Latife Hanım

Latife Hanım, gazeteci-yazar İpek Çalışlar’ın titiz araştırmaları sonucu ortaya çıkmış bir biyografi kitabı. Türkiye’de kadın hareketinin başlamasına da vesile olmuş ve aynı zamanda Türk halkına da örnek teşkil eden, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım hakkında yazılan en kapsamlı biyografi kitaplarından biri olan kitap, oldukça tarafsız bir üslupla yazılmış. Roman tarzındaki anlatımıyla, Latife hanım ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk arasında aşağı yukarı iki buçuk sene devam eden evlilik dönemi ve sonrasında Latife Hanım’ın hayatının ne yönde ilerlediği okuyucularla buluşturuluyor.

Cumhuriyet döneminde yaşamış modern bir kadını tanımak, ülkemizin yakın tarihine farklı bir gözle bakmak, her ne kadar sonu hüzünle bitse de olağanüstü denebilecek bir sevda macerasına yakından tanık olmak için “Latife Hanım”ı okumalı ve mutlaka kütüphanenize eklemelisiniz.

Latife Hanım Dinle

Kitap Ayrıntıları

Yayınevi
Storyside
Süre

Bu kitabı dinlemek ister misin?

Storytel'de tüm kitapları ilk 14 gün ücretsiz dinle.

Latife Hanım Konusu

Latife Hanım Kimdir?

17 Haziran 1898 tarihinde dünyaya gelen Latife Hanım, İzmir’de o dönem oldukça varlıklı bir tüccar ailesi olan Uşakizadelerden gelmektedir ve yaşadığı dönemde ülkenin en zengin ailesinin kızı olarak bilinmekteydi. Mustafa Kemal ile Latife Hanım 1922 senesinde, İzmir’in düşman elinden kurtuluşundan kısa bir süre sonra Uşakizadelerin köşkünde tanıştı. O dönemde Mustafa Kemal bu köşkü kendi karargâhı haline getirmiş, Kurtuluş Savaşı’nı bu köşkten yönetiyordu. bu dönemde köşk, "Mudanya Ateşkes Antlaşması" çalışmalarına da sahne olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım 29 Ocak 1923 tarihinde evlendiler.

Mustafa Kemal Atatürk, evlilik konusundaki düşüncelerini ise şöyle dile getirmektedir: ”Ben evlenmiş olmak için evlenmiyorum. Anavatanımızda yeni bir aile yapısı oluşturabilmek için kendim öncülük etmeli, örnek teşkil etmeliyim.Yoksa kadınlar sonsuza dek hizmetkâr olarak mı kalmalı?“

Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine TBMM’de gerçekleşen oturumları izlemeye giden Latife Hanım, aynı zamanda TBMM'ye giren ilk kadın ünvanını da elde etmiştir. Ancak takvimler 5 Ağustos 1925 tarihini gösterdiğinde Atatürk ve Latife Hanım arasındaki evlilik sona erdi. Boşanma haberi, 12 Ağustos 1925 tarihinde halka sunulan hükûmet bildirisi ile duyuruldu.

Latife Hanım iki yıl kadar yurt dışında yaşadı ve daha sonraki kırk sekiz senesini İstanbul’da geçirdi. Yaşadığı sürece evliliği ve eşi hakkında konuşmaktan kaçındı. 1975 yılında yakalandığı göğüs kanseri yüzünden hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Kitap Ayrıntıları

Yayınevi
Storyside
Süre

Latife Hanım Alıntıları

“Ve insan en sefil bir ölüden bile kıskanmadığı sevgiyi, en üstün bir diriden esirger, çünkü ölü kıskanılmayan yegâne insandır.”
“14 Mart 1923 tarihli New York Times; “Yeni rejimin en önemli amaçlarından biri Türk kadınını özgürleştirmektir.”
“İzmir’de kaldığı 15 gün içinde Mustafa Kemal Paşa Latife’ye üç kez evlenme teklif etmişti.”
“Niye ağlıyorsunuz? Başınızı çevirdiğiniz zaman otuz güzel sene hatırlayacaksınız. Bırakın da benim gibi yaşayan ölülere türbedarlık edenler ağlasın.”
“Mustafa Kemal ile Latife, ılık İzmir gecelerinde birbirlerini keşfettiler. Konuşup tartıştıkça daha çok haz aldılar. Latife cazip bir genç kadındı, zekiydi, hayat doluydu, güzel konuşuyor, derin düşünüyor, fikirlerini korkusuzca savunuyordu. Yüzyıllardır kadınları köleleştiren gelenekleri yıkmak, erkeklerin kölesi olmaktan kurtarmak için çalışmaya kararlıydı. Fikirleriyle çeliyordu Mustafa Kemal’in kalbini.”
“Mustafa Kemal'in ölümüne bütün Türkiye ağlıyordu, ama Latife için bu bambaşka bir acıydı. Ona veda bile edememişti.”

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir