2019’da En Çok Dikkat Çeken Teknolojik Gelişmeler

Teknoloji çağında yaşarken her gün yeni bir gelişme, her gün yeni bir cihaz aramıza katılıyor. Kendimizi hızla büyüyen bu teknolojik gelişmeler içinde kaybetmememiz oldukça zor. İstediğimiz model telefonu daha yeni almışken, aynı modelin bir üst versiyonu raflardaki yerini alıyor bile. Heyecan verici bir alan olduğu kesin. Takip ederken hayallere dalmak, daha yeni icat edilmiş bir cihazın kaç yıl sonra kullanılmaya başlanacağını ya da kullanımının yaygınlaşacağını düşünmek bile insanı bambaşka dünyalara götürüyor.

Bu yıl da çeşitli teknoloji fuarlarında gelecekte bizleri nelerin beklediği nefes kesen gelişmeler ve icatlarla sadece meraklılarına değil tüm dünyaya tanıtıldı.

Giyilebilir hava temizleyicileri, katlanabilir ekrana sahip olan akıllı telefonlar, uçan taksiler (yoksa artık trafik kabusundan kurtuluyor muyuz?) ve daha nice cihaz görücüye çıktı ve kimisi daha da iyi bir kullanıma sahip olmaları için geliştirilmeye devam ediyor.

2020 için geri sayıma başladığımız şu günlerde 2019’da neler yaşandı, hangi ürünler bizleri heyecanlandırdı, hangi gelişmeler “Geleceğe Dönüş’ü bile geçtik” dedirtti beraber bakalım.

Microsoft HoloLens 2

Daha önce Google’ın denediği ama maalesef pek de başarılı olamadığı HoloLens’i Microsoft gelecek için ele alıyor. Denemeleri hâlâ devam eden cihazın odağında artırılmış gerçeklik yer alıyor. Daha önce teknoloji dünyasına tanıttığı HoloLens 1’den biraz daha farklı bir tasarıma sahip olan gözlük (böyle bir cihaz için basit bir isim oldu gerçi), bir önceki versiyonuna göre çok daha küçük, çok daha hafif ve çok daha estetik.

Bell Nexus – Uçan Taksi

Trafik derdine çare olur mu bilemiyoruz ama uçan taksilerin hayatımıza girmesi için hazırlıklar neredeyse tamamlanıyor. En azından yaşanan her yeni gelişme ile trafikte saatlerini harcayanlar için biraz daha umut olduğu kesin. Şu an için sadece iniş ve kalkış yapabilen uçan taksi, elektrikli hibrit bir sisteme sahip. Henüz kullanıma hazır olmayan bu şahane aracın 2020 yılı ortalarında tamamlanmış olması bekleniyor.

Royole FlexPai – Katlanabilir Akıllı Telefon

Teknolojinin nabzını tutan CES2019 Fuarı’nda herkesi şaşırtan bir cihaz tanıtıldı: Katlanabilir akıllı telefon. Aslında cihazın tanıtılmasından çok, cihazı üreten firma herkesi şaşırtmıştı. Samsung, Huawei gibi sektörü domine eden markalardan beklenen bu adım, Royole isimli bir markadan geldi.

2019’un ses getiren teknolojik gelişmelerinden biri olan telefonun katlanabilir olması dışında maalesef pek de iyi bir ürün olmadığını belirtmekte yarar var. Yazılım ve temel işleyişinde birtakım sıkıntılar olan FlexPai belki kullanım için pek uygun değil ama bu teknolojiye geçiş için iyi bir adım olduğu kesin.

FoodMarble AIRE kişisel sindirim izleyicisi

Son yılların yükselen trendlerinden sağlıklı yaşam ve wellness alanını es geçmeyen teknoloji dünyası bu alanda da birbirinden cazip cihazlar üretiyor. FoodMarble’ın bu yeni ürünü kişisel sindirim sistemini takip ediyor. Nefesinizden bağırsak fermantasyon seviyenizi ölçebilen bu cihaz, sağlığına düşkün olanların vazgeçemeyeceği bir ürün.

Airvida C1 giyilebilir hava arıtıcı

Bizler artık kendimize pek bakmasak ya da yeterince özenli davranmasak da çocuklarımızın hayatı bizim için en önemlisi. Onların yedikleri, içtikleri, hatta soludukları hava bile kontrolümüzden geçiyor. Teknoloji dünyası da bu durumun farkında ve her yıl çocuklu aileler için son derece etkileyici ürünler sunuyor. Bu yılın bu alandaki en dikkat çeken gelişmesi ise giyilebilir hava arıtıcı cihazının üretilmesi oldu. Airvida, 3 ve 10 yaş arasındaki çocuklar için dünyanın ilk giyilebilir hava temizleyicisini üretiyor. Bu müthiş cihaz, belirli aralıklarla daha sağlıklı bir hava alanı sunuyor

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir