Incognito – Beynin Gizli Hayatı

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Incognito – Beynin Gizli Hayatı Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
SERHAT YIĞIT
Yayınevi
Domingo
Süre
8Saat 30Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Incognito – Beynin Gizli Hayatı Konusu

Incognito: Beynin Gizli Hayatı, Amerikan nörobilimci David Eagleman'ın yazdığı ve modern nörolojik gelişmelerle insan beyninin gizemlerini okuyuculara sade bir dille anlattığı kitabıdır. Stanford Üniversitesi'nde yardımcı profesör olan Eagleman, Incognito sayesinde geniş kitlelerce tanınan bir isim hâline geldi ve kitabının başarısı sayesinde The New York Times'ın en çok satanlar listesinden uzun süre inmedi.

Peki Incognito okuyucuları nasıl etkiledi ve neden bu kadar popüler bir kitap hâline geldi? ”Eğer bilinçli zihin -yani sizi siz yapan olduğunu düşündüğünüz kısım- buzdağının sadece görünen kısmı ise, beynin gerisi ne yapıyor?" Kitabın tamamı boyunca sorulan ve cevap aranan ana soru bundan ibaret. Zaten zihin ve bilinç gibi konularla ilgilenen pek çok okuyucunun da merak ettiği soru bu olsa gerek. Eagleman kitap boyunca birbirinden farklı örneklerle insan beyninin gizemlerini ortaya çıkarıyor ve okuyucuyu daha önce eşi duyulmamış tarihi olaylarla etkilemeyi başarıyor.

 

Incognito'da, Eagleman beynin operasyonlarının çoğunun farkındalığa erişemediğini, böylece bilinçli zihnin “tıpkı dev bir buhar gemisinde bir kaçak gibi, ayak altındaki büyük mühendisliği kabul etmeden yolculuğa çıkmış" olduğunu iddia ediyor.

 

Ülkemizde Domingo yayınları tarafından okuyucularla buluşturulan Incognito, 2011 ve 2012'de The New York Times en çok satanlar listesinde aralıklı olarak yer aldı. Amazon, Boston Globe ve Houston Chronicle tarafından 2011'in En İyi Kitabı seçildi. Kitap, Wall Street Journal tarafından “son derece cazip ve ikna edici” bulundu. Aynı zamanda The Independent tarafından “sade ve anlaşılması kolay bilim kitaplarının parlayan bir örneği” olarak tanımlandı. Ünlü Kirkus’un bir incelemesi de kitabı "kendinizi ve dünyayı farklı bir şekilde görmenizi sağlayacak bir eser" olarak nitelendirdi. Temmuz 2011'de Eagleman, Colbert Report (Colbert Raporu) programının sunucusu Stephen Colbert ile kitabı Incognito’yu uzun uzadıya tartıştı ve kitabın popülerliği arttı.

Devamını Oku

Duymadıklarınız

Incognito Yazarı David Eagleman Kimdir?

25 Nisan 1971 tarihinde dünyaya gelen David Eagleman, Amerikalı bir sinirbilimci, yazar ve bilim iletişimcisidir. Stanford Üniversitesi'nde yardımcı profesör olarak ders vermektedir ve duyusal engelliler için cihazlar geliştiren NeoSensory şirketinin de CEO'sudur Eagleman ayrıca, hukuki sistemi modern sinirbilim ile uyumlu hale getirmeyi amaçlayan ve hiçbir şekilde kar amacı gütmeyen Bilim ve Hukuk Merkezi'ni yönetmektedir. Beyin plastisitesi, insanın zaman algısı, sinestezi ve son dönemde ortaya çıkmış bir alt bilim dalı olan nörolaw ile ilgili çalışmaları ile bilinmektedir. 

Kitapları 32 dilde yayınlanan Eagle aynı zamanda bir Guggenheim Üyesi ve The New York Times'ın en çok satan yazarıdır. 2016 yılında Emmy adayı olmayı da başarmış uluslararası televizyon programı The Brain with Daviv Eadleman'ın bölüm yazarı ve sunucusudur. The New York Times, programı yılın en iyi televizyon programlarından biri olarak listelemiştir.

David Eagleman, 2018'de Anthony Brandt ile The Runaway Species adlı kitabına dayanan bir Netflix belgeseli olan The Creative Brain (Yaratıcı Beyin) adli belgeseli yaptı. Bu belgeselde Tim Robbins, Michael Chabon, Grimes, Dan Weiss, Kelis, Robert Glasper, Nathan Myhrvold, Micelle Khine, Nick Cave, Bjarke Ingels gibi kişiliklerle röportaj yapıyor ve beynin yaratıcılık söz konusu olduğunda nasıl bir çalışma sistemi geliştirdiğini inceliyor.

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
SERHAT YIĞIT
Yayınevi
Domingo
Süre
8Saat 30Dak

Incognito – Beynin Gizli Hayatı Alıntıları

"Gerçeklik, beyin tarafından pasif biçimde kaydedilmek yerine, aktif biçimde beyin tarafından inşa edilir."
"Görmek, bakmaktan fazlasını gerektirir."
"Eğer beyinlerimiz, anlaşılabilecek kadar basit olsaydı, bizler onu anlayacak kadar akıllı olamazdık."
"Çoğunluğun arasına kabul düzeyi ne kadar düşükse, şizofreninin ortaya çıkma olasılığı da o kadar yükselir."

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir