#HayatEveSığar: Korona Günlerinde Ev Hayatını Güzelleştirecek Uygulamalar

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsüyle mücadele ettiğimiz günler yaşıyoruz. Bu süreçte hem kendimiz hem de diğer insanlar için yapabileceğimiz en faydalı şey evde kalmak. Evet, hayat sokaklarda akıyor, akıyordu, ancak şartlar değişti ve hayatın yeniden sokaklarda özgürce akmasını istiyorsan şu an evde kalmalısın. Basit ama hayat kurtarıcı bir eylem. Belki senin hayatını, belki de başkalarının… #Evdekal. Çünkü #HayatEveSığar, bunu yapabilirsin. Peki ama nasıl, sıkılmaya başladım mı diyorsun? Sıkıntının yaratıcılığı arttırdığını duymuş muydun? 😊 Buna odaklanmak için güzel bir zaman. Lakin benim daha pratik şeylere ihtiyacım var diyorsan, o zaman evde yapabileceklerin ve bu konuda sana rehberlik edebilecek uygulamalar konusunda bazı önerilerimiz var.

Spor yapmaya ne dersin?

Spor sadece spor salonlarında ya da açık havada yapılmak zorunda değil. Bu bahaneler bir kenara bırakıldığında, aslında evde yaşamanın hareketsiz bir hayatla eş değer olmadığını da görebilirsin. İki şeye ihtiyacın var; kendine uygun bir egzersiz programı ve irade.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3756520-1024x684.jpeg

Spor yapmak vücudu dinç tutar ama sonuçlar bununla sınırlı değil; ayrıca spor yapan insanlarda mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin ve serotonin hormonlarının salgısında da büyük bir artış gözleniyor. Eve kapandığımız şu günlerde bu iki hormona ihtiyacımız olmadığını kim söyleyebilir? Eğer spor yapmaya karar verdiysen, bunun için sana rehberlik edecek Sworkit, Fit 365, CrunchLive, Nike Training Club ve benzeri telefon uygulamaları kullanabilirsin.

Yemek yapmak bir sanatsa…

Mutfağının sanatçısı olmaya ne dersin? Karantina günleri bir çoğumuzun mutfakla ilişkisini değiştirecek gibi görünüyor. En basitinden birçok insan ekmeklerini dahi evde pişirmeye başladı; bunu daha önce hiç yapmamış olsalar bile. Sen ne pişirmekten zevk alırsın? Yeni tarifler denemeyi sever misin? Bunlarla ilgili bir fikrin yoksa da endişelenme. Sana mutfağın sırlarını açacak, leziz tarifler sunacak birçok yabancı kaynak ya da Nefis Yemek Tarifleri, Ne Pişirsem gibi Türkçe uygulamalar bulabilirsin. Sağlıklı tarifler sunan uygulamaları da es geçme.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı photo-1515516089376-88db1e26e9c0.jpeg

Dingin bir zihin için meditasyon…

Derin düşünme anlamına gelen meditasyonun insanın hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlamasını sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Birçok değişik teknikle gerçekleştirilebilen meditasyon ritüelleri özünde insanın tek bir noktaya odaklanıp zihnini boşaltarak, tüm olumsuz duygulardan, stresten, kalıplardan arınması ve yeni bir şuur, farkındalık, görüş kazanması durumudur. Meditasyon insanı özgürleştirir. Tam anlamıyla dört duvar arasında yaşadığımız günleri, daha sağlıklı bir ruh haliyle atlamak için meditasyon tekniklerinden faydalanabilirsin. The Mindfulness, Headspaces, “Stop, Breathe & Think”, Breathe2Relax, Zenfie ve daha birçok benzer uygulama sana nasıl meditasyon yapabileceğin konusunda yardımcı olacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3772612-1024x682.jpeg

Kişisel donanımlarınızı arttırın

Teknolojinin en güzel yanlarından biri şüphesiz ki bilgiye erişimin fazlasıyla kolay olması ve bunun en zor yanlarından biri de “acaba ne öğrensem” sorusuna cevap bulmak olabilir. Yeni bir dil öğrenmek, yeni bir ülke keşfetmek, yeni bir hobi bulmak, bir kursa ya da eğitime online katılmak birçok uygulama sayesinde oldukça kolay gerçekleştirebilecek şeyler. Dünya çapında popüler olan ve içeriği oldukça zengin Udemy’den ilgi alanına göre bir konu seçebilir, EdX ile çeşitli branşlarda mesleki eğitimlere dahil olabilir, Quizlet ile öğrenmek istediğin bir konuda, hazırlanan flash kartlarla çalışabilir, matematik seviyorsan PhotoMath’a göz atabilir, Khan Academy ile alanında uzman kişilerden, istediğin konuda ücretsiz eğitimler alabilirsin. Kısaca; bilgi parmaklarının ucunda.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3769717-1024x683.jpeg

Evde kalmayı avantaja çevirmek için birçok yol var, sen de kendi yollarını bulabilirsin. Çünkü insan istedikten sonra #HayatEveSığar.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir