EMRAH SAFA GÜRKAN

16 Ocak 1981’de Gölcük’te dünyaya gelmiştir. 1999-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde okumuş, mezun olduktan sonra yine aynı üniversitenin tarih bölümünde Prof. Dr. Halil İnalcık’ın danışmanlığında hazırladığı Batı Akdeniz’de Osmanlı Korsanlığı ve Osmanlı-Habsburg Rekabetindeki Yeri (1505-1535) isimli teziyle yüksek lisansını tamamlamıştır. Ardından Amerika’ya giden Emrah Safa Gürkan, Georgetown Üniversitesi’nde tarih alanında 2012 yılında doktor unvanını almıştır. Buradaki doktora çalışmasını Gabor Agoston danışmanlığında, Osmanlı-Habsburg rekabeti bağlamında 16. yüzyılda Akdeniz’de istihbarat üzerine yapmıştır. Halen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doçent olarak öğretim üyeliği görevine devam etmektedir.

Journal of Early Modern History, Turkish Historical Review, Acta Orientalia Scientiarum Hungaricum gibi uluslararası dergilerde yayınladığı makalelerin yanı sıra Annual Meeting of the American Historical Association, Sixteenth Century Society and Conference, International Conference of Mediterranean Worlds, Annual Mediterranean Studies Association International Congress gibi konferanslarda 16. yüzyıl Osmanlı ve Akdeniz tarihi hakkında bildiriler sunmuştur. 

Medeniyetler arası diplomasi, korsanlık, kölelik, saray hizipleri, strateji ve karar alma mekanizması, ihtida, serhad çalışmaları gibi konularda çalışmakta olup çok iyi derecede İngilizce, Fransızca, İtalyanca, ve İspanyolca konuşmakta, aynı zamanda ileri seviyede Portekizce, Osmanlıca ve Latince bilmekte, orta seviyede Farsça, Almanca ve Katalanca okuyabilmektedir.

2011 yılında Chris Gratien ile çeşitli konular üzerine dünyadan pek çok akademisyenle dört farklı dilde yapılmış röportajların yer aldığı Ottoman History Podcast isimli web sitesini kurmuştur. Youtube üzerinden tarih üzerine ilgi çekici konularda içerikler sunmaktadır. Netflix tarafından İstanbul fethi üzerine çekilen belgeselin danışmanlığını da üstlenmiştir.

Gürkan’ın ilk kitabı 2017 yılında Sultanın Casusları: 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj ve Rüşvet Ağları adıyla yayımlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun doruk noktası olarak görülen 16. yüzyıldaki istihbarat meselesi Türkiye’deki Osmanlıca kaynaklardan ve İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Almanca, Portekizce ve Latince orijinal belgeler ile çeşitli araştırma-inceleme eserlerinden faydalanılarak incelenmiştir. Kitapta Osmanlıların yeniçağdaki istihbarat faaliyetleri rakipleri olan Venedik ve Habsburglar ile karşılaştırmalı bir şekilde ele alınırken diğer yandan Akdeniz ve Avrupa’ya yollanan casusların yaptıkları, Osmanlı istihbaratının yapısı, paşaların ve elçilerin haber alma kaynakları gibi konular da incelikle araştırılmıştır.

Gürkan 2018’de yayımlanan ikinci kitabı Sultanın Korsanları: Osmanlı Akdenizi’nde Gazâ, Yağma, Esaret 1500-1700’de; Osmanlı adı verilen korsanların hangi etnik kökenden geldiği, bu korsanların fırsatçı birer yağmacı mı yoksa İslam’ın bayrağını taşıyan birer din savaşçısı mı olduğu, gemilerde neler yiyip içtikleri, doğal ihtiyaçlarını nasıl karşıladıkları, ganimetin nasıl paylaşıldığı ile korsanlık, ticaret ve kaçakçılık arasındaki ilişkinin nasıl olduğu gibi pek çok soruya cevap aramaktadır. Bu cevabı ararken de tıpkı bir önceki kitabında olduğu gibi yıllar süren titiz bir çalışmayla birçok yabancı kaynağı kullanmıştır.

Yazarın son kitabı Bunu Herkes Bilir adıyla 2020’de çıkmıştır. Bilgi, mizah ve zekanın tarihle birleştiği, önemli tarihsel olaylara değinilen kitapta kopuştan ziyade bir devamlılığa vurgu yapılmakta olup tarihi bir anda değiştiren olayların aslında belirtilerini öncesinde yavaş yavaş gösteren süreçler olduğuna dikkat çekilmektedir.

Emrah Safa Gürkan, Sultanın Casusları: 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj ve Rüşvet Ağları isimli çalışmasıyla 2018 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)’nin verdiği bilimsel telif eserler kategorisindeki ödülü ve yine aynı kurumun verdiği Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü almıştır. Aynı yıl Kadir Has Üniversitesi tarafından verilen Gelecek Vaat Eden Bilim İnsanı Ödülü’ne de layık görülmüştür.

Devamını Oku

Künyesi

EMRAH SAFA GÜRKAN Kimdir?
Tarihçi, Akademisyen, Yazar
EMRAH SAFA GÜRKAN Kaç Yılında Doğmuştur?
16 Ocak 1981
EMRAH SAFA GÜRKAN Nerelidir?
Kocaeli, Türkiye

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir