“i”nin Hikayesi: iPod’un İsmi Nereden Geliyor?

iPod İsmi Nereden Geliyor?

iPod sözcüğünün gizemi çözülüyor, i harfinin arkasındaki sır perdesi aralanıyor. Apple’ın müzisyen çocuğu iPod’un ismi nasıl bulundu, marka değeri nasıl oluştu?

Apple’ın çığır açan cihazlarından biri de iPod… Taşınabilir medya oynatıcısı olarak hayatımıza giren serinin başarısı, sevimli isminin bir uğuru mu bilemiyoruz ama adeta bambaşka bir ürün kültürüne öncülük ettiği bir gerçek.

Tasarımıyla, çıkardığı her yeni cihazla adından sıkça bahsettirmeyi başaran Apple, iPod serisi için de aynı özenli çalışmayı sergilemiş ve sergilemeye de devam ediyor. iPod ile elde ettiği başarıda ürünün sadece teknolojisi ya da tasarımı değil aynı zamanda marka kimliği de büyük bir rol oynuyor.

Şimdi bu marka kimliğinin nasıl ortaya çıktığına birlikte bakalım:

Her şeyden önce belirtmeliyiz ki iPod sözcüğünün herhangi bir anlamı yok; herhangi bir sözcüğün kısaltması da değil. Ancak oluşturulurken birkaç şeyden ilham almış. Sözcüğün nereden ilham aldığına değinmeden önce Apple’ın pek çok üründe kullandığı “i” harfinin alametifarikasına da bir göz kırpalım.

Apple’ın “i” Tarihi

Apple’ın “i” harfini ürün isimlerinin önüne eklemesi, 1990’ların sonlarında başlıyor. Piyasaya çıkardığı ilk “i cihazı” 1998’deki iMac oluyor. Ardından iBook, iMovie ve iTunes geliyor. Bu ürünlerden bazıları hâlâ yaşarken bazıları da ufak değişikliklere uğradı. Örneğin; iBook yerini MacBook’a bıraktı. Peki ya hâlâ varlığını devam ettiren iMac’e ne demeli?

iMac’teki i’ye gelince, bu konu hakkında birbirinden farklı teoriler var: Bazıları Apple’ın baş tasarımcılarından Jonathan Ive’ın soyadının baş harfini temsil ettiğini söylerken, bazıları da “internet” sözcüğünden geldiğini iddia ediyor.

iMac ilk defa piyasaya sürüldüğünde internet hâlâ çok yeni bir kavramdı. İnternetin ne olduğu, internet ile ne yapıldığı pek çok kişi için son derece gizemliydi. Hazır böyle bir merak varken de iMac ile kolaylıkla internete girileceği vurgulandı ve ürünün pazarlamasına dahil edildi. iMac’in elde ettiği başarı üstüne Apple, yine tüketici odaklı ürünler çıkarırken ve bu ürünleri pazarlarken i harfine başrolü vermeye devam etti.

A Space Odyssey ile Gelen İlham

2001 yılında tüketiciyle buluşturduğu iPod sözcüğünün temelde hiçbir anlamı olmadığını belirtmiştik. Ancak internette sözcüğü arattığınız zaman karşınıza “İnternet Taşınabilir Açık Veritabanı” anlamına gelen; Internet Portable Open Database sözcüklerinin baş harfleriyle ortaya çıkarıldığına dair bilgiler gelecektir. Oysa iPod’u internetle ilişkilendirmek pek de doğru değil. Zira iPod çıkan onca online müzik platformuna rağmen ayakta kalmayı başaran müthiş bir MP3 çalar. Maalesef internet dünyasında gördüğümüz, okuduğumuz her şeyin doğru olmadığını tekrar hatırlatalım ve işin gerçeğine artık dokunalım.

Apple’da freelance copywriter olarak işe alınan Vinnie Chieco, Apple’ın MP3 çalmak için geliştirdiği bu sevimli cihazı isimlendirmek için çalışmalara başlar. Ve hub mantığı üzerinde durmaya başlar. Bu noktada da aklına 2001: A Space Odyssey filmi gelir. Bu kült filmin “Open the pod bay doors, Hal” sözünden de oldukça etkilenen Chieco; markayı bir ana uzay gemisine, ürünlerini de küçük mekiklere benzetir. Bu mantıkla filmden aldığı “pod” sözcüğünün önüne i harfini de ekleyince 2001’de satışa sunulan iPod’un ismi ortaya çıkmış olur.

Diğer Yazılar

İz Bırakan Kitapların Birbirinden Etkileyici Giriş Cümleleri

18/11/2019

Her kitap yeni bir dünya ve her yeni dünyada bizi bekleyen binlerce cümle var. Bizim birkaç saniyede okuyup geçtiğimiz her bir cümle için yazarlar kim bilir kaç kez düşünüyorlar ve kim bilir kaçıncı denemeden sonra […]

Sabah İşe Giderken Dinleyebileceğiniz Güne Gülümseterek Başlatacak 10 Sesli Kitap Önerisi

18/11/2019

İş, okul, sınavlar, sunumlar derken hayat her zaman pek de kolay olmuyor. Yorgunluklar ve düşük motivasyon kimi zaman yakamızı bir türlü bırakmıyor. Böyle zamanlarda güne iyi bir başlangıç yapmanın bir anda her şeyi değiştirebileceğini biliyor […]

Yepyeni ve Bambaşka Seslenen Kitap’tan Merhaba!

18/11/2019

Seslenen Kitap olarak sesli kitaptan teknolojiye, podcast’ten dizi ve filme kadar keşfedilmeye değer her şeye dair bilgilendirici, eğlendirici, düşündürücü yazılarımız ile sizlerle birlikteyiz. Seslenen Kitap’ın, Storytel ile birleşmesinin ardından faaliyetini durdurduğu websitesi seslenenkitap.com, Kasım 2019 tarihi […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir