gördüğü Manuel Valadares'i kaybetmekten üzüntü duyduğunu açıklar.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
MERT FIRAT
Yayınevi
Can Yayınları
Süre

Şeker Portakalı Alıntıları

“Sevginin ne olduğunu gerçekten keşfedeli beri, bütün sevdiklerimi sevgiye boğuyordum.”
“Masalın nerde bittiğini, hayatın nerde başladığını fark edemiyorum. Bazen suratıma garip bakıyorlar, o zaman uyanır gibi oluyorum.”
“Hepimiz büyüktük. Küçük küçük parçalarla, aynı üzüntüden payını alan büyük ve hüzünlü kişiler.”

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir