Dünyanın Uyanışı

Şengül Boybaş’ın ilk romanı olan Dünyanın Uyanışı’nın Göbeklitepe’den başlayıp Netflix’e uzanan bir hikayesi var: Atiye… 

Toprağın altındaki bir dünyanın, yani tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe’nin ortaya çıkmasıyla başlayan Dünyanın Uyanışı, dijital platform Netflix’teki Atiye dizisiyle birlikte tüm dünyada aynı anda izlendi. Bu başarı, Şengül Boybaş için adeta romanın karakteri Atiye gibi işaretleri takip ederek kendini keşfettiği bir kader olarak karşımıza çıkıyor. 

Dünyanın Uyanışı, dizinin çekilmesi sırasında eksik kalan birçok detayı öğrenebilecekleri, Atiye’ye dair birçok ayrıntının yer aldığı bir eser. 

Romanın Netflix uyarlaması Atiye’nin yönetmenlerinin dizi ve kitap hakkındaki görüşlerini de öğrenmek isterseniz dizinin yönetmenlerinden Gönenç Uyanık ile yaptığımız röportaja göz atabilirsiniz.

Dünyanın Uyanışı Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yazar
ŞENGÜL BOYBAŞ ŞENGÜL BOYBAŞ
Seslendiren
ZEYNEP ÖNEN
Yayınevi
Storyside
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Dünyanın Uyanışı Konusu

2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini alan Göbeklitepe gezisi sırasında kendisinde uyandırdığı ruhsal dünyayı “Yazmalıyım” diyerek kaleme alan Şengül Boybaş, Dünyanın Uyanışı ile romancılığa ilk adımını atıyor. 

Gelecek odaklı bireysel danışmanlık ve koçluk hizmetleri sunan Şengül Boybaş’ın ilk romanı büyük beğeni topluyor ve uluslararası arenada film ve senaryo teklifleri alıyor. Sonunda roman, Netflix’te Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün başrollerini paylaştığı Atiye dizisi olarak karşımıza çıkıyor. 

2018’in sonunda yayımlanan roman, ilhamını Göbeklitepe’den alıyor. Göbeklitepe’deki gezisi sırasında hissettiklerini yazmak isteyen Şengül Boydaş, dünyanın en eski kült yapılar topluluğu ile ilgili hissettiklerini kaleme alıyor ve 12 bin yıl öncesinden bugüne bir bakış atıyor. 

İnsanlık tarihinin yeniden yazıldığı bir yer olan Göbeklitepe, Dünyanın Uyanışı romanının da ana mekanı. 

Romanı yazmadan önce yaklaşık 3 yıl Göbeklitepe ile ilgili araştırma yapan Şengül Boybaş, dünyanın en eski kült yapılar topluluğu olan Göbeklitepe’ye dair bilgiler verirken bir yandan da okuyucunun hayal kurmasını, kendini keşfetmesini, çevresine farkındalığının artmasını sağlıyor. 

Halkla İlişkiler ve İşletme lisans programlarının ardından Livkon International’da Life Coach & NLP sertifika programını tamamlayan Şengül Boybaş’ın kaleme aldığı Dünyanın Uyanışı sizleri sıradışı bir kurgu ile karşılıyor.

Romanın baş karakteri Atiye, merakının peşinden giderken dinleyici gizemli ve fantastik bir dünyanın içinde soluksuz sürükleniyor. Kendini arayan bir kadın olarak tanımlayabileceğimiz Atiye, yaşadığı hayatı ve toprakları yeniden keşfetmeye çıkıyor. 

Atiye, bir yanıyla da dinleyici çevresiyle ilgili farkındalığının artmasına yol açıyor, ona yoldaş oluyor. Kader ile özgür irade arasındaki denge romanın ana temasını oluşturuyor.

Yaşadığı hayattan rahatsızlık duyan Atiye’nin henüz fark etmediği özel bir gücü var. Bu gücü fark etmesi zaman alsa da sonunda fark eder ve kaderini baştan yazacak cesareti göstermeye başlar. 

Belki de bu özel güç, kaderini baştan yazmasına kaynak olan cesarettir ve korkusuyla yüzleşmesi kendini tanıyıp sevmesinin ilk adımıdır.

Atiye, sıradan biridir ancak sıradışı bir kaderin yolu onu beklemektedir. Geçmişinde yaşadıkları geleceğinin önünde aşılamaz bir dağ gibi durmaktadır. 

Önüne çıkan işaretlere kayıtsız kalamayıp rüyalarında gördüğü Göbeklitepe’ye giderek kaderinin peşine düşer. Bu yolda hiç tahmin edemediği durumlarla karşılaşan Atiye, sıradışı kaderinin sırrına ulaşmaya çalışmaktadır. Atiye boyut kapılarına ulaşmak ve ailesine kavuşmak istemektedir. 

Ruhani yolculuğu boyunca dünyanın belki de ilk tapınağı ve hatta inancın ilk merkezi olan Göbeklitepe’nin gizemli sayfalarında dolaşan Atiye’nin yolculuğu sıradışı bir kader ile son buluyor. .

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
ZEYNEP ÖNEN
Yayınevi
Storyside
Süre

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir