ÖYKÜ

İlgi çekici de olsa kalın bir romanı okumak için yeterli zamanın olmaması, bugün bazı insanların kitap okumayı bırakmasının başlıca nedenlerinden biri. Bir romanda son satıra ulaşmak saatler, günler veya haftalar alabiliyor. Bu elbette okumaya ne kadar süre ayırabildiğinize göre değişiyor. Neyse ki eğer yoğun bir iş döneminden geçiyorsanız ve kitapların büyülü dünyasından da uzaklaşmak istemiyorsanız, karşınızda birbirinden keyifli birçok öykü alternatifi var ve iyi bir öykü okuduğumuzda da bir romandan alabileceğimiz tadı almamız son derece mümkün.

Türkiye’deki en geniş sesli kitap kütüphanesine ev sahipliği yapan Storytel’de, dünyaca ünlü klasiklerden yerli edebiyatın cevherlerine kadar binlerce öykü kitabını en iyi seslendirme sanatçılarının sesinden dinleyebilirsiniz. Biz de sıradaki kitabının ne olacağına karar veremeyenler için, bunlardan bazılarını çeşitli kategoriler altında bir araya getirdik.

Mutlaka Dinlemeniz Gereken Türk Öyküleri

Türk edebiyatında öykü türünü romanın gölgesinden alarak hak ettiği yere koyan ilk yazar Ömer Seyfettin’dir. Kendisinden sonra ise yalın bir anlatım dili ve Batılı teknikleri kullanarak pek çok öyküye imza atan Refik Halit Karay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Halide Edip Adıvar gibi önemli isimler yer alır. O günlerden bugünlere Türk edebiyatı bugüne kadar birçok iyi eseri ardında bıraktı ve günümüzde de son derece doyurucu roman ve öyküler karşımıza çıkıyor. İşte Storytel’de bulabileceğiniz, en sevilen Türk öykü kitaplarından birkaçı:

Onur Cansız – Düşüş Öyküleri

Mahir Ünsal Eriş – Sarıyaz

Ahmet Ümit – Aşk Köpekliktir

Mutlaka Dinlemeniz Gereken Klasik Öyküler

Dünya klasikleri denince akla hep kalın romanlar gelir. Ancak gelmiş geçmiş en usta romancıların bile külliyatında, zihninizde unutulmaz tatlar bırakan ve son satırından sonra uzun süre etkisinden çıkamayacağınız öyküler mevcut. Storytel arşivlerinde, en iyi seslendirme sanatçıları tarafından seslendirilmiş onlarca klasik öykü de bulunuyor; biz de sizin için mutlaka dinlemeniz gereken klasik öykülerden bazılarını bir araya getirdik!

Mihail Bulgakov – Bir Köy Doktorundan Öyküler

Stefan Zweig – Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Franz Kafka – Dönüşüm

En İyi Kısa Öyküler

Öyküler, romanlara göre zaten fazlasıyla kısa olmalarına rağmen onların da kendi içlerinde kısa olanları mevcut. Ya da her biri sadece birkaç sayfadan oluşan bir öykü derlemesi kitabı da birçok farklı hayal dünyasının kapısını açıyor okuyuculara. Çalışmanıza kısa bir mola vermek istediğinizde, yazarların zihinlerinin farklı köşelerine küçük ziyaretlerde bulunmanız için işte karşınızda kısa öykü kitaplarından ve ilginç masal derlemelerinden oluşan bir seçki:

Haldun Taner Hikayeleri

Mine Söğüt – Deli Kadın Hikayeleri

M. Compton, W. T. Larned – Kızılderili Masalları