Sefiller

Victor Hugo 1802 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Daha çocukluğunda şiir ve piyes yazmaya başlamış, 15 yaşında bir şiir yarışmasını kazanmıştır. Gençliği Fransa’nın çalkantılı politik ortamında geçmiş, ilk romanı 1823 yılında, ikinci romanı 1826 yılında yayımlanmıştır. 1829-1849 yılları arasında ise döneminin en iyi şairleri arasında sayılmasına yol açan beş şiir kitabı çıkmıştır. Kendisiyle aynı dönemde yaşamış olan pek çok genç yazar gibi Hugo da 19. yüzyılda romantizm akımından etkilenmiştir. Hatta romantizm akımının eksiklerini gidermeye çalışmış, politikayla ilgilenmiş ve görüşleri nedeniyle sürgün edilmiştir. 

Hugo’un olgunluk eseri olarak sayılabilecek toplumsal vicdanı incelediği ilk kurgu kitabı 1829 yılında Bir İdam Mahkumunun Son Günü adıyla yayımlanmıştır. Bu kitap Dostoyevski, Albert Camus ve Charles Dickens gibi dünyaca ünlü yazarları oldukça etkilemiştir. 1852 yılında sürgün cezası yüzünden yedi yıl sürgünde kalsa da cezasının bitmesine rağmen sürgün hayatını gönüllü olarak 1870 yılına kadar devam ettirmiştir. Sürgünde geçirdiği bu yıllarda Deniz İşçileri (1866) ve Gülen Adam (1869) adlı romanlarını yazmıştır. Son romanını ise 1874 yılında Doksan Üç adıyla yayımlanmıştır. Dünyaca ünlü yazar Victor Hugo ardında pek çok ölümsüz eser bırakarak 1885 yılında vefat etmiştir.

Sefiller Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
GÜRSU GÜR
Yayınevi
Storyside
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Sefiller Konusu

Toplumdaki yoksulluğu ve adaletsizliği ele alan büyük bir eser üzerine 1830’larda çalışmaya başlamıştır. Bu kitabı tamamlaması tam 17 yılını almıştır. Ancak 1862 yılında yayımlanabilen bu kitap Sefiller isimli kitabıdır. Roman kısa sürede büyük bir ilgi görmüş ve Fransızlar üzerinde derin etkiler bırakmıştır. 19. yüzyılın en önemli eserleri arasında gösterilen kitabın hikayesi 1815’te başlayıp 1832’de Paris’teki Haziran Ayaklanması’nda sona ermektedir. Kitapta kanun ve merhametin doğası, Fransa’nın tarihi, Paris’in mimarisi, politika, din ve aile sevgisinin türleri gibi konular ele alınmıştır. Ancak romanın asıl konusu eski bir mahkum olan Jean Valjean’ın yaşam mücadelesi ve kefaretini ödemeye çalışması çerçevesinde birkaç karakterin hayatı ve birbirleriyle ilişkisidir. 

Jean Valjean ekmek çaldığı için beş yıl kürek cezasına çarptırılmış, birkaç kez hapishaneden kaçmaya çalışması nedeniyle toplam on dokuz yıl hapis yatmış bir kişidir. Hapisten çıktığında eski bir mahkum olması herkesin kendisine kötü davranmasına yol açar. Bir piskopostan gördüğü iyilik hayatının değişmesine neden olur. Madeleine adıyla ticarete atılır, zenginleşir, hatta belediye başkanı dahi olur. Zor durumdaki Fantine isimli bir kadını polis şefinin elinden kurtarması üzerine polis şefi Javert birdenbire ortaya çıkan ve herkesin “baba” dediği bu adamın kim olduğunu merak etmeye başlar. Bu sırda Madeleine, Jean Valjean olarak aranmaktadır. Bir gün bir başkası Jean Valjean diye tutuklanınca vicdanı buna izin vermez ve polis şefine teslim olur. Ancak hapishaneden kaçar. 

Pek çok dile çevrilen bu roman Hugo’nun en çok okunan kitabıdır. Kendisi Sefiiller’i yazma amacını kitabın önsözündeki şu çarpıcı cümlelerle anlatmaktadır: 

“Yeryüzünde yasalar, gelenekler aracılığıyla uygarlık içinde yapay cehennemler yaratan, ilahi yazgıyı uğursuz insanlar aracılığıyla karıştıran bir toplum lanetlemesi oldukça; çağımızın üç temel sorunu, erkeğin yoksulluk yüzünden alçalması, kadının açlık yüzünden düşkünleşmesi, çocuğun cehalet yüzünden yeteneklerini geliştirememesi sorunları çözümlenmedikçe; bazı bölgelerde toplumun insanları boğması mümkün oldukça; başka bir deyişle ve daha geniş bir açıdan yeryüzünde cehalet, sefalet bulundukça bu gibi kitaplar faydasız olmayacaktır.”

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
GÜRSU GÜR
Yayınevi
Storyside
Süre

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir