Kürk Mantolu Madonna

Çağdaş Türkiye Edebiyatı’nın en sevilen eserlerinden Kürk Mantolu Madonna, anlattığı naif aşk hikayesi ve kusursuz karakter betimlemeleri sayesinde ilk baskısının üzerinden 76 yıl geçmiş olmasına rağmen bugün hâlâ en çok satılan ve okunan kitaplar listesinde kalmayı başarıyor.

1907 yılında doğan ve 2 Nisan 1948’de faili meçhul bir cinayetle aramızdan ayrılan Sabahattin Ali, kısa ömrü boyunca aralarında Kuyucaklı Yusuf, Yeni Dünya ve İçimizdeki Şeytan’ın da bulunduğu sekiz kitaba imza attı. En çok ses getiren eseri Kürk Mantolu Madonna’yı askerlik yaptığı sırada kaleme alan Sabahattin Ali, eserini ilk olarak 1940 yılında Hakikat Gazetesi’nde 48 bölümlük bir seri olarak yayımladı. Roman, 1943 yılında Remzi Kitabevi tarafından ilk kez kitap olarak basıldı. 2016 yılının başlarında dünyanın en büyük yayınevlerinden Penguin Books’un modern klasikler serisine alarak Kürk Mantolu Madonna’yı İngilizce dilinde ilk kez basması, kitabın dünyanın birçok yerinde tanınmasını sağladı. Kitabın İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri okuyucusuyla buluşmasının ardından, Türkiye-ABD ortak yapımı bir kitap uyarlaması üzerinde çalışmalar başladı. Aynı sene, Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin metnine sadık kalınarak büyük bir prodüksiyonla Engin Alkan yönetmenliğinde ilk kez tiyatro oyunu olarak sahneye uyarlandı.

Kürk Mantolu Madonna Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yazar
SABAHATTİN ALİ SABAHATTİN ALİ
Seslendiren
ALZHEIMER HASTALARI
Süre
7Saat 3Dak

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Kürk Mantolu Madonna Konusu

Yirmili yaşlarının başında Berlin’e eğitim görmeye giden Raif Efendi’nin başından geçenleri okuduğumuz Kürk Mantolu Madonna kitabı, özellikle ilk bölümünde yaptığı mükemmel orta sınıf Türk ailesi tasvirleriyle okuyucuyu hemen kendine çekmeyi başarmıştır. Romanın ilk bölümünde gerçekten de o kadar ustalıkla yapılmış gözlemler yer almıştır ki Nazım Hikmet kitabı eleştirmek için kaleme aldığı mektubunda bu kısım için övgülerini “Kitabın birinci kısmı bir harikadır. Bu kısmın kendi yolunda inkişafı yani bir küçük burjuva ailesinin içyüzünü tahlili öyle bir haşmetle genişlemek istidadında ki insan buradan ikinci kısma geçerken, elinde olmayarak, yazık olmuş, bu çok orijinal, çok mükemmel başlangıç ve imkân boşuna harcanmış, keşke bu başlangıç harcanmasaydı...” şeklinde dile getirmiştir.

Raif Efendi’nin Berlin’de bir sanat galerisini gezerken Andrea Del Sarto imzalı "Madonna delle Arpie" eserine benzerliğiyle dikkatini çeken ve gördüğü andan itibaren aklından çıkaramadığı tabloyla karşılaşması sayesinde hikayenin ikinci ana kahramanı, hatta pek çok okuyucu için asıl başrolü Maria Puder’le tanışıyoruz. Raif Efendi’nin fırsat buldukça galeriyi ziyaret ederek tabloyu görmeye gitmesi, resmin sanatçısı Maria Puder’in de ilgisinden kaçmıyor ve kısa bir süre sonra ikili tanışıyor. Kendilerini zamanın ötesinde bir aşk hikayesinin içinde bulan Raif Efendi ve Maria Puder’in başından geçenleri ise Raif Efendi’nin yıllar sonra Ankara’da tanıştığı iş arkadaşının anlatısı aracılığıyla okuyoruz. Romanın çağının ötesinde olmasının en büyük nedenlerinden biri de bu diyebiliriz. İnsan ilişkilerini zamansız ve mekansız bir şekilde en saf şekilde anlatmayı başaran romanın arka planında ise zamanın Türkiye’sinden de harika kesitler karşımıza çıkıyor. 

Kürk Mantolu Madonna Tiyatro Oyunu

2017-2018 tiyatro sezonunda ilk kez izleyici karşısına çıkan Kürk Mantolu Madonna tiyatro oyunu, romana neredeyse birebir uyan metniyle diğer uyarlama oyunlardan farklı bir yol izliyor. Yönetmenliğini Engin Alkan’ın üstlendiği oyunun başrollerinde Maria Puder rolünde Tuba Ünsal ve Raif Efendi rolünde Sercan Badur yer alıyor. Ayrıca Engin Alkan, Alper Saldıran, Lila Gürmen, Sacide Taşaner, Emrah Altıntoprak, Özge Özel, Gökdağ Yalçın, Oya Kaptanoğlu ve Kayhan Yıldızoğlu’nun da rol aldıkları oyun, hâlâ daha Türkiye’de yapılmış en büyük tiyatro prodüksiyonlarından birisi. Sezen Aksu’nun oyuna özel olarak bestelediği “Veda” adlı şarkı, 2017’nin Ekim ayında oyunla birlikte dinleyicileriyle buluştu.

 

Devamını Oku

Duymadıklarınız

"Sabahattin Ali'nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna'yı Storytel aracılığıyla seslendirmekten mutlu oldum. Defalarca okuduğum, üzerinde çalıştığım ve film hazırlığı aşamasında olduğum bu eseri seslendirme sürecinde, her bir karakterle yeniden yakınlaşma fırsatı buldum. Benim için çok değerli ve verimli bir çalışma oldu."

Mert Fırat

Kürk Mantolu Madonna'yı İstanbul'da Storytel stüdyosunda seslendiren Mert Fırat ile her kayıt günü bizim için çok zevkliydi. Eminiz sizler de dinlerken aynı zevki alacaksınız.

Kitap Ayrıntıları

Seslendiren
ALZHEIMER HASTALARI
Süre
7Saat 3Dak

Kürk Mantolu Madonna Alıntıları

“İnsanları kendi cinslerinden biri üzerinde kudret ve salahiyetlerini denemek kadar tatlı sarhoş eden ne vardır?”
“Ne kadar çok insanı seversek asıl sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok ve kuvvetli severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.”
“O beni birdenbire sessiz ve karanlık dünyamdan ayırmış, ışığa ve sahiden yaşamaya götürmüştü. Bir ruhum bulunduğunu ancak o zaman fark etmiştim.”
“Deli olacağım yahut öleceğim dersem yalan söylemiş olurum. İnsan tahammül edemeyeceğini zannettiği şeylere pek çabuk alışıyor ve katlanıyor.”

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir