Babalar ve Oğullar

Babalar ve Oğullar, Rus yazar Ivan Turgenev’in 1862 tarihli bir eseridir. 19. yüzyılın en beğenilen Rus romanlarından biridir. Romanda öne çıkan baba ve oğul karakterleri iki farklı Rus jenerasyonu arasında giderek açılan uçurumu ve bölünmüşlüğü, Yevgeniy Bazarov karakteri ise nihilist dünya görüşü ve eski düzene duyduğu karşıtlık sayesinde ilk dönem Bolşevikleri simgelemektedir.

Roman, aynı zamanda batı dünyasında ün elde eden ve Rus edebiyatına ait olan ilk eserdir. O dönemde Gustave Flaubert, Guy de Maupassant ve Henry James gibi otorite olarak kabul edilen romancılardan genel kabul görmesi, Turgenyev’in bugün Rus edebiyatına yaptığı katkıyı da gözler önüne sermektedir.

Babalar ve Oğullar Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
AYDOĞAN TEMEL
Yayınevi
Doğan Kitap
Süre
7Saat 46Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Babalar ve Oğullar Konusu

Babalar ve Oğullar Özeti

Arkady Kirsanov, Petersburg Üniversitesi'nden yeni mezun olmuş ve yakın bir arkadaşı olan Bazarov ile babasının Rusya'nın uzak bir bölgesindeki mütevazı malikanesine geri dönmüştür. Babası Nikolay, iki genci evinde memnuniyetle kabul eder, ancak Nikolay'ın kardeşi Pavel, kısa süre sonra gençlerin, özellikle de Bazarov'un savunduğu "nihilizm" adı verilen tuhaf felsefeye tutulmuş olmasına son derece üzülür.

Başlangıçta oğlunun eve dönmesinden memnun olan Nikolay, yavaş yavaş huzursuz hissetmeye başlar. Arkady'nin Bazarov'dan fazlasıyla etkilenen radikal görüşleri, Nikolay'ın kendi inançlarını çağın gerisinde kalmış hissettirirken, oğluna olan saygısında gözle görülür bir gariplik ortaya çıkar. 

Nikolay, oğlunu okulda ziyaret eder. ve olabildiğince güncel kalmaya çalışır, böylece ikisi olduğu kadar yakın kalabilecektir. Ancak Nikolay'ın gözünde bu başarısız bir girişimdir. Bunu karmaşıklaştırmak için baba, Feneçka adlı bir hizmetçiyi onunla birlikte yaşaması için evine alır ve Mitya adında bir oğlu dünyaya gelir. Ancak Arkady, ilişkiden rahatsız değildir. Hatta aksine, daha genç bir erkek kardeşinin olmasını mutluluk verici bulur.

İki genç adam birkaç hafta Marino'da kalır, ardından Arkady'nin komşu eyalette yaşayan bir akrabasını ziyaret etmeye karar verirler. Orada, şehrin seçkin isimlerini gözlemlerler ve zarif bir kadın olan Madam Anna Sergevna Odintsova ile tanışırlar. Her ikisi de ona ilgi duymaya başlar ve Bazarov, kadını Nikolskoye'de birkaç gün geçirmeye davet eder. Bazarov ilk başta Anna için hiçbir şey hissetmezken, Arkady ona sırılsıklam âşık olur

Nikolskoye'de Anna Sergevna'nın kız kardeşi Katya ile tanışırlar. Kısa bir süre kalmalarına rağmen, her iki adam da önemli bir değişikliğe uğrar: Arkady kendini bulmaya ve Bazarov'un takipçisi konumundan uzaklaşmaya başlamış ve birbirleriyle ilişkileri bu durumdan etkilenmiştir. Özellikle Bazarov, nihilist inançlarına ters düştüğü için birine âşık olmayı yanlış bulmaktadır.

Anna'nın Bazarov'a karşı bazı hisleri olsa da, âşık değildir ve Anna, onunla iyi bir gelecek olasılığını görmediği için duygularını ona açmaktan vazgeçer. Daha sonra Bazarov ailesinin evine gider ve Arkady de ona eşlik etmeye karar verir. Bazarov'un evinde, ane babası tarafından coşkuyla karşılanırlar ve oğullarına adeta tapan babanın ve annenin geleneksel adetleri, alçakgönüllü insanların hızla yok olan basit değerleri ve erdemler dünyasının nostaljik, idealist bir tasviriyle okuyucuya aktarılır. Bazarov'un her zaman yabancılarla birlikte karşımıza çıkan sosyal sinizmi, kendi ailesinin ortamına geri döndüğünde de hâlâ oldukça nettir.

Bazarov'un babasını, oğlunun önünde parlak bir geleceği olduğunu savunarak memnun eden Arkady, arkadaşını aile fertlerine karşı kaba yaklaşımından dolayı azarlar. Bu bir kez daha Arkady ve Bazarov'un ilişkilerindeki mesafeyi açar ve görüş ayrılıkları belirgin biçimde ortaya çıkar, çünkü Arkady Bazarov'un ideallerine karşı daha da meydan okumaya başlamıştır. Kısa bir süre orada kaldıktan sonra Marino'ya dönmeye karar verirler ve onları soğukkanlılıkla karşılayan Madame Odintsova'yı görmek için yolda mola verirler. Çok fazla durmadan Madame Odintsova’nın yanından ayrılırlar ve Arkady'nin evine dönerler.

Arkady orada sadece birkaç gün kalır ve tekrar Nikolskoye'ye gitmek için bir bahane uydurur. Oraya vardığında Odintsova'ya değil, kız kardeşi Katya'ya âşık olduğunu fark eder. Bazarov, bazı bilimsel araştırmalar yapmak için Marino'da kalır ve onunla Pavel arasındaki gerilim günden güne artar. Öte yandan Bazarov, Feneçka ile konuşmaktan ve çocuğuyla oynamaktan hoşlanmaktadır ve bir gün onu iradesi dışında öpmeye kalkar.

Bunu öğrenen Pavel Bazarov'u düelloya davet eder. Düello sonunda Pavel bacağından yaralanır ve Bazarov da Marino'dan ayrılmaya karar verir. Madam Odintsova'nın evinde bir saat kadar durur, sonra ailesinin evine doğru yoluna devam eder. Bu arada, Arkady ve Katya birbirlerine âşık olurlar ve nişanlanırlar. Anna Sergevna Odinstova, Arkady'nin kız kardeşiyle evlenme isteğini kabul etmekte tereddüt etmiştir, ancak Bazarov onu bu evliliğe izin vermeye ikna eder. Bazarov evdeyken hayat görüşü oldukça sert bir şekilde değişmiştir. Deneylerine odaklanmak yerine babasına yardım etmek için geri dönmeye karar verir.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
AYDOĞAN TEMEL
Yayınevi
Doğan Kitap
Süre
7Saat 46Dak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir