#HayatEveSığar: Korona Günlerinde Ev Hayatını Güzelleştirecek Uygulamalar

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsüyle mücadele ettiğimiz günler yaşıyoruz. Bu süreçte hem kendimiz hem de diğer insanlar için yapabileceğimiz en faydalı şey evde kalmak. Evet, hayat sokaklarda akıyor, akıyordu, ancak şartlar değişti ve hayatın yeniden sokaklarda özgürce akmasını istiyorsan şu an evde kalmalısın. Basit ama hayat kurtarıcı bir eylem. Belki senin hayatını, belki de başkalarının… #Evdekal. Çünkü #HayatEveSığar, bunu yapabilirsin. Peki ama nasıl, sıkılmaya başladım mı diyorsun? Sıkıntının yaratıcılığı arttırdığını duymuş muydun? 😊 Buna odaklanmak için güzel bir zaman. Lakin benim daha pratik şeylere ihtiyacım var diyorsan, o zaman evde yapabileceklerin ve bu konuda sana rehberlik edebilecek uygulamalar konusunda bazı önerilerimiz var.

Spor yapmaya ne dersin?

Spor sadece spor salonlarında ya da açık havada yapılmak zorunda değil. Bu bahaneler bir kenara bırakıldığında, aslında evde yaşamanın hareketsiz bir hayatla eş değer olmadığını da görebilirsin. İki şeye ihtiyacın var; kendine uygun bir egzersiz programı ve irade.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3756520-1024x684.jpeg

Spor yapmak vücudu dinç tutar ama sonuçlar bununla sınırlı değil; ayrıca spor yapan insanlarda mutluluk hormonu olarak adlandırılan endorfin ve serotonin hormonlarının salgısında da büyük bir artış gözleniyor. Eve kapandığımız şu günlerde bu iki hormona ihtiyacımız olmadığını kim söyleyebilir? Eğer spor yapmaya karar verdiysen, bunun için sana rehberlik edecek Sworkit, Fit 365, CrunchLive, Nike Training Club ve benzeri telefon uygulamaları kullanabilirsin.

Yemek yapmak bir sanatsa…

Mutfağının sanatçısı olmaya ne dersin? Karantina günleri bir çoğumuzun mutfakla ilişkisini değiştirecek gibi görünüyor. En basitinden birçok insan ekmeklerini dahi evde pişirmeye başladı; bunu daha önce hiç yapmamış olsalar bile. Sen ne pişirmekten zevk alırsın? Yeni tarifler denemeyi sever misin? Bunlarla ilgili bir fikrin yoksa da endişelenme. Sana mutfağın sırlarını açacak, leziz tarifler sunacak birçok yabancı kaynak ya da Nefis Yemek Tarifleri, Ne Pişirsem gibi Türkçe uygulamalar bulabilirsin. Sağlıklı tarifler sunan uygulamaları da es geçme.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı photo-1515516089376-88db1e26e9c0.jpeg

Dingin bir zihin için meditasyon…

Derin düşünme anlamına gelen meditasyonun insanın hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlamasını sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Birçok değişik teknikle gerçekleştirilebilen meditasyon ritüelleri özünde insanın tek bir noktaya odaklanıp zihnini boşaltarak, tüm olumsuz duygulardan, stresten, kalıplardan arınması ve yeni bir şuur, farkındalık, görüş kazanması durumudur. Meditasyon insanı özgürleştirir. Tam anlamıyla dört duvar arasında yaşadığımız günleri, daha sağlıklı bir ruh haliyle atlamak için meditasyon tekniklerinden faydalanabilirsin. The Mindfulness, Headspaces, “Stop, Breathe & Think”, Breathe2Relax, Zenfie ve daha birçok benzer uygulama sana nasıl meditasyon yapabileceğin konusunda yardımcı olacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3772612-1024x682.jpeg

Kişisel donanımlarınızı arttırın

Teknolojinin en güzel yanlarından biri şüphesiz ki bilgiye erişimin fazlasıyla kolay olması ve bunun en zor yanlarından biri de “acaba ne öğrensem” sorusuna cevap bulmak olabilir. Yeni bir dil öğrenmek, yeni bir ülke keşfetmek, yeni bir hobi bulmak, bir kursa ya da eğitime online katılmak birçok uygulama sayesinde oldukça kolay gerçekleştirebilecek şeyler. Dünya çapında popüler olan ve içeriği oldukça zengin Udemy’den ilgi alanına göre bir konu seçebilir, EdX ile çeşitli branşlarda mesleki eğitimlere dahil olabilir, Quizlet ile öğrenmek istediğin bir konuda, hazırlanan flash kartlarla çalışabilir, matematik seviyorsan PhotoMath’a göz atabilir, Khan Academy ile alanında uzman kişilerden, istediğin konuda ücretsiz eğitimler alabilirsin. Kısaca; bilgi parmaklarının ucunda.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı pexels-photo-3769717-1024x683.jpeg

Evde kalmayı avantaja çevirmek için birçok yol var, sen de kendi yollarını bulabilirsin. Çünkü insan istedikten sonra #HayatEveSığar.

Diğer Yazılar

Gündemi Kaçırmamak İçin Muhakkak Dinlemeniz Gereken 6 Podcast

18/11/2019

Hızlı bir dünyadayız. Çoğu zaman bir şeyleri okumaya, takip etmeye ve hatta stalker’lık konusunda kimsenin elimize su dökemeyeceğini iddia etmemize rağmen Instagram’a bile bakmaya vaktimiz olmuyor. Hayatı yakalamaya çalışırken hayatı daha çok kaçırıyoruz belki de. […]

Kendi Podcast’ini Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

11/01/2020

Uzun zamandır blog yazıyorsunuz ve artık yazılı içerik dışında bir şeyler daha yapmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz. Podcast’siz bir hayat düşünemiyorsunuz, birilerini dinlemeden yapamıyorsunuz. Hatta artık sıranın size geldiğini bile düşünmeye başladınız. Sebebi ne olursa olsun […]

2020’de Vizyona Girecek Kaçırmamanız Gereken Filmler

22/01/2020

Hiçbirimiz böyle bir şey beklemiyorduk ama 2019 sinemaseverler için oldukça olumlu hatırlanacak bir yıl oldu. Özellikle yılın son aylarında ülkemizde gösterime giren Parazit, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Joker, Bir Zamanlar Hollywood’da gibi yapımlar […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir