Şermin Yaşar

İnsanlar onu “Oyuncu Anne” kimliğiyle tanıdı. Yetişkinlerin çocuklarıyla verimli zaman geçirebilmeleri için geliştirdiği yöntemleri sosyal medya aracılığıyla paylaşarak, insanları oyun oynamaya teşvik etti. Kullandığı yöntemleri eğlenceli üslupla paylaşarak kısa süre içinde yüzbinlerce insan tarafından takip edilmeye başlanan yazar, dünyayı çocukların gözünden seyredebileceğimiz pek çok hikâye kaleme aldı.

Peki, sosyal medya sayesinde hayatımıza giren, edebiyatçı yönüyle bizleri büyüleyen “Başlarım Şimdi Anneliğe” “Oyuncu Anne”, “Dedemin Bakkalı” gibi çok satan kitaplara imza atan Şermin Yaşar kimdir?

Reklamcı, sosyal medya uzmanı, yazar ve üç çocuk annesi “Oyuncu Anne” lakaplı Şermin Yaşar, 1982 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte Türkiye’ye dönen yazar çocukluğunu Bilecik’in “Kınık” köyünde geçirdi. 

Süleyman Demirel Üniversitesi “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünde öğrenim gördükten sonra, Ankara’da yüksek lisansını tamamladı. Reklam yazarı olarak başladığı kariyerinde, çalıştığı reklam ajansının yaratıcı grup başkanlığına kadar yükseldi. 2011 yılında ikizleri Tuna ve Mete’yi, 2012 yılında da kızı Name dünyaya getirdi. Sermin Yaşar anne olduktan sonra hayatının yönünü değiştirerek, çocuklar ve yetişkinler arasındaki bağları kuvvetlendirecek oyunlar ve etkinlikler üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Çocuklarıyla yaşadığı deneyimleri sosyal medyadaki “Oyuncu Anne” hesabından paylaşmaya başladı. “Annelik” rolüne ve anne çocuk ilişkisine, toplumun dayattığı katı kuralların dışında kendine has bir bakış açısıyla yaklaşan yazar, başta yeni anne olmuş kadınlar olmak üzere farklı kesimlerden pek çok insan tarafından ilgiyle takip edilmeye başlandı. 

İlk kitabı “Başlarım Şimdi Anneliğe” ile çok satan kitaplar listesine girmeyi başaran Şermin Yaşar hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik çalışmalarla kısa süre içerisinde önemli bir okuyucu kitlesine sahip oldu.

Anadolu’nun küçük bir köyündeyken yaşadığı deneyimleri içtenlikle eserlerine yansıtan yazar, özellikle çocuk edebiyatı türünde yazdığı kitaplarıyla büyük beğeni topladı. Çocuklar için kaleme aldığı “Dedemin Bakkalı”, “Dedemin Bakkalı Çırak”, “Abartma Tozu” gibi uzun süre çok satanlar listesinin en tepesinde yer alan kitaplarının yanı sıra; yetişkinler için kaleme aldığı “Ev Yapımı Sihirli Değnek”, “Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler”, “Gelirken Ekmek Al”, “Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu” gibi kitaplarıyla da büyük beğeni topladı.

ŞERMİN YAŞAR’IN KİTAPLARI

Türk Dili Edebiyatı mezunu olan yazar Şermin Yaşar ilk başlarda, sosyal medyada açtığı “Oyuncu Anne” hesabı üzerinden yayımladığı yazılarla adını duyurmaya başladı. Bir süre sonra asıl ilgi alanı olan edebiyata yöneldi. Kendi annelik deneyimlerinden de izler taşıyan “Başlarım Şimdi Anneliğe” isimli ilk kitabıyla tanınmaya başladı. Çocukların hayal güçlerini geliştirip, motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak önerilerin ve oyunların bulunduğu “Oyuncu Anne” isimli çocuk eğitim kitabıyla başarılı çıkışını sürdürdü. 

“Ev Yapımı Sihirli Değnek”, “Kötü Alışkanlıklara İyi Öneriler”, “Gelirken Ekmek Al”, “Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu” kitapları ile büyük beğeni toplayan yazar kariyerine, ağırlıklı olarak çocuk edebiyatı alanında kaleme aldığı kitaplarıyla devam etti. Çocukluğu Anadolu’nun bir köyünde geçen Şermin Yaşar, burada yaşadığı deneyimlerden ilham alarak yazdığı kitapları ile büyük beğeni topladı. “Çok Hayal Kuran Çocuk” kitabıyla başlayan çocuk edebiyatı serüveni, kendi çocukluğundan da izler taşıyan ve çocukların yetişkinlerle olan iletişimini eğlenceli bir dille anlattığı “Dedemin Bakkalı”, “Dedemin Bakkalı Çırak” kitaplarıyla devam etti. “Cingo”, “Bizimki”, “Kuş Masalları”, “Abartma Tozu” isimli sevilen kitaplarının ardından son olarak, yetişkinlerin “katı” ve “sıkıcı” kurallarına karşı çıkarak, kendi hayal ettikleri gibi bir okul hayalini gerçekleştirmek için çabalayan dört kafadarın hikâyesini eğlenceli bir dille anlattığı “Oh Ne  lâ” isimli son kitabını kaleme aldı. 

Devamını Oku

Künyesi

Şermin Yaşar Kimdir?
Konuşmacı, Yazar
Şermin Yaşar Kaç Yılında Doğmuştur?
1982
Şermin Yaşar Nerelidir?
Berlin, Almanya

Şermin Yaşar Alıntıları ve Sözleri

"İçimde tek bir mum kalacaktı hani ; peki ne bu yürekteki bin dönümlük orman yangını?" -Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu
"Değerli bir vazonun kırılmasını mesele haline getirirken, insanın kırılmasını sıradan görür olduk." -Ev Yapımı Sihirli Değnel
"...ama ağlamıyorum. Hem büyüdüm hem de ağlasam koşup gelecek kimse yok." -Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu
“Dudağımın iz bıraktığı yeri çevirip, oradan içerdi çayı baban”diyor annem. Gördüğüm en güzel öpüşme sahnesi...' -Gelirken Ekmek Al

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir