DERYA ALABORA

Masumiyet’te Uğur’a, Şaşıfelek Çıkmazı’nda Aysel’e ve daha birçok yapımın farklı ve derinlemesine kadın karakterlerine hayat veren Derya Alabora, 19 Ağustos 1959’da İstanbul’da doğdu. Alabora, Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu ve mezuniyetinin hemen ardından Bursa Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. Oyunları, sinema filmleri ve TV’deki oyunculuklarıyla uzun yıllardır seyirciyle buluşan Derya Alabora kimdir?

Derya Alabora Kimdir?

Babası opera sanatçısı Nazım Harupçu, annesi ise ilkokul öğretmeni Türkan Harupçu, kuzeni ise yine Türk sinema ve tiyatro dünyasının önde gelen isimlerinden olan Mustafa Alabora olan Derya Alabora sanatçı bir ailenin üyesi olarak büyüdü. Alabora, üniversite eğitimin ardından devam ettiği Bursa Devlet Tiyatrosu’ndan bir yıl sonra ayrıldı. Ardından Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ile sahneye çıkan Alabora, Özdemir Çiftçioğlu ile Tiyatro Grup’u kurdu. Tiyatro Stüdyosu ile Jean Genet’nin eseri “Balkon” (1998), Özen Yula’nın yazdığı “Ay Tedirginliği” ve DOT’un ilk oyunu olan ve Bryony Lavery’nin yazdığı “Donmuş’u”  (2007) sahneledi. Beşinci Sokak Tiyatrosu ile “Ya Seni Bir Daha Rüyasında Hiç Göremezse”, Kumpanya Tiyatrosu ile “İstanbul’da Bir Dava” ve Ezop Sahne ile “Beyaz” oyununda yer aldı. 

Derya Alabora’nın Filmleri ve TV Dizileri 

Nisan Akman yönetmenliğindeki “Bir Kırık Bebek” (1987) ile beyazperdeye giriş yapan Alabora, ardından Orhan Oğuz’un “Dönersen Islık Çal” (1993) filminde yer aldı. Alabora, Türk sinemasının başarılı kadın yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun ödüllü filmi “İz” (1994) ve Yavuz Özkan’ın “Yengeç Sepeti” (1995) filmlerinde başarılı performanslar sergiledi. Yengeç Sepeti ile farklı festivallerde “En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü aldı. Ardından Tomris Giritlioğlu’nun “80. Adım” (1996) filmi geldi.

Aynı yıllarda Alabora’nın TV’deki en dikkat çekici rolü de TRT ekranlarında izleyiciyle buluştu. Önce Mahinur Ergun, sonrasında ise Çağan Irmak’ın yönettiği “Şaşıfelek Çıkmazı” dizisinde Aysel karakterine hayat veren Alabora, uzun yıllar boyunca TV izleyicisinin gönlünde bu diziyle kaldı.  Takvimler 1997 yılını gösterdiğinde ise Zeki Demirkubuz imzalı “Masumiyet” gösterime girdi. Kendisinin ve rol arkadaşları Haluk Bilginer ile Güven Kıraç’ın başarılı performanslarıyla film, Türk sinema tarihinin en önemli yapıtları arasında yerini aldı. 

1998 yılında Çağan Irmak’ın “Bana Old and Wise’ı Çal” filminde yer alan Alabora, Tomris Giritlioğlu ile “Salkım Hanımın Taneleri” filminin ana kadrosu içerisinde yer aldı. TV dizilerinde oynamaya devam eden Alabora, Yeşim Ustaoğlu ile “Pandora’nın Kutusu” filminde tekrar bir araya geldi. 

Derya Alabora’nın Ödülleri 

Bir Kırık Bebek -  1. Ankara Film Şenliği, 1988 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Yengeç Sepeti   - 7. Ankara Film Festivali, 1995 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

31. Antalya Film Şenliği, 1994 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Masumiyet

11. Adana Altın Koza Film Şenliği, 1997 - En İyi Kadın Oyuncu

10. Ankara Film Festivali, 1998 - En İyi Kadın Oyuncu

34. Antalya Film Şenliği, 1997 - En İyi Kadın Oyuncu

20. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 1998 - En İyi Kadın Oyuncu

ÇASOD Ödülleri, 1998 - En İyi Oyuncu (Rol arkadaşları Haluk Bilginer ve Güven Kıraç'la birlikte.) 

Balkon (Tiyatro Stüdyosu) - 2. Afife Tiyatro Ödülleri, 1998 - Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu

Adem'in Trenleri - 40. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri, 2008 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Pandora'nın Kutusu  - 3. Yeşilçam Ödülleri, 2010 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

 

Devamını Oku

Künyesi

DERYA ALABORA Kimdir?
Oyuncu
DERYA ALABORA Kaç Yılında Doğmuştur?
19 Ağustos 1959
DERYA ALABORA Nerelidir?
İstanbul, Türkiye

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir