En Güzel Romantik Kitaplar: 9+ Kitap

Romantik kitaplar dendiğinde kim mutlu olmaz ki? Şairane, belki vahşi ve ama kaçınılmaz olarak daima iç dünyayı dışavuran içeriklerdir romantik kitaplar. Storytel kütüphanesinde okurun kalbine dokunan ve kendini bulacağın romantik kitaplar şablonuna ait eserleri dinleyip okuyabilir ve kaydedebilirsin. İşte Storytel’de yer alan bu minvaldeki eserlerden seçip dikkatine sunduğumuz 10 farklı kitap önerisi…

İlk Aşk – Ivan Sergeyeviç Turgenyev

Seslendiren: Levent Şenbay

Ateşin pervaneyi çektiği gibi çekiyordu beni… Sevilmediğimi bilmek, hele bunu kendi kendime açıklamak pek acı geliyordu, yine de o yakıcı ateşin çevresinde dönmeye devam ediyordum.

Tam da isminin hakkını veren dramatik bir aşk hikâyesi, İlk Aşk. On dokuzuncu yüzyılda Rusya’nın erozyona uğrayan aristokrasisinde geçen öyküde, yetişkin aşkının karmaşık doğasının farkına varan bir çocuğun geçirdiği dönüşüm aktarılıyor. Zavallı Prenses Zasyekin, yeni komşusunun kızı Zinaida’ya, Vladimir Petrovich’in ailesinin kır evinin bitişiğine taşınır taşınmaz sırılsıklam aşık olur. Kararsız bir kadın olan Zinaida’nın zaten çok sayıda sevgilisi vardır ve taliplerini birbirine düşürürken, Vladimir’in karşılıksız gençlik tutkusu hızla acıya ve umutsuzluğa dönüşür.

Lady Chatterley’in Sevgilisi – D. H. Lawrence

Seslendiren: Başak Daşman

Para ile sözde aşk, iki büyük hastalığıdır bu toplumun…

Lady Chatterly’nin Sevgilisi, modern dünya edebiyatının en güzel eserlerinden biri. Romanın kadın kahramanı Connie Reid’i tanıtarak başlayan eser, aşkın insanın bireyselleşmesindeki yapıcı rolü üzerinde duruyor. Romanın hikayesi ise yakışıklı fakat savaş sonrası felç olan üst sınıf Baronet Sir Clifford Chatterley’nin genç karısı Constance Reid (Lady Chatterley) etrafından şekilleniyor. Lady Chatterley bekçi Oliver Mellors ile bir ilişki içerisindedir. Çift arasındaki sınıf farkı, romanın önemli bir motifine gönderme yaparken eserin ana teması Constance’ın bedensel tutkunun esrikliğiyle yaşadığı deneyimlerdir.

Vadideki Zambak – Honoré de Balzac

Seslendiren: Başak Meşe

Dünyeviliğin hâkim olduğu yerde, dünya zevklerine düşkün insanlar itaat etmek zorundadır. Ancak tutkulu insanlar bundan kaçınır; bu kurallar onlara çekilmez gelir.

Fransız roman ve oyun yazarı Honoré de Balzac’ın aşk ve dönemin Fransız toplumu hakkında görüşlerini dile getirdiği eseri Vadideki Zambak, Félix de Vandenesse ve Henriette de Mortsauf arasındaki ilişkiyi anlatır. Felix aristokrat ailesinin sevgisinden yoksun bir gençken, Henriette mutsuz bir evliliğin pençesinde ruhsal olarak can çekişen bir kadındır. Kaderin yollarını kesiştirdiği bu iki insan üzerinden Balzac; keder dolu, umutsuz bir aşkı tasvir eder.

Cemile – Cengiz Aytmatov

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Uzun zamandan beri seviyorum seni… Bilmediğim zamanlardan beri seni sevmiş,seni beklemişim ben. Ve işte geldin, seni beklediğimi biliyormuş gibi geldin!

Aytmatov’un 1958 yılında basılan eseri Cemile, edebiyat tarihinin belki de en dramatik aşklarından birini anlatır. Zengin ve soylu bir erkekle evlenen Cemile’nin kocası II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla savaşa katılmak için evden ayrılır. Cemile kocasından uzakta geçirdiği günlerde savaştan sakat olarak dönen Davyar’la tanışır. Kendisine eşinden çok daha sıcak bir yakınlık gösteren Danyar’a aşık olan Cemile, hiçbir töreyi ve toplumsal kısıtlamaları umursamaksızın sevgisinin peşinden gidecek kadar cesurdur.

Operadaki Hayalet – Gaston Leroux

Seslendiren: Murat Eken

Melek saf bir kalbi ve temiz bir vicdanı olmayanlara hiç gelmezdi. Meleği kimse görmezdi; fakat o kendisini, yazgısı önceden belirlenmiş olan ruhlara duyururdu ve bu da onların cesaretlerini kaybedip en üzgün oldukları ve onu duymayı hiç ummadıkları zamanlarda gerçekleşirdi.

Fransız yazar Gaston Leroux’un romanı Operadaki Hayalet, kısmen on dokuzuncu yüzyılda Paris Operası’ndaki tarihi olaylardan ve Carl Maria von Weber’in 1841 tarihli Der Freischütz prodüksiyonunda eski bir bale öğrencisi iskeletini kullandığına dair bir söylenceden esinlenmiştir. Gotik türünün ilk örneklerinden kabul edilen eser, aşk ve trajediyi ustalıkla bir araya getiriyor.

Dış görünüşündeki kusurdan ötürü kimse tarafından sevilmeyen Erik, tam bir müzik dehasıdır. Babasının ölümüyle evi terk edip bir sirkte çalışmaya başlar. Burada büyük bir ün kazanan Erik, Paris’e döner ve burada opera binasının yapım aşamasında görev alır. Kendisine binada gizli bir mahzen inşa eder. Burada gizlice olup bitenleri izlerken Christine Daaé isimli genç ve güzel opera sanatçısını görür. Bu kadının büyüsüne kapılan Erik, onun odasına gider ve yüzünü hiç göstermeden ona şarkı söyler. Bir gün Christine’e aşkını itiraf etme noktasına gelen Erik’in yüzünü göstermesiyle her şey allak bullak olur.

Kumral Ada Mavi Tuna – Buket Uzuner

Seslendiren: Sevinç Erbulak

Kendi inşa ettiğimiz hapishanelerde yaşıyoruz adına ev, aile, akrabalar, töreler diyerek… Sonra bu duvarların arasında boğulup çıldırıyor, ama yıkılmasın diye de uğruna hayatımızı siper ediyoruz.

Kuzguncuk’ta hayatlarını sürdüren dört farklı bireyin çocuklukları ve bugünü… Mutluluk arayışları, memleketleri ve elbette aşkları. Kumral Ada Mavi Tuna’da, ansızın patlak vermiş bir iç savaşta geçen ve birbirleriyle kesişen aşklar anlatılıyor.

Anna Karenina – Lev Tolstoy

Seslendiren: Canan Çiftel

Birini seversen eğer, olmasını istediğin gibi değil, olduğu gibi, her şeyiyle seversin.

Rus yazar Tolstoy’un en iyi eserlerinden biri olarak gösterilen Anna Karenina, 1870’lerin Rusya‘sında, aristokrasinin yaşadığı aşk olaylarına odaklanıyor. Romanda evlilik ve yasak ilişkinin karşılaştırılması, sadakat, kıskançlık, toplum, tutku ve ilerleme temaları ustalıkla işleniyor. Aradan 150 yıl kadar süre geçmiş olmasına rağmen Anna Karenina, izlediği temalar ve yazarın eşsiz üslubuyla zamansız bir eser olmayı sürdürüyor.

Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang Von Goethe

Seslendiren: Okan Bayülgen

Geçmişe ait her şey kayboldu. Ben şimdi büyük emeller ve heveslerle yaptırdığı köşkünü dönüşte yıkılmış gören ve onun harabesi üstünde ağlayan bir yolcu gibiyim!

1774 senesinde, yalnızca iki hafta sürede yazılmış bir mektup-roman Genç Werther’in Acıları. Kitabı 25 yaşında kaleme alan Goethe, kısa sürede tüm Alman toplumunu, biraz daha uzun sürede ise dünya edebiyatını derinden etkileyecek bir eser ürettiğinin belki farkında değildi. Bir şekilde Goethe, kâğıda dökülmüş en betimleyici ve hakiki aşk kitaplarından birini husûle getirmişti.

Zamanında artan intihar vakalarının müsebbibi olarak görülen eser, gönül zengini Werther’in Charlotte adındaki kişiye yönelen platonik aşkını konu edinir. Daha ziyade seslenilen ismiyle Lotte, Werther’in gönlünü çelen biridir ancak bu aşk karşılıksızdır ve dahası bu bir yasak aşktır. Süreç, Werther’in, hayali arkadaşı Wilhelm’e yazdığı mektuplardan anlaşılır ve zamanla Werther majör depresyon girdabına çekilir.

Madam Bovary – Gustave Flaubert

Seslendiren: Aysun Topar

Hayatın, hülyamızı inciten bin bir hali arasında, düşüncemizi soylu yaradılışlı insanlara, saf sevgilere, mutluluk tablolarına bağlayabilmek ne kadar tatlıdır.

Gustave Flaubert’in ilk romanı Madam Bovary, kadın ve feminenlik, özgürlük ve aşk temalarına yoğunlaşıyor. Yazarın da belirttiği gibi eser, burjuva kadınlarının kısıtlamalar içerisinde yaşadıkları mücadele dolu hayatı resmeder. Emma Bovary, geleneksel olarak kadına yüklenen davranış normlarına isyan ederek kendini arama cesaretini gösteren kadını sembolize ediyor.

Kırlangıç Dönümü – Sinan Sülün

Seslendiren: Erdem Akakçe

Kendi benliğine güzellikler katmak için âşık olmak isteyen kişi aşkın ne olduğunu bilemezdi. Aşk hiç ummadığınız, hiç beklemediğiniz bir anda buluverirdi sizi. İnsan âşık olmayı seçmezdi. Aşk onu seçerdi. Sadece varlığını kaybetmeye hazır olan insan o kapıdan içeri girebilirdi. Bu mucizevi duygu, her gün yeniden ölen Tanrı’nın kendisine inanmamız için gösterebildiği tek delildi.

Okurun kalbine dokunan gerçeklikte ve derinlikte bir aşk hikâyesi, Kırlangıç Dönümü. Yazarın aynı zamanda ilk romanı olan kitap, ilk cümlesinden son cümlesine kadar okurda derin duygular uyandırmayı başarıyor. Saf bir aşk hikâyesini psikolojik tahlillerle bezeyen yazarın dili ise oldukça akıcı ve zengin.

En Güzel Romantik Kitaplar Storytel’de

Edebiyat tarihine bir bakıldığında bir dolu sevgi, aşk ve tutku kitabı görmek hayret uyandırıcı değildir. Yerli edebiyattan ve dünya edebiyatından, bu temalara yoğunlaşmış pek çok manidar kitabı Storytel’de dinleyebilirsin. Romantik kitaplar dendiğinde akla ilk gelen eserleri Storytel’in eşsiz ve zengin arşivinde bulman mümkün. Arşivi keşfe çıkmak için hemen buraya tıklayabilirsin.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir