BUKET UZUNER

Edebiyat dünyasına öykü yazarak adım attı. Sade ve akıcı dili sayesinde kısa zaman içinde Türkiye’nin en çok okunan yazarlarından biri olmayı başardı. Sadece ödüllü hikâye ve romanlarıyla değil, gezgin ruhunun izlerini taşıyan “gezi” türündeki eserleriyle de okuyucularına zaman dışı bir deneyim yaşatarak başka dünyaların kapılarını araladı. 

Peki, yapıtlarıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük bir okuyucu kitlesi tarafından takip edilen; feminist, hayvan ve çevre hakları savunucusu Buket Uzuner kimdir?

Buket Uzuner’in Hayatı

Çağdaş Türk Edebiyatı’nın en çok okunan isimlerinden biri olan, romancı, hikâyeci ve gezi yazarı Buket Uzuner, 3 Ekim 1955 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi’nde Biyoloji bölümünde öğrenim gördükten sonra, Bergen Üniversitesi’nde ve Michigan Üniversitesi’nde “Biyoloji ve Çevre Bilimi” alanlarında öğrenimine devam etti. Eğitimini tamamladıktan sonra Tampere Teknik Üniversitesi ve O.D.T.Ü’de araştırmacı olarak çalıştı ve dersler verdi.  

İlk öyküsünü henüz on yedi yaşındayken kaleme alan Buket Uzuner hayalini kurduğu işi yapabilmek için, akademik kariyerine son vererek tamamen yazarlığa yöneldi. Varlık, Dönemeç, Gergedan, Argos gibi dergilerde öyküleri yayımlanan yazar asıl büyük çıkışını, Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandığı 1992’de yayımlanan “Balık İzlerinin Sesi” romanıyla yaptı. 1997 yılında yayımlanan ve en çok okunan eserlerinden biri olan “Kumral Ada Mavi Tuna” ile başarılı çizgisini devam ettirdi. “Kumral Ada Mavi Tuna” romanı onun geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmasını sağladı. “Uzun Beyaz Bulut-Gelibolu”, “İstanbullular” romanlarıyla başarısını pekiştiren Buket Uzuner Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasına girdi. 2012 yılında, Şamanizm inancının dört temel unsuru olan; su, toprak, hava ve ateşten ilham alarak kaleme aldığı “Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları” serisini yayımlamaya başladı.  

“Gezginler Kulübü”nün kurucuları arasında yer alan ünlü yazar “Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları”, “Şehir Romantiğinin Günlüğü”, “New York Seyir Defteri” isimli kitaplarıyla ülkemizde çok sık rastlanmayan bir tür olan “gezi” türünde de önemli eserlere imzasını attı.

1993-1995 yılları arasında Türkiye P.E.N Yazarlar Derneği yönetim kurulunda görev alan yazar, Remzi Kitabevi’nin yabancı edebi biyografiler editörlüğünü yaptı. 

University of Lowa tarafından 1996 yılında da onursal akademisyen yazar olarak seçilen Buket Uzuner, Cumhuriyetin 75. kuruluş yılında “Türkiye Cumhuriyeti’nin 75.Yılında İz Bırakan 75 Kadını” listesinde yer aldı.

Buket Uzuner’in Kitapları

Edebiyat serüvenine öykü yazarak başlayan Buket Uzuner’in ilk öyküleri; Türk Dili, Yaşasın Edebiyat, Oluşum, Varlık, Gösteri, Gergedan, Argos gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı. “Benim Adım Mayıs” adlı ilk öykü kitabıyla dikkatleri üzerine çeken yazar 1989 yılındaki Yunus Nadi Öykü Yarışması’nda “Mansiyon” ödülü alarak edebiyat dünyasında adından söz ettirmeye başladı. 1988 yılında yayımlanan “Ayın En Çıplak Günü” ve 1994 yılında yayımlanan “Şairler Şehri” gibi ses getiren kitaplarının da aralarında olduğu sekiz hikâye kitabı yayımlandı. 

1991 yılında yayımlanan “İki Yeşil Susamuru” isimli ilk romanıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 1992 yılında yayımlanan “Balık İzlerinin Sesinde” isimli ikinci romanıyla 1993 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün sahibi oldu. Bu prestijli ödülün ardından kaleme aldığı “Kumral Ada Mavi Tuna” kitabı ile büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Kısa süre içinde Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasına girmeyi başaran Buket Uzuner, 2001 yılında yayımlanan, Yeni Zelandalı genç bir kadının Çanakkale Savaşı’nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu’ya yaptığı ziyaretle başlayan macerasını anlattığı “Uzun Beyaz Bulut-Gelibolu” büyük beğeni topladı.  Göçlerle değişip genişlemiş İstanbul’u on beş farklı karakterin iç içe geçmiş hikâyesi üzerinden anlatan “İstanbullular” isimli romanı 2007 yılında okuyucusuyla buluştu.

Buket Uzuner son olarak, şamanların tabiatla olan ilişkilerinden yola çıkarak; hayvan, çocuk, kadın ve çevre hakları destekçisi kadın gazeteci bir karakter olan Defne Kaman’ın maceralarını anlattığı “Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları” serisini yayımladı. 

Öykü, gezi ve roman gibi birbirinden farklı türlerde eserler veren yazarın çocuklar için kaleme aldığı, bir çocuğun kedi olma hayalini anlattığı “Ah Bir Kedi Olsam” adlı bir de çocuk kitabı bulunmaktadır. 

Devamını Oku

Künyesi

BUKET UZUNER Kimdir?
Yazar
BUKET UZUNER Kaç Yılında Doğmuştur?
3 Ekim 1955
BUKET UZUNER Nerelidir?
Ankara

BUKET UZUNER Alıntıları ve Sözleri

“Gökler bütün insanların ülkesidir, yıldızlar hepimizin umudu.” -Kumral Ada Mavi Tuna
“Belki özgürlük üzerine atasözümüz yok ama, bu uğurda derisini yüzdüren Nesimi, sonra Dadaloğlu, Şeyh Bedrettin ve Nazım var.” -Kumral Ada Mavi Tuna
“Bir erkeği babaya dönüştüren kız çocuklardır. Çünkü ancak bir kız çocuğu büyüten erkek kadınları anlamayı öğrenir. Aslında kadınları anlamak, dünyayı, doğayı ve hayatı anlamaktır.” -Toprak
“Kendini tanımadan, ne istediğini bilmeden ciddi ilişkilere girmek, bir insanın hem kendine hem de karşısındakine yapabileceği en büyük haksızlıktır.” -İki Yeşil Su Samuru
“Eğer elindekini, cebindekini hayırlı işlere harcamayacaksan ne yapacaksın? Mezar taşını altınsuyuna batırsan ne olacak?” -Hava

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir