Küçük Kara Balık

Yılın en uzun gecesiydi. İhtiyar bir balık, sayıları on iki bini bulan çocuklarıyla torunlarını denizin dibinde etrafına toplamış, onlara bir masal anlatıyordu… Küçük Kara Balık’ın macerasıydı bu. Başka bir yaşamın mümkün olduğuna inanıyor, yaşadığı küçücük derede kocaman denizlerin hayalini kuruyordu. Biliyordu; zaman, dere, yaşam, her şey akıp gidiyordu. Bir yolculuktu yaşam, yolda olmayı gerektiriyordu. Dünya keşfedilmesi gereken bir şeydi, büyükler bunu anlamıyordu. Tüm küçükler bilirdi bunu, fakat sadece Küçük Kara Balık gerçeği arayacak kadar cesurdu. Türlü hayvanlarla tanışacak, ay ile söyleşecek, denizin köpüklü sularında neşeyle yüzecekti. Yaşamın korkudan daha büyük olduğunu tüm küçük balıklar ondan öğrenecekti. İran çocuk edebiyatının en önemli eserlerinden biri sayılan Küçük Kara Balık, yaşama olan felsefik bakış açısıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de tekrar tekrar okuyup ilham alması gereken bir başyapıt.

Küçük Kara Balık Dinle

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
YİĞİT ÖZŞENER
Yayınevi
İnkılap
Süre
32Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Küçük Kara Balık Konusu

İranlı çocuk kitabı yazarı Samed Behrengi tarafından kaleme alınan Küçük Kara Balık, her çocuğun okuması gereken muhteşem bir masal kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Yazarı 1967 yılında hayatını kaybetse de ilk defa 2012 yılında okuyucularla buluşan eser, sadece çocukları değil, aslında her yaştan okuyucunun okuyabileceği bir kitap… Ancak tuhaf bir şekilde bir dönem Türkiye'deki okul kütüphanelerinde yasaklanmış ve pek çok çocuk kitabı okumaktan mahrum kalmış. Yasak ülkemizde bugün kaldırılmış olsa da, yazarın ülkesi İran'da yasaklı kitaplardan biri olmayı sürdürüyor.

24 Haziran 1939 tarihinde dünyaya gelen Samed Behrangi İranlı bir öğretmen, sosyal eleştirmen, folklorist, çevirmen ve kısa öykü yazarıydı. Yazdığı çocuk kitapları, özellikle de Küçük Kara Balık ile ünlüdür. Çağının İran aydınları arasında yaygın olan solcu ideolojilerden etkilenen kitapları tipik olarak kentteki yoksulların çocuklarının hayatlarını anlatıyordu ve bireyi koşullarını kendi girişimleriyle değiştirmesi üzerine kuruluydu. Kitabın İran’da yasaklı olmasının nedeninin de yazarın bu hayat görüşü olduğunu anlamak çok zor değil.

Samed Behrangi yazdığı çocuk öyküleri dışında, birçok pedagojik makale yazdı ve sözlü Azerbaycan edebiyatından birçok örnek yayınladı. Folklor çalışmaları genellikle, ölümünden sonra Behrangi'nin bazı eserlerini yayınlamaya yardımcı olan meslektaşı Behrooz Dehghani'nin yardımıyla ortaya çıktı. Behrangi'nin ayrıca Farsça şiirlerinin Ahmed Shamlou, Forough Farrokhzad ve Mehdi Akhavan-Sales tarafından Azeri dillerine de çevirisi vardır.

Küçük Kara Balık incecik bir masal kitabı olmasına rağmen, özellikle küçük okurlara tıpkı Küçük Prens gibi çok geniş bir evrenin kapılarını açıyor. Küçük Kara Balık, insanların genelinin aklına bile getirmediği bir şeyi yapıyor, ve hayatı sorguluyor. Toplumun çizdiği sınırlar içinde hayatlarımızı sürdürürken kendimizden ne kadar uzaklaşıyor ve kendimiz olmaktan çıkıyorsak, kitaptaki küçük kara balık bunun tam tersini yapıyor ve kendi sınırlarını görmeye karar veriyor. Bu muhteşem masalın özeti ise aşağıdaki gibi…

Küçük Kara Balık Özeti

Kitabın baş anlatıcısı Balık nine, bir gece yüzlerce torununu karşısına alarak onlara Küçük Kara Balık'ın heyecan ve ilham dolu öyküsünü anlatmaya başlar. Bu masalda Küçük Kara Balık, bir sabah erkenden uyanır ve annesini de uyandırır. Annesi Küçük Kara Balık’a ne olduğunu, neden sabahın köründe aniden uyandığını sorar. Küçük Kara Balık yaşadıkları bölgeden çok daha ötesini, denizi, okyanusu görmek istediğini söyler. Bu engin okyanus yolculuğu için çoktan kararını vermiştir. Annesi bu kararını başta şaşırtıcı bulsa da ondan derhal bu fikirden vazgeçmesini söyler. Ona göre bu yolculuk çok tehlikeli olacaktır ve gereksizdir. Ama Küçük Kara Balık kararını çoktan vermiştir. Çok geçmeden civarda yaşayan diğer komşu balıklar da bir araya gelir.

Küçük Kara Balık'ın isteğini duyan kim varsa bu fikri saçma bulmaktadır. Yaşadıkları akarsudan çıkmak, tehlikelerle dolu büyük denizleri, okyanusları keşfetme fikri hepsine göre anlamsızdır. Küçük Kara Balık'a eğer bu yolculuğa çıkarsa bir daha asla geri dönemeyeceğini söylerler. Hatta gözünü korkutmak için geri döndüğünde onu öldüreceklerini belirtirler. Bütün bu tehditler Küçük Kara Balık’ı yıldırmaz ve annesi dışında birkaç arkadaşıyla da vedalaştıktan sonra hemen yola çıkar. Akarsuyun ötesinde büyük bir maceraya atılır. Annesi ve komşu balıkları korkutan bu yolculuk onu heyecanlandırmakta ve mutlu etmektedir.

Küçük Kara Balık, yüzerek yaşadıkları akarsuyun en ucuna kadar ulaşır ve kendini aşağı bırakır. Bir gölün içinde başlayan macerası daha sonra iribaşlarla, yengeçlerle ve balıkların ezeli düşmanı olan tehlikeli balıkçılarla devam eder. Bu macerada pek çok deniz canlısının hayatını değiştirecek ve aynı zamanda kendisi de yaşamın gerçekleriyle yüzleşecektir.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
YİĞİT ÖZŞENER
Yayınevi
İnkılap
Süre
32Dak

Küçük Kara Balık Alıntıları

"Siz gereğinden fazla düşünüyorsunuz; ama yalnızca düşünmek olmaz ki! Yola koyulursak korkularımız tümden kaybolur gider."
"Bir gün nasıl olsa öleceğim. Ölmek önemli değil, önemli olan, yaşamımla da ölümümle de başkaları üzerinde etkili olabilmektir."
"Benim kendi beynim var, düşünebilirim; gözlerim de var görebilirim…"
"Kararımı verdim anne, gidip derenin nerede bittiğini öğreneceğim. Orada neler var, başka yerlerde neler var, görmek bilmek istiyorum."

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir