Gurur ve Önyargı

1775 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Jane Austen bir akrabasının yardımıyla Oxford’da okumaya başlamış, ardından Southampton’da ve sadece kadınlar için olan Reading’deki bir okulda okumuştur. Babasının da desteğiyle kendi öykülerini yazmaya daha 12 yaşında başlamış, 14 yaşına geldiğinde ise roman yazdığı görülmüştür. Ancak ilk romanının yayınlanmasına daha 22 yıl vardı. 1802 yılında kendi ifadesiyle “büyük ve garip biri” tarafından bir evlenme teklifi almışsa da kabul etmemiştir. Hayatı boyunca hiç evlenmeyen Austen, bunun yerine pek çok farklı şehirde ailesiyle yaşamayı tercih etmiştir. 1817 yılına gelindiğinden Austen’ın hastalığından dolayı ailesi Winchester’a taşınmasına rağmen Haziran 1817’de, henüz 41 yaşında kanser nedeniyle ölmüştür.

18. ve 19. yüzyılda yaşayan İngiliz romancı dünyanın en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir. Romanlarındaki karakterler ve içinde bulunduğu dönemi tasvir ediş biçimi kitaplarının klasikleşmesine yol açmıştır. Kitaplarındaki bütün baş karakterler kadın olup hepsinin sonu mutlu bir evlilikle bitmektedir. Kişilerin zaaflarını ince bir mizahla ele alan yazar sosyal olayları ise ironik bir şekilde işlemiştir.

Bütün romanlarını kendi ismini kullanmadan, anonim olarak yazan Jane Austen’ın yayımlanan ilk romanı Sense and Sensibility isimli kitaptır. 1811’de yayımlanan bu kitap Türkçeye Akıl ve Tutku, Kül ve Ateş gibi farklı isimlerle çevrilmiştir. İki yıl sonra Pride and Prejudice kitabını, 1814’te Mansfield Park kitabını yazmıştır. Ölmeden önceki son kitabı ise 1815 tarihli Emma olmuştur. Yazarın ölümünden bir yıl sonra Northanger Manastırı ve İkna isimli kitapları da basılmıştır.

Gurur ve Önyargı Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
ARMAĞAN TEZCAN
Yayınevi
Doğan Kitap
Süre
11Saat 27Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Gurur ve Önyargı Konusu

Austen’ın Pride and Prejudice isimli kitabı Türkçeye ilk önce Aşk ve Gurur adıyla çevrilmiştir. Daha sonraları orijinal ismine sadık kalınarak Gurur ve Önyargı adıyla da yayımlanmışsa da ilk versiyonu daha çok yer etmiştir. 1796-1797 yılları arasında yazdığı Aşk ve Gurur kitabında yazar, 18. yüzyılda İngiltere’de geçen bir aşk hikayesini anlatmıştır. Orta sınıfa mensup bir aile olan Bennet ailesinin Jane, Elizabeth, Lydia, Kitty ve Mary adlı beş kızı vardır. Anneleri kızları için evlenecekleri en uygun erkekleri bulmaya uğraşırken baba da çalışma odasında vakit geçirmek ve kitap okumaktan hoşlanan birisidir. Herkes için söyleyecek iyi bir şey bulabilen Jane evin en büyük ve en güzel kızıdır. Elizabeth babası gibi kitap okumaktan hoşlanan, alaycı ve daima gülümseyen biridir. Lydia ve Kitty yaşları küçük olmasına rağmen evlenmek isteyen, şımarık ve annelerine en çok benzeyen kızlardır. En küçükleri Mary ise piyona çalma ve dans etmede kardeşler arasında en yetenekli, en hırslı olanıdır. 

Zengin Charles Bingley’in Netherfield Park malikanesini kiraladığı haberi Bennet ailesinde büyük bir heyecan uyandırmıştır. Mr. Bennet, Charles Bingley ile tanıştıktan sonra herkes Bingley’in de hazır bulunacağı bir balonun düzenlenmesini beklemeye başlar. Nihayet beklenen balo düzenlendiğinde Bingley ile Bennet ailesinin en büyük kızı Jane arasında bir yakınlaşma olur. Bir yandan da Bingley’in arkadaşı Darcy Jane’in kız kardeşi Elizabeth’e git gide kendisini kaptırmaya başlar. Bu iki genç ve varsıl erkek Londra’ya dönene kadar herkes Jane ve Bingley’in ilişkisinin gelecek vaat ettiğini düşünürken olaylar tam tersi şekilde gelişir ve karmaşıklaşır.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
ARMAĞAN TEZCAN
Yayınevi
Doğan Kitap
Süre
11Saat 27Dak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir