Çocukların Severek Dinleyeceği Sesli Kitaplar

Bir çocuğa masal anlatmanın neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu biliyoruz. Çocuğun uykuya dalmasını sağlayıp, ağlamasının kesilmesi için söylenen ninniler, kültürel belleğin aktarıldığı, yaşamın özüne dair bilgilerin kaydedildiği masallar yakın zamana kadar sözlü edebiyatın konusuydu. Devlerin, perilerin cirit attığı, hayvanların ve ağaçların konuşup şarkı söylediği; bir ekinin nasıl büyüyeceğinin, büyük bir korkuyla nasıl baş edileceğinin ip uçlarının verildiği hikâyeler modern çağla birlikte biçim değiştirdi. Çocuk psikolojisi alanında yapılan çalışmalar derinleştirildikçe, çocukların yaş gruplarına göre, ruhsal olarak neyi ne kadar duymaya hazır oldukları hakkında araştırmalar yapılıp, hikâyelerin içerikleri de bu kriterlere göre belirlenmeye başladı. Dijital masal anlatıcısı Storytel, hem kadim bilgilerin içine işlediği çoğu anonim olan ortak belleğimize nüfuz etmiş hikayeleri hem de çocukların ruhsal ihtiyaçlarını karşılayıp, yaratıcılıklarını arttıracak geniş çocuk edebiyatı arşivini okuyucuyla buluşturmaya devam ediyor.

İşte sizin için bir kısmını listelediğimiz, çocukların severek dinleyeceği sesli kitaplar!

Küçük Kara Balık- Samed Behrengi (Seslendiren: Yiğit Özşener)

Samed Behrengi’nin en ünlü kitabı olan “Küçük Kara Balık” özgürlüğü arayan bir balığın mücadele dolu yolculuğunu anlatmaktadır. Her gün aynı yerde amaçsızca yüzmekten sıkılan küçük kara balık, hayatını boşa geçirdiğini düşünmektedir. Günün birinde “Ben yaşamın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorum” diyerek, uzaklara gidip başka dünyaları keşfetme arzusundan annesine bahseder. Annesi onun bu arzusuna bir türlü anlam veremezken; durumu öğrenen denizdeki diğer balıklar, onun bu düşüncesini hem tuhaf ve tehlikeli bulurlar. Küçük Kara Balık, başlarda çevresinden gelen bu tepkilere fazla aldırmazken, bu tepkiler baskıya dönüşüp, korkutucu bir hâl almaya başlayınca bulunduğu yerden ayrılarak, özgür denizlere ulaşabilmek için uzun ve zorlu bir mücadele başlatır. 

Küçük Prens-Antoine de Saint Exupêry (Seslendiren: Toprak Sergen)

Dünyada farklı dillere en çok tercüme edilen üçüncü kitap olan “Küçük Prens” ilk kez 1944 yılında yayımlanmıştır. Kitap her ne kadar çocuk edebiyatı kategorisinde değerlendirilse de, aslında her yaştan ve her kesimden insanın ilgisini çekebilecek türde bir eserdir. 

Diğer mesleği pilotluk olan Antoine de Saint Exupêry bu romanında, kendi gezegenini terk edip, diğer gezegenleri ziyaret eden Küçük Prens’in hikâyesini anlatmıştır. Küçük Prens dünyayı ziyaret ettiğinde, uçağı arızalandığı için mecburen Sahra Çölü’ne iniş yapan bir pilotla karşılaşır. İşte bu karşılaşma her iki karakter için de farklı dünyaların kapısını aralamıştır.

Siyah İnci-Anna Sewell (Seslendiren: Sezgi Deniz)

Anna Swell, “Siyah İnci” isimli romanını 1877’de kaleme alır. Romanı yazdığı sırada ağır bir hastalık geçiren yazar, romanı tamamlayıp yayımlattıktan beş ay sonra hayata gözlerini yumar. Dünya çocuk edebiyatının en sevilen romanlarından biri olan ve en çok satan yüz eser arasına girmeyi başaran bu dokunaklı roman, yıllarca büyük bir çiftlikte sahipleriyle yaşayan Siyah İnci isimli atın, başkalarına satıldıktan sonra başından geçen zorlu macerayı anlatır. 

Gulliver’in Gezileri-Jonathon Swift (Seslendiren: Yıltan Kahraman)

“Gulliver’in Gezileri” Gulliver isimli kahramanın, uzun bir deniz yolculuğu sırasında geçirdiği kaza sonrası yaşadığı tuhaf serüveni anlatır. Küçük insanlarla dolu Cüceler Ülkesi Liliput ve Devler Ülkesi Brobdingang’da geçen bu serüvenler günümüzde hâlen, dünya çocuk edebiyatının en ilgi çekici hikâyeleri arasında gösterilmektedir.

Oh Ne Âlâ Memleket-Sermin Yaşar (Seslendiren: Irmak Örnek)

Reklamcı, sosyal medya uzmanı, yazar ve üç çocuk annesi “Oyuncu Anne” lakaplı Şermin Yaşar’ın son kitabı “Oh Ne Âlâ Memleket”, yetişkinlerin “katı” ve “sıkıcı” kurallarına karşı çıkarak, kendi hayal ettikleri gibi bir okul düzeni kurabilmek için çabalayan dört kafadarın hikâyesini eğlenceli bir dille aktarır. Elif, Kerem, Emre ve Reco’dan oluşan ekibi bir araya getiren en önemli şey okuldan kurtulma arzularıdır. Bu arzularını gerçekleştirmek için çabalarken, okulla ilgili bakış açılarını değiştirecek büyük sürprizlerle karşı karşıya kalırlar.

Orta Çağın Ortasında-Mustafa Hakkı Kurt (Seslendiren: Mustafa Oral)

“Geçmiş Zaman Gezginleri” dizisinin altıncı ve son kitabı olan “Orta Çağın Ortasında”, Doğan, Banu ve Selim isimli üç kafadarın Taş Devri, Sümer Ülkesi, Dinozorlar Çağı, Eski Mısır, Buz Devri ve Orta Çağda geçen olağanüstü maceralarını anlatmaktadır..

Masal Masal İçinde-Ahmet Ümit (Seslendiren: Gürsu Gür)

Türkiye’de polisiye türünün en önemli ismi kabul edilen usta yazar Ahmet Ümit’in çocuklar için kaleme aldığı kitabıdır. Hikâye anlatıcılığının yaygın olduğu bir coğrafyada, annesinden dinlediği masallar sayesinde yolunu çizen Ahmet Ümit, bu kitabında, kendi üslubuyla kurguladığı heyecan ve macera dolu beş masal anlatıyor.

Dünya Klasikleri

Çoğu anlatıldığı çağın dışına çıkan bu klasikler, ilginç karakterlerin başından geçen sıra dışı maceraları anlatır. Bu masallar, anlatı geleneğinin yaygın olduğu devirlerde ortaya çıkmış ve daha sonra dünyanın dört bir yanına dağılmıştır.

Parmak Kız-Anonim (Seslendiren: Deniz Gökçe)

Uykusundayken bir kurbağa tarafından kaçırılan, annesinin baş parmağından daha küçük bir kızın başından geçen maceraları anlatır.

Pamuk Prenses-Anonim (Seslendiren: Deniz Gökçe)

Pamuk Prenses masalında, kötü kalpli üvey annesinden kaçarken, ormanda yedi cücelere rastlayan peri kızı kadar güzel Pamuk Prenses’in hikayesi anlatılmıştır.

Çizmeli Kedi-Anonim (Seslendiren: Deniz Gökçe)

Dünya klasikleri arasında en çok bilinen masallardan biri olan “Çizmeli Kedi” masalında, insanları kandırarak yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşine düşen bir kedinin başından geçen ilginç olaylar anlatılmıştır.

Bremen Mızıkacıları- Anonim (Seslendiren: Deniz Gökçe)

“Bremen Mızıkacıları”, sahipleri kötü davrandığı için evden kaçan maceracı hayvanların Bremen’e gidip müzik yapma hayallerini anlatır. 

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir