Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri

Arthur, Büyük Britanyalıların efsanevi kralı.

Çalışmaları günümüzde akademilerde ders olarak okutulan Andrew Lang’ın Kral Arthur Ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri adlı romanıyla günümüzden 1500 yıl öncesine uzanıyoruz.

“Bu kılıcı taştan çıkaran kişi, tüm Britanya’nın hakimi olacaktır.” 

Arthur, Excalibur isimli özel güçleri olan kılıcı çıkardığında henüz 15 yaşında bir gençti ve böyle bir inanışın olduğunu bilmiyordu. Onun kral olma serüvenini ve kral olduktan sonra başından geçenler hala günümüzün insanları için yol gösterici bir konumda.

İngilizlerin dönem dönem tekrar romanlarını okuduğu, filmlerini izlediği veya dinlediği Kral Arthur hikayeleri, her zaman popüler kültürde kendine bir yer buluyor. 

Kral Arthur efsanesi, İkinci Dünya Savaşı sonrasında olduğu gibi Brexit sonrası da İngilizler için tekrar popüler oldu. Toplum olarak karşılaştıkları sorunları anlayabilmek ve çözebilmek için geçmişe dönüyorlar.

Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yazar
Andrew Lang Andrew Lang
Seslendiren
GÖKÇE EYÜBOĞLU
Yayınevi
Storyside
Süre
4 Saat 21 Dakika

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri Konusu

Kral Arthur hikâyeleri, 5’inci yüzyıl sonlarında Britanya'da geçiyor. Sakson istilacılara karşı Kelt asıllı Britonların koruyucusu olduğuna inanılan Kral Arthur, Britanyalılar için savaşta ve barışta ideal kralın simgesi, karanlık Ortaçağ’a aydınlığı getiren bir kahraman.

1844 ile 1912 yılları arasında yaşamış olan Andrew Lang, antropoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınır. Özellikle halk ve peri masallarını araştırıp kayıt altına alarak Britanya tarihi çalışmaları alanında önemli bir kişiliktir. 

Kral Arthur ile ilgili derlediği hikayelerden en önemli 12 tanesi bu kitapta yer alıyor. Andrew Lang’ın hikayeleri, Kral Arthur mitolojisine yeni başlayanlar için önemli bir konumda. 

Yaklaşık 2 bin yıl önceki hikayeleri, bugün bile kolay anlaşılır bir dille, akıcı bir üslupla anlatması Andrew Lang’ı dünyanın en büyük hikaye anlatıcılarından biri yapıyor. 

Andrew Lang adına açılan derslerden birinde, Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı J. R. R. Tolkien’in de ders verdiğini hatırlatalım.

Kral Arthur efsanelerini işleyen roman 4 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm 7 hikayeden oluşuyor. 

Genç Arthur'un saplandığı taştan Excalibur adlı büyülü kılıcı çekip çıkarması ve kral olması ile başlıyor.

Excalibur’u sahip olabilmek için Gölün Hanımı ile buluşması ile devam eden birinci bölümde Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nin Toplanması bir sonraki hikaye oluyor. 

Dördüncü hikayede iki kılıçlı şövalye olarak da bilinen Sör Balin anlatılıyor. 

“Beaumains" lakaplı Yuvarlak Masa Şövalyesi’nin Kral Arthur’dan istedikleri beşinci hikayenin konusunu oluşturuyor.

Kral Arthur'un kız kardeşi Morgana Le Fay'in Kral Arthur'u öldürmeye çalışması altıncı hikayede işleniyor.

Mitolojinin büyücüsü Merlin'in ölümüyle kitabın birinci bölümü son buluyor. 

İkinci bölümde İsa'nın Son Akşam Yemeği'nde kullandığı iddia edilen, mucizevi güçleri olduğuna inanılan kayıp Kutsal Kase’nin arayışı işleniyor. Tarihte de Kutsal Kase’den ilk kez Kral Arthur efsanelerinde bahsediliyor. 

Üçüncü bölümde iki hikayeden oluşuyor. İlkinde Kral Arthur’un eşi Kraliçe Güinevere adına yapılmış savaşlar konu alınıyor. 

Yuvarlak Masa Şövalyelerinden Sör Ancelot'u seven Astolatlı Elaine, ikinci hikayede karşımıza çıkıyor. 

Dördüncü bölüm Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nden en yeteneklisi olan Sör Lancelot ile Kral Arthur’un eşi Kraliçe Güinevere arasındaki aşk ile başlıyor.

Kitap Kral Arthur’un hayatını kaybettiği hikaye ile sona eriyor. 

1500 yıl öncesine ait bulgular, Kral Arthur’un varlığına dair kanıtlar sunsa da onun yaşadığına dair herkesin hemfikir olduğu bir anlayış yok. Bugün bile Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyeleri’ni yönettiği şatoyu yani Camelot’u bulmak 21’inci yüzyılın en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olabilir. Araştırmalar devam ediyor…

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
GÖKÇE EYÜBOĞLU
Yayınevi
Storyside
Süre
4 Saat 21 Dakika

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir