AYŞE KULİN

Türkiye’deki en üretken yazarlardan biri olan Ayşe Kulin yalın, sade ve akıcı dili ile her zaman okuyucusuyla arasında büyük ve derin bir bağ kurmayı başardı. Yarattığı karakterler aracılığıyla bizi tarihin tozlu sayfaları arasında düşsel bir yolculuğa çıkardı. Tanıklık ettiği çağın ruhunu kalemi aracılığıyla okuyucusuna aktaran, hem geçmişin hem de geleceğin kapılarını sonuna kadar aralayan Ayşe Kulin kimdir?

Ayşe Kulin Kimdir?

Ayşe Kulin, 1941 yılında İstanbul Beyazıt’ta dünyaya geldi. Devlet Su İşleri müdürü olan babası Muhittin Kulin’in görevi nedeniyle çocukluk yıllarını Ankara’da geçirdi. İlkokul öğrenimini TED Koleji’nde tamamlayan Ayşe Kulin daha sonra İstanbul’da Arnavutköy Amerikan Koleji’nde yatılı olarak yedi yıl okudu. Edebiyata olan ilgisi ortaokul yıllarındayken başlayan yazar, Charles Dickens, Jane Austen, Nezihe Meriç gibi önemli yazarlardan etkilendi. 

Ayşe Kulin 1960 yazında Büyükada’da tanıştığı Mehmet Sarper ile nikah masasına oturduğunda on dokuz yaşındaydı. İngiltere’de eğitim görmüş bir fabrikatörün oğlu olan Mehmet Sarper’le evlendikten sonra Londra’ya yerleşti. Birer yıl arayla oğulları Mete ve Ali dünyaya geldi.  London School of Economics’de Sosyoloji eğitimi alan Ayşe Kulin, arka arkaya doğan iki çocuğunun bakımını üstlenebilmek için okuldan ayrılmak zorunda kaldı.

Mehmet Sarper ile üç yıl sonra boşanan Ayşe Kulin, dört yıl sonra Eren Kemahlı ile ikinci evliliğini yaptı. 1980 yılına kadar devam eden bu evliliğinden iki erkek çocuğu dünyaya geldi. 

Bir süre sonra çalışma hayatına atılan Ayşe Kulin çeşitli dergilerde editörlük, muhabirlik; televizyon, reklam ve sinema filmlerinde, sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senaristlik yaparak geçimini sağladı. 

Öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınlan yazar, “Sevdalinka”, “Füreya”, “Köprü”, “Nefes Nefese” gibi satış rekorları kıran eserlere imza attı. 

1997 yılında yayımlanan “Adı Aylin” kitabıyla büyük bir üne kavuşan ve Ayşe Kulin’in eserleri on sekiz farklı dile çevrildi ve kitaplarının bir bölümü senaryolaştırılarak sinemaya uyarlandı.  

Ayşe Kulin’in Kitapları

Ayşe Kulin romanları kadar ustalıkla kaleme aldığı biyografik çalışmalarıyla da büyük beğeni topladı. Türk Musikisi’nin en önemli isimlerinden olan şarkıcı ve bestekâr Münir Nurettin Selçuk’un hayatını kaleme aldığı “Bir Tatlı Huzur” bunun en önemli örneklerinden biriydi. Fakat Ayşe Kulin’in üne kavuşmasını sağlayan asıl çalışması “Adı Aylin” adlı kitabı oldu.

“Adı Aylin’ 1997’de yayınlandığında Ayşe Kulin’in çok geniş kitleler tarafından tanınmaya başladı. Kökleri Giritli Deli Mustafa Naili Paşa’ya kadar uzanan bir ailenin kızı olan Aylin Devrimel‘in gerçek yaşamının öyküsünü anlattığı bu kitap uzun süre “çok satanlar” listesinin en tepesinde yer aldı.

1998 yılında “Geniş Zamanlar” isimli öykü kitabını, 1999’da “Sevdalinka”yı, 2000 yılında ise yine biyografik roman olan ve Füreya Koral’ın hayatının anlatıldığı “Füreya” yı yayınladı. 2001 yılında ise dönemin önemli bürokratlarından Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun bir köprünün açılması ile ilgili mücadelesini anlatan “Köprü” romanını yayımladı. “Köprü” romanı, sonraki yıllarda televizyonda dizi olarak yayınlandı. 2002 yılında Dünya Savaşı sırasında yüzlerce Yahudi'yi soykırımdan kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını anlattığı “Nefes Nefese” romanını yayımladı. Ayşe Kulin, kendi aile hikâyesini ise üç nesil öncesinden başlayarak yarı kurgusal olarak anlattığı “Veda” ve “Umut” isimli eserleri de yayımlandığı dönemde büyük ilgi gördü. 

Haldun Taner Öykü Ödülü, Sait Faik Hikâye Armağanı gibi prestijli ödüllerin sahibi olan yazar son olarak, İtalyancaya çevrilen “Nefes Nefese” adlı romanıyla 2016 yılında İtalya’nın en prestijli ödüllerinden Premio Roma Ödülü’nün sahibi oldu.

 

Devamını Oku

Künyesi

AYŞE KULİN Kimdir?
Yazar, gazeteci
AYŞE KULİN Kaç Yılında Doğmuştur?
28 Ağustos 1941
AYŞE KULİN Nerelidir?
İstanbul

AYŞE KULİN Alıntıları ve Sözleri

“Bakma Avrupalıların öyle insan hakları havarisi kesilmelerine filan. Kendilerinden olmayana hiç merhametleri yoktur.” - Sevdalinka
“Hayatımın güzel günlerini senin eksikliğini hissederek ve seni özleyerek yaşayacağımı biliyorum. Buna katlanmayı öğrendim. Acaba büyümek bu mu?” - Umut
“Ters giden bir şeyler varken, hayat yolundaymış gibi nereye kadar yaşanabilir?” - Veda
“İyi bir kulak, düşünceleri de duyar.” - Handan
“İnsanlar sevdikleri veya mukaddes addettikleri kimselerin kusurlarına karşı kör olur.” - Veda
“Mantık ne zaman sevginin esiri olmamış ki?” - Füreya
“Geçmişin kördüğümünü çözdüğünde hayata yeniden başlarsın.” - Kördüğüm

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir