Bir Günde Dinleyebileceğiniz Sesli Kitap Önerileri

Her şeyin elimizin altında olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Genel olarak bu harika bir şey, ama gözümüzün önünde bu kadar fazla seçenek olunca seçim yapmak inanılmaz bir şekilde zorlaşabiliyor. Online film ve dizi izleme platformlarında sadece film seçmekle harcadığınız süreyi bir düşünün; bunun yerine onlarca film izleyebilirdiniz, değil mi? Son birkaç senedir Storytel sayesinde binlerce kitaba da tek bir abonelikle erişebilmemiz sayesinde, aynı durumu kitaplarla da yaşamaya başladık. Karşınızda tek hareketle ulaşabileceğiniz binlerce kitap var, ama hangisini okuyacağınıza ya da dinleyeceğinize karar veremiyor musunuz? Doğru yerdesiniz.

Bizi yeni bir kitaba, hatta yeni bir filme başlamaktan alıkoyan en büyük düşmanımız her geçen gün daha da düşen dikkat eşiğimiz. Bu nedenle genel olarak daha kısa sürede bitirebileceğimiz kitapları, filmleri, dizileri, hatta podcast’leri seçiyor olmamız da oldukça doğal. Ama bir yerden başlamak lazım diyorsanız, kesinlikle dinlediğinize pişman olmayacağınız birkaç sesli kitap önerimiz var. Üstelik tam da ihtiyacınız olan kısalıktalar! Bu listede, bir günde rahatlıkla bitirebileceğiniz sesli kitap önerilerimizi sıraladık. Aralarında dünya klasikleri de var, Türkiye’den yaratıcı ve eğlendirici eserler de.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Dinleme süresi: 1 saat 27 dakika
Avusturyalı yazar Stefan Zweig’ın Satranç ya da Olağanüstü Bir Gece kitaplarını mutlaka duymuşsunuzdur. Yazarın görece daha az bilinen kitabı “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu”, Zweig’ın zamanının ne kadar ötesinde bir yazar olduğunun kanıtı. Kadın bir karakterin ağzından yazılmış olan kitap, oldukça yalın bir dille yaşanamamış bir aşk hikayesini anlatıyor.

Morgue Sokağı Cinayeti – Edgar Allan Poe

Dinleme süresi: 3 saat 8 dakika
Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından Edgar Allen Poe’nun 1941’de bir dergide yayımlanmaya başlayan eseri Morgue Sokağı Cinayeti, edebiyat dünyasının ilk dedektiflik öykülerinden birisi. İki kadının cinayetinin ardındaki gizemi çözmeye çalışan Augustine Dupin adlı bir dedektifin sürükleyici hikayesini anlatan kitap, gözleriniz kapalı izleyeceğiniz harika bir film gibi.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz – Barış Bıçakçı

Dinleme süresi: 4 saat 38 dakika
Yeni dönem Türkiye edebiyatının en çok sevilen yazarlarından Barış Bıçakçı’nın beyazperdeye de uyarlanmış olan kitabı Bizim Büyük Çaresizliğimiz, aynı evi paylaşan iki yakın arkadaşın aynı kadına aşık olmalarını anlatan harika bir dramedi. Klişelerden oldukça uzak olan öykü, Ankara aşıklarına muhteşem nostaljik anlar yaşatmasıyla da öne çıkıyor.

Dönüşüm – Franz Kafka

Dinleme süresi: 2 saat 9 dakika
Edebiyat dünyasına adım atan herkesin kesinlikle en az bir kez okuduğu Dönüşüm, asla eskimeyen bir klasik. Franz Kafka’nın aile ve toplum hayatı hakkındaki mükemmel gözlemlerini harika metaforlar eşliğinde anlattığı öyküsü Dönüşüm’ü henüz okumadıysanız hiç zaman kaybetmeden listenize eklemelisiniz.

Beyaz Geceler – Fyodor Dostoyevski

Dinleme süresi: 2 saat 47 dakika
Sadece Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının en büyük isimlerinden Fyodor Dostoyevski’nin gençlik döneminde yazdığı Beyaz Geceler, 3 kişilik bir aşk hikayesinin arka planında aynı zamanda bir kişilik bölünmesini de büyük bir ustalıkla anlatıyor. Okuyucusunu Petersburg’un beyaz gecelerine götürmeyi başaran Dostoyevski’nin klasiklerini okumadan önce, Beyaz Geceler’e kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir