Açlık Oyunları

Açlık Oyunları, Amerikalı yazar Suzanne Collins’in 2008 yılında kaleme aldığı distopik romanıdır. Gelecekte geçen hikâye, Kuzey Amerika kıtasında kıyamet sonrası kurulan Panem ülkesinde 16 yaşındaki Katniss Everdeen’in yaşadıklarını okuyucularla buluşturuyor.

Kitap, eleştirmenler ve diğer yazarlardan büyük beğeni topladı. Konunun derinliği ve karakter gelişimi konusunda birçok övgü aldı. Açlık Oyunları’nı yazarken Collins, tematik içerik anlamında Yunan mitolojisine, Roma’daki gladyatör oyunlarına ve çağdaş televizyon yarışmalarına odaklandığını belirtmişti. Roman, California Young Reader Madalyası da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı ve 2008’de Publishers Weekly’nin hazırladığı listede “Yılın En İyi Kitapları”ndan biri seçildi.

Açlık Oyunları ilk kez 14 Eylül 2008 tarihinde, Scholastic Publishing tarafından ciltli olarak, Tim O’Brien tarafından tasarlanan ilgi çekici bir kapakla yayımlandı. Daha sonra sesli kitap ve e-kitap olarak da okuyucularla buluştu. İlk baskının 200.000 adet satılmasından sonra, yeni baskılarla birlikte Şubat 2010’a kadar 800.000 adet satıldı. Açlık Oyunları, bugüne kadar 26 dile çevrildi ve 38 ülkede yayın hakları satıldı. Açlık Oyunları en başından itibaren üçleme olarak tasarlanmıştı ve ilk romanın ardından Catching Fire (2009) ve Mockingjay (2010) kitapları yayımlandı. Gary Ross’un yönettiği ve Suzanne Collins’in kendisi tarafından senaryosu yazılan bir film uyarlaması da 2012’de vizyona girdi.

Açlık Oyunları Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
IRMAK ÖRNEK
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Açlık Oyunları Konusu

Kitap Kuzey Amerika kıtasında kıyamet sonrası kurulan Panem ülkesinde geçmektedir. Oldukça gelişmiş bir metropol olan Capitol, ulusun geri kalanı üzerinde siyasi kontrol uygulamaktadır. Açlık Oyunları, Capitol'u çevreleyen on iki bölgenin her birinden 12 ila 18 yaşlarında bir oğlan ve bir kızın hayatta kalmak için savaştıkları bir yarışmaya kurayla seçildiği yıllık bir etkinliktir. Tributes (haraç) olarak adlandırılan bu yarışmacıların sadece bir tanesi hayatta kalana kadar ölümüne savaştıkları bu yarışma televizyonda yayınlanmaktadır.

Hikâye, 74. Açlık Oyunları’na katılması için kurada adı çıkan 12 yaşındaki kız kardeşi Primrose adına yarışmaya katılan Katniss Everdeen’in gözünden anlatılmaktadır. Eski okul arkadaşı Peeta ve diğer yarışmacılarla birlikte Capitol'a götürülen çocuklar, burada onlara yarışma hakkında ipuçları veren bir ekibe dahil olurlar. Açlık Oyunları’nın başladığı ilk gün, başlangıç noktasına bırakılmış silahlarla yarışmacıların yarısı birbirini katleder. Katniss, yarışmanın düzenlendiği ormanın içinde saklanmak için iyi bildiği avlanma ve hayatta kalma taktiklerini kullanmaya başlar.

Yarışma tüm vahşetiyle devam eder. En sonunda Katniss ile Peeta, hayatta kalan son iki kişi olur. Ancak oyunun kurallarını koyan ekip, kuralları değiştirirler ve izleyicilere dramatik bir son sunmak için birinin diğerini öldürmesini ister. Katniss ise buna asla yanaşmaz. Yetkililere meydan okumayı seçer ve topladığı zehirli orman meyvelerinden yarısını Peeta'ya verir. Katniss ve Peeta’nın birlikte intihar etme kararı aldığı fark edilince oyunu düzenleyenler ikisinin de 74. Açlık Oyunları'nın kazananı olduğunu açıklamak zorunda kalırlar. 

Devamını Oku

Duymadıklarınız

Açlık Oyunları Filmleri

Mart 2009'da Lions Gate Entertainment, kısa süre önce romanın dünya çapında dağıtım haklarını alan Nina Jacobson'un yapım şirketi Color Force ile Açlık Oyunları için ortak yapım anlaşması imzaladı. Beş yıldır yapımlarından hiç kâr elde etmeyen stüdyo, film için o güne kadarki en büyük bütçesini ayırdı.

O dönemde yirmi yaşında olan Jennifer Lawrence başroldeki Katniss Everdeen'i oynamak için seçildi. Lawrence, çekimler başladığında karakterden dört yaş büyük olmasına rağmen, yazar Suzanne Collins rolün "belirli bir olgunluk ve güç" gerektirdiğini hissetti ve oyuncunun büyük olmasını tercih ettiğini söyledi. Lawrence'ın "kitapta yazdığı karakteri gerçekten yakalayan tek kişi" olduğunu ve "Katniss'i oynamak için gereken her niteliğe" sahip olduğunu da ekledi. Josh Hutcherson ve Liam Hemsworth daha sonra sırasıyla Peeta ve Gale rolleriyle oyuncu kadrosuna eklendi. Daha sonraki iki kitabın da film uyarlaması yapıldı ve üç film de gişede büyük bir başarı elde etmeyi başardı.

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
IRMAK ÖRNEK
Süre

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir