Storytel’in Sizin İçin Seçtikleri – Okunması Gereken Kitaplar

Kitapların, okurun zihinsel gelişimi ve tefekküründe olumlu bir paya sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Kitap okumayı bir tutku haline getirenler okunması gereken kitapları es geçmek istemezler. Storytel olarak senin için benzersiz bir liste hazırladık. 

Beyaz Diş – Jack London

Bu kusursuz bir teslimiyetin ifadesiydi. Diyordu ki ‘’Kendimi senin ellerine teslim ediyorum, beni ne yaparsan yap!

Amerikalı yazar ve toplumsal aktivist Jack London’ın en ünlü romanlarından biri Beyaz Diş, diğer kardeşlerinin aksine gri renkli doğan bir kurdun hikayesidir. İsmi beyaz diş olan bu kurt bir köpek ve kurdun yavrusu olarak hayata gözlerini açar. Beyaz Diş’in destansı yaşam öyküsünde Jack London, kurt sembolü üzerinden adeta insanoğlunun tekamül serüvenine atıflar yapmaktadır. 

Ne Kitapsız Ne Kedisiz –  Bilge Karasu

Oysa böbürlenmek neye yarar? Ölümün eşitleyiciliğini unutmağa, olsa olsa.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, ölmeden önce okunması gereken kitaplardan biri. Deneme türünde kaleme alınan eserde Bilge Karasu’nun incelikle örülmüş, imgelerle bezenmiş anlatımı ile hayata dair felsefi sorgulamalar dinliyoruz. Karasu, Ne Kitapsız Ne Kedisiz’de ölüm, sevgi, kitaplar, hayvanlara karşı duyarlılık gibi birçok konuya dair fikirlerini paylaşıyor. 

Moby Dick – Herman Melville

Nice adamlar bilirim ruhu olmayan. Ne mutlu onlara! Daha rahat ederler. Ruh dediğin, arabada beşinci tekerlek gibi bir şeydir.

Amerikalı yazar Herman Melville’in muhteşem eseri Moby Dick, Kaptan Ahab’ın bacağını koparan Moby Dick isimli beyaz balinadan intikam almasını anlatır. Görünüşte bir macera kitabı gibi dursa da Melville’in mitler, kutsal kitaplardan alıntılar ve imgelerle zenginleştirdiği eseri, esasen insan varoluşunun akıl almaz sırlarına ışık tutan bir başyapıttır. Bu şaheseri, mutlaka okunması gereken kitaplar listene kesinlikle almalısın.

Jane Eyre – Charlotte Bronte

Ben, sizi… tuhaf, neredeyse başka bir dünyadan gelmiş gibi görünen sizi… benim bir parçammışsınız gibi seviyorum.

İngiliz yazar Charlotte Bronte’un 1847 yılında yayımlanan romanı Jane Eyre, Victoria dönemi İngiltere’sine dair eleştirilerle doludur. Romantizmin akımının etkisinde yazılan eserde, iki farklı sınıftan gelen aşıklar betimlenirken, sınıf farklılığı ve erkek egemen toplum yapısına dair olumsuz eleştiriler baskındır. 

Karl Marx Hayatı ve Öğretileri – Max Beer

İnsanlar intiharı Tanrısal iradenin çiğnenmesi olarak görürler, ama intiharın varlığı kendi başına Tanrı’nın çözümlenemez iradesine karşı açık bir protestodur.

Sosyalist ve komünist hareketlerin kurucusu Alman düşünür Karl Marx’ın biyografisi olarak tanınmış Marksist tarihçi Max Beer tarafından kaleme alınan eserinde, düşünürün hayatını ve fikirlerini etkileyici alıntılarla anlatıyor. Dünyada büyük yankı uyandıran fikirleriyle Marx’ı daha yakından tanımamızı sağlayan eser okunması gereken kitaplar arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor. 

Seyahatname – Aziz Nesin

İşbu seyyahatname, biri ay’a gidip gelenin, oburu de İstanbul’un içinde gitmek istediği yere gidemeyenlerin başından geçenleri betimler bir gezi öyküsüdür. 

Seyahatname, mizah anlayışı ve toplumsal sorunlara duyarlılığı ile öne çıkan Aziz Nesin’in Türkiye gerçeklerini eğlenceli bir üslupla ele alan eseridir. Kitapta, Türkiye’ye turistik amaçla gelen bir Amerikalı ve ona eşlik eden rehberlerin yaşadığı maceralar anlatılır. 

Satranç – Stefan Zweig

İnsan sabahtan akşama kadar bir şey olmasını bekler ve hiçbir şey olmaz.

Stefan Zweig’ın sembollerle dolu eseri Satranç, mutlaka okunması gereken romanlardan biri. Yazarın Brezilya’da sürgündeyken yazdığı kitabında, entelektüel açıdan fakir fakat bir satranç şampiyonu Mirko ile satrancı tutukluyken şans eseri eline geçen bir kitaptan öğrenen Dr. B’nin düellosunu tasvir eder. Fakat hesapta olmayan bir şey vardır. Bu düello, belirsizliğin ve hiçliğin karşısında insan varoluşunun bir temsili gibidir. 

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Büyük bir hastalık geçirmeyenler, her şeyi anladıklarını iddia edemezler.

Peyami Safa’nın 15 yaşında hasta bir çocuğun hatıra defteri olarak kaleme aldığı eseri, psikolojik tahliller ve güçlü betimlemelerle dolu bir şaheserdir. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, roman yazarının değil roman karakterinin gözlemlerine göre anlatılan ilk Türk edebiyatı eseri olması bakımından da özel bir yere sahiptir.

Genç Werther’in Acıları – Goethe

Kendimizi yitirdiğimiz zaman, her şeyi yitirmiş sayılırız işte.

Alman yazar ve düşünür Goethe’nin eşsiz eseri Genç Werther’in Acıları, hazin bir aşk hikayesini anlatır. Mutlaka okunması gereken klasikler arasında ilk sıralarda olan eser, hukuk öğrencisi olan ince ruhlu Werther’in, nişanlı olan Lotte’ye duyduğu, kendisini açmazların kucağına bırakan deli dolu aşkını anlatır. 

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali 

Ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım.

Aşk, yalnızlık ve yabancılaşma gibi temaların işlendiği Kürk Mantolu Madonna, bir insanın iç dünyasını tüm gelgitleri ve tutkularıyla resmedecek kadar güçlü psikolojik tahlillerle doludur. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sabahattin Ali’nin en sevilen eserlerinden Kürk Mantolu Madonna herkesin okunması gereken romanlar listesine girmeyi hak ediyor.

Storytel’de Mutlaka Okunması Gerekenler

Sen de kitapların büyülü dünyasının anaforuna kapılıp gidenlerdensen hemen Storytel arşivine göz atmalısın. Ünlü edebiyatçıların, eleştirmenlerin ve değerli düşünürlerin en beğenilen eserlerini Storytel’de dinleyebilirsin!

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir