Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum

Kanadalı yazar Iain Reid’in 2016 yılında çıkan ilk romanı olan Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, ilk olarak Haziran 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nde Simon & Schuster Yayınevi tarafından yayımlandı. Kitap erkek arkadaşıyla olan ilişkisi hakkında pek çok şüphesi olan ama yine de ailesiyle tanışmak için onunla bir yolculuğa çıkan genç bir kadın hakkında psikolojik/gerilim türündedir.

Yazar Iain Reid, verdiği bir röportajda kitabı yazmasının yaklaşık üç yıl sürdüğünü söyledi. Ontario’da ücra bir çiftlikte büyüyen ve Kanada’nın şehirlerarası yollarında seyahat eden Reid romanında bu deneyimlerinden yararlandığını ifade etti. Reid, romanın sonunu yoruma açık bıraktığını ve sonun ne anlama geldiğine dair kendi versiyonuna sahip olduğunu ama diğer yorumların hepsinin de “tamamen geçerli” olduğunu söyledi. Reid, ”Hikayeyi deşifre etme ve tamamlama sorumluluğunun bir kısmını okuyucuya yükleyen” kitapları takdir ettiğini de ekledi.

Chicago Tribune’deki bir incelemede Lloyd Sachs, Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’u cesur ve en orijinal edebi gerilim kitaplarından biri” olarak tanımladı. Ayrıca yazar Iain Reid’i “bir gerilim ustası” olarak nitelendirdi ve kitabın “felsefi ağırlığına” değindi. Sachs, “derin gizemler” ve “karakterler arasında geçen yoğun psikolojik etkileşim” gibi konuları daha iyi anlamak için kitabı bitirdikten sonra bir kere daha okumayı önerdi.

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yazar
Iain Reid
Yayınevi
Storyside
Süre
4 Saat 52 Dk

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Konusu

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Özet

Hikâye, Jake'in birkaç aylık kız arkadaşı tarafından anlatılıyor. Üniversitedeki bilgi yarışması gecesi sırasında bir barda tanışmışlar ve Jake telefon numarasını bir kağıda yazıp çantasına atarak ona vermiştir. Birkaç hafta sonra ise Jake onu uzaktaki bir çiftlikle ailesiyle tanışmaya götürür. Aslında kız arkadaşı onunla ayrılmayı düşünmektedir ama yine de bu teklifi kabul eder. Yaptıkları uzun yolculukta uzun ve felsefi tartışmalara girerler.

Jake'in ailesiyle geçirdiği akşam tatsız ve korkutucu geçer. Ona tuhaf sorular sorup durmuşlar ve rahatsız edici şeyler olmuştur. Kendi evlerine doğru çıktıkları uzun yolculuk sırasında Jake, bir Dairy Queen'de buzlu içecek almak için durmaya karar verir. Kız arkadaşı ise bir an önce eve dönmeyi istemektedir, ancak erkek arkadaşının isteğini isteksizce kabul eder. Girdiklerinde Dairy Queen'de çalışan kızlardan birini tanır, ancak nedenini tam olarak belirleyemez. Arabaya döndükten sonra Jake, yakınlardaki bir lisede buzlu içecek bardaklarını çöpe atmak ister. Gece yarısı kar yağmakta ve okul terk edilmiş durumdadır. Bardakları attıktan sonra, okulun önündeki arabada onunla sevişmeye başlar, ancak kapıcının pencerelerden birinde durmuş onları izlediğini görünce durur. Öfkelenen Jake kız arkadaşını arabada yalnız bırakır ve kapıcıyla yüzleşmek için okul binasına girer.

Soğuk arabada uzun süre bekledikten sonra, Jake'in korkmuş ve endişeli kız arkadaşı okulda onu aramaya çıkar. Ana binadaki uzun koridorları dolaşır ve çok geçmeden biri tarafından takip edildiğini fark eder. Birinin annesini ziyaret ettiği ve onu götürmekle tehdit ettiği çocukluk travmasını yeniden yaşar. Korkmaya başlamıştır. Daha önce bu okula hiç gitmemiş olmasına rağmen spor salonunun nerede olduğunu hatırlamaktadır. Bir çıkış yolu bulmayı umarak oraya gider, ancak kim olduğu konusunda kafası karışır. Tam bu anda fiziksel olarak değişime uğramaya başlar ve kendisini Jake gibi görür. Bir süre sonra Jake ile kendisinin aynı kişi olduğunu keşfeder. Bu bölümden sonra Jake anlatıcı olur ve ona barda telefon numarasını vermiş olmayı dilediğini ama çok utangaç olduğunu anımsar. Onunla tekrar görüşmeyi ummuştur ama bu asla gerçekleşmemiştir.

Devamını Oku

Duymadıklarınız

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum Filmi

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, başrollerinde Jesse Plemons, Jessie Buckley, Toni Collette ve David Thewlis ile birlikte sinemaya uyarlandı. 28 Ağustos 2020'de seçkin sinemalarda ve 4 Eylül 2020’de ise Netflix'te yayınlandı. Eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı.

Kitap Ayrıntıları

Yazar
Iain Reid
Yayınevi
Storyside
Süre
4 Saat 52 Dk

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir