Yuval Noah Harari

24 Şubat 1976 tarihinde dünyaya gelen Yuval Noah Harari, bir tarihçi ve Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü’nde profesördür. Popüler bilim konusunda kitaplarıyla ünlenen Harari, ülkemizde de çok satanlar listesine giren Hayvanlardan Tanrılara Sapiens (2014), Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi (2016) ve 21. Yüzyıl İçin 21 Ders (2018) gibi kitapların yazarıdır. Harari’nin kaleme aldığı bu kitaplar ve diğer yazıları; özgür irade, bilinç, zeka ve mutluluk temalarını masaya yatırmaktadır.

Yuval Noah Harari Kimdir?

Harari, İsrail'in Kiryat Ata şehrinde doğdu ve Hayfa kentinde Lübnan ve Doğu Avrupalı kökleri olan laik bir Yahudi ailede büyüdü. İlk olarak 1993-1998 yılları arasında Kudüs İbrani Üniversitesi'ndeki çalışmalarında Orta Çağ tarihi ve askeri tarih konusunda eğitim aldı ve bu alanlarda uzmanlaştı. Doktora derecesini 2002 yılında politik, kültürel, sosyal ve askeri tarih alanlarında profesör olan Steven J. Gunn denetiminde, Oxford'daki Jesus College'da tamamladı. 2003'ten 2005'e kadar Yad Hanadiv Üyesi olarak tarih alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı. 

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla büyük ses getiren Harari, İsrail’in dışında da pek çok ülkede takip edilen bir isim haline geldi. Harari’nin daha sonra çıkan kitapları, akıllı biyolojik organizmaların kendi yarattıkları fütüristik bir biyoteknolojik dünyanın olası sonuçlarını inceliyor. Yazar, alıştığımız Homo Sapiens’in bir yüzyıl içinde kaybolup gideceğini de belirtiyor.

Harari, 2009 ve 2012 yıllarında iki kez "Yaratıcılık ve Özgünlük" dalında Polonsky Ödülü'nü kazandı. Aynı zamanda 2012 yılında Genç İsrailliler Bilimler Akademisi’ne seçildi.

Bir ateist ve eşcinsel olduğunu da açıkça belirten Harari, 2002 yılında kocası Itzik Yahav ile tanıştı. Yahav ayrıca Harari'nin kişisel menajeridir. Çift Kanada'nın Toronto şehrinde sivil bir törenle evlendi ve günümüzde Kudüs yakınlarındaki Mesilat Zion'da yaşıyor.

Yankı Uyandıran Kitap: Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

Ülkemizde Kolektif Kitap etiketiyle basılan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, tüm dünyada olduğu gibi büyük ilgi gördü ve yazım dilinin sadeliği ile hemen her yaştan okuyucunun ilgisini çekmeyi başardı. Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü, para neden herkesin güvendiği tek şey, kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken neden çoğu toplum erkek egemen, güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar, geleceğin dini bilim mi ve insanların miadı çoktan doldu mu gibi sorulara değinen kitap, Harari’nin kabaca 70.000 yıl önce meydana gelen ve “bilişsel devrim” olarak tanımladığı olayla başlıyor ve günümüze kadar insanın evrimini gözler önüne seriyor.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, 2011 yılında İbranice, daha sonra 2014 yılında da İngilizce olarak yayımlandı. İbranice baskısı İsrail'de en çok satanlar listesine yerleşti ve halk arasında büyük ilgi uyandırdı. Bu durum Harari’nin oldukça ünlü bir isim haline gelmesini sağladı. Kitap yakaladığı büyük başarı sayesinde bugüne kadar 45 dile daha çevrildi. Harari’nin yaptığı TED konuşması ve verdiği dünya tarihine dair İbranice dersleri de YouTube üzerinde oldukça popüler oldu.

Harari’nin ikinci kitabı olan "Homo Deus: Geleceğin Kısa Tarihi" ise Homo Sapiens'in geleceğine dair öngörülerde bulunuyor. Gelecekte insanlığın mutluluk, ölümsüzlük ve Tanrı benzeri güçler kazanma yönünde önemli bir girişim başlatacağını iddia eden kitap, bugünün teknolojilerinden yola çıkarak, insanlık için bu tutkunun gerçeğe dönüşebileceği çeşitli yolları açıkça ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan son kitabı "21. Yüzyıl İçin 21 Ders" ise adından da anlaşılacağı üzere içinde bulunduğumuz yüzyılda insanlığı nelerin beklediğini, gelişen teknolojilerle birlikte nasıl bir yaşam anlayışının yükseleceğini konu ediniyor.

Devamını Oku

Künyesi

Yuval Noah Harari Kimdir?
Tarihçi
Yuval Noah Harari Kaç Yılında Doğmuştur?
24 Şubat 1976
Yuval Noah Harari Nerelidir?
İsrail

Yuval Noah Harari Alıntıları ve Sözleri

“Dünya Homosapiens'in isteklerine uygun hale getirildikçe habitatlar ve türler yok oldu. Bir zamanlar yeşil ve mavi olan gezegenimiz, plastik ve betondan bir AVM'ye dönüştü.” - Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
“Ordular, polisler, mahkemeler ve hapishaneler kesintisiz olarak insanların hayali düzene uygun davranmasını sağlamak için çalışır.” - Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens
“Savaşı anlamak istiyorsanız tepedeki komutanlara ya da gökteki meleklere değil sıradan erlerin gözlerinin içine bakın.” - Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi
“Mucize olsun diye dua edeceğimize yardım etmek için ne yapabiliriz diye sormalıyız.” - 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Yuval Noah Harari Haberleri

Hayatın bir kitap olsaydı türü ne olurdu? Soruları yanıtla ve hemen öğren!

26/04/2022

Kitap okuma işim olmasaydı, sanırım, bu sıkıcı yaşam beni ya ruhsal bir çöküntüye sürüklerdi ya da ondan kurtulmaya çalışırken beni mahvedebilecek, kötü, sonu bilinmez yollara başvurmaya zorlardı. Netoçka Nezvanova, Fyodor Dostoyevski Her geçen gün içeriğine […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir