SİNAN CANAN

Profesör Doktor Sinan Canan 1972 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Ankara’da tamamladığı ilk, orta ve üniversite eğitiminin sonucunda Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden 1995 senesinde mezun oldu. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. İlerleyen yıllarda aynı üniversitenin Fizyoloji Anabilim Dalı’nda doktora lisansını aldı. Doktora yıllarında sinirbilimleri ve deneysel epilepsi konuları üzerinde araştırmalar yaptı.

2010 senesinde Fizyoloji Doçenti ünvanını alan Dr. Sinan Canan, Ankara Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nde 5 yıl boyunca görev yaptı. Daha sonra ise Ankara Turgut Özal Üniversitesi kadrosunda da bir yıl boyunca görev aldı. 2016 senesinden beri Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Sinan Canan, araştırmalarını son dönemde sinir sisteminde kaotik ve fraktal özellikler konularına eğildi. Bununla birlikte fraktal geometri, Kaos Teorisi, Karmaşıklık, doğadaki biçimler, öğrenme biçimleri, Lisan ve Afazi, zihin ve beyin gibi konularda Türkiye’nin birçok ilinde halka yönelik konferans ve programlar düzenleyerek toplum bilincini arttırmaya çalıştı. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler adını taşıyan, bilim ve bilim felsefesi hakkında denemelerinin bulunduğu ve en iyi kitabı olarak da gösterilen bir kitabı da bulunmaktadır.

Bige Canan ile evli ve eşiyle üç çocuk sahibi olan Dr. Sinan Canan, “yaşamın, tek bir işle uğraşmak için fazla uzun; insanın ise, tek bir işle ömrünü tüketmek için fazla karmaşık olduğuna” inandığını sıklıkla dile getirmektedir. Canan, bu felsefeyle yola çıktığı bilimsel kariyerinde, söz konusu alanlardaki çalışmalarına aynı özveriyle devam etmektedir. Canan’ın kaleme aldığı son eseri “İFA: İnsanın Fabrika Ayarları II. Kitap (İlişkiler ve Stres)” Tuti kitap etiketiyle yayımlandı.

Sinan Canan Kitapları

Bugüne kadar yayımlanmış dokuz adet kitabı bulunan Dr. Sinan Canan’ın eserleri aşağıdaki gibidir.

-Fraktal Düşünceler

-Unutulacak Şeyler

-Beynin Sırları

-Gelecekten Beyin Öyküleri

-Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

-Dijital Gelecekte İnsan Kalmak

-Değişen Beynim

-Kendimi Keşfediyorum - Çocuklar İçin Nörobilim Temelli Duygu, Farkındalık ve Dikkat Egzersizleri

-İFA: İnsanın Fabrika Ayarları 1.Kitap

-İFA: İnsanın Fabrika Ayarları II. Kitap (İlişkiler ve Stres)

 

Devamını Oku

Künyesi

SİNAN CANAN Kimdir?
Yazar, fizyolog
SİNAN CANAN Kaç Yılında Doğmuştur?
1972
SİNAN CANAN Nerelidir?
Ankara

SİNAN CANAN Alıntıları ve Sözleri

“Yine araştırmalardan elde edilen verilere göre az gülenler erken ölürken, çokça gülümseyenler ve güleç yüzlü olanlar istatistiksel olarak daha uzun yaşama eğilimine sahipler.”
“Kişisel hayaller, kişiye özeldir.”
“Stres, insan için, gelişimin ve yeni düşüncelerin motorudur.”
“İki başlı bebekler doğduğu zaman hayret ediyoruz, normal bir insanın dünyaya gelmesi çok sıradanmış gibi.. Kocaman gökdelenlerin inşasına hayret ediyoruz, asırlık çınarlar çok sıradanmış gibi..”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir