İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali’nin 1940 yılında kaleme aldığı İçimizdeki birbirlerini tanımadan evlenen ve sonra boşanmak zorunda iki kişinin hikayesinin anlatıldığı bir aşk romanıdır. Yüzeyde bir aşk ve evlilik konusunu işleyen eser aynı zamanda toplumsal gündemin insanların karakterleri ve kişiliği üzerinde yarattığı baskıyı ve toplum içinde giderek güçsüz kalan insanın “kapana kısılmışlığını” oldukça vurucu bir biçimde anlatmayı başarıyor.

İçimizdeki Şeytan Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
BEYTİ ENGİN
Süre
8Saat 50Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

İçimizdeki Şeytan Konusu

İçimizdeki Şeytan Özeti

İçimizdeki Şeytan, Macide ve Ömer’in aşkını okuyucularla buluşturuyor. Ömer bir yandan postanede çalışmakta bir yandan da üniversitede eğitim görmekte olan bir çocuktur. Bir gün Kadıköy vapurunda karşılaştığı Macide’ye âşık olur. Macide, sesinin güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan genç bir kızdır. Bu yeteneği yüzünden, Konservatuar eğitimi görmek üzere Emine Hanım’in yardımları sayesinde Balıkesir'den İstanbul’a alınmıştır. Gel gelelim İstanbul’da işler Macide için iyi gitmez.

Her ne kadar konservatuar eğitimini tamamlamak istese de Emine Hanım’ın evini pansiyon gibi kullanmakta ve evdekilerle hemen hemen hiç samimiyet kurmamaktadır. Sabahları Ömer gelmekte ve Macide’yi konservatuara kadar bırakmaktadır ve aynı şekilde de akşam okuldan alır. Kısa süre sonra hemen her akşam buluşmaya ve birlikte vakit geçirmeye başlarlar. Macide’nin eve geç dönmesi teyzesinden azar işitmesine neden olur.

Macide’nin tavırları kaldığı evdeki huzursuzluğun artmasını sağlamıştır. Macide, kısa süre sonra Emine Hanım’a daha fazla yük olmak istemez ve evden ayrılır. Çok geçmeden Ömer ile daha sık vakit geçirmeye başlayan Macide, kendini onunla evlilik hayatı yaşarken bulur. Ömer ise tabir-i caizse içindeki Şeytan’ın esiri olmuş bir kişidir. Sürekli olarak başkalarından geçinmekte ve sadece günü yaşamaktadır.

Yaşadıkları evlilik hayatı çok geçmeden sorunlar çıkartır. Ömer’in aldığı maaş ikisini geçindirmek için yetmemektedir. Çiftin geçim sıkıntıları gittikçe artar ve para sıkıntısı yaşamaya başlarlar.

Bir gün Macide ve Ömer’i arkadaşları saza davet eder. Macide o gece eski musiki hocası Bedri ile karşılaşır. Daha önce aralarında duygusal bir yakınlaşma olan Bedri ablası hasta olduğu için başka bir işe başlamıştır. Macide o gece Bedri’nin aynı zamanda Ömer’in eski bir arkadaşı olduğunu öğrenir. İkisinin evlendiğini duyan Bedri, onlara para yardımında bulunmayı teklif eder. Öte yandan Bedri’nin Macide’ye olan tutkusu da asla sönmemiştir.

Bunu fark eden Ömer, Bedri’yi bir gün evden kovalar. Para sıkıntısı tekrar baş gösterince daha fazla dayanamayarak veznedar Hafız Efendi'yi tehdit edip 250 lirasını alır. Çok geçmeden bu davranışı ona rahatsızlık verir ve parayı arkadaşı Nihat’a bırakır.

Sonraları Nihat, arkadaşı Ömer ve Macide’yi bir yardım kuruluşunun düzenlediği müsamereye götürür. Macide orada Bedri ile karşılaşır. Macide geceden sıkılıp eve dönmek ister ama Ömer, eski bir kız arkadaşı olan Ümit ile koyu bir muhabbete dalmıştır. O gece İsmet Şerif, Macide’ye sarkmış Macide kendini adamdan zar zor kurtarmıştır. Bu da yetmezmiş gibi Profesör Hikmet de Ömer’e aldırmadan Macide’ye asılmaya başlar. Ömer, bütün olan biteni görmesine rağmen, Profesör'e olan borcu yüzünden hiçbir şey yapmaz. Bunu gören Macide, Ömer’den tiksinti duymaya başlar.

Ertesi gün Macide artık Ömer ile yaşayamayacağını fark eder. Onu terk etmeye karar verir ve kararını açıkladığı uzun bir veda mektubu yazar. Veznedar olayı yüzünden Ömer’in başı beladadır. Ömer artık kendisi için bir çıkış yolu olmadığını ve Macide’yi kaybettiğini anlamıştır. Bedri ile baş başa görüşür ve ona Macide’ye iyi bakmasını söyler. Bedri konuştuklarını Macide'ye anlatır ve Macide’ye kendisiyle yaşamayı teklif eder. Macide bunu kabul eder ve Bedri ile düzenli bir yaşama başlar.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
BEYTİ ENGİN
Süre
8Saat 50Dak

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir