“i”nin Hikayesi: iPod’un İsmi Nereden Geliyor?

iPod İsmi Nereden Geliyor?

iPod sözcüğünün gizemi çözülüyor, i harfinin arkasındaki sır perdesi aralanıyor. Apple’ın müzisyen çocuğu iPod’un ismi nasıl bulundu, marka değeri nasıl oluştu?

Apple’ın çığır açan cihazlarından biri de iPod… Taşınabilir medya oynatıcısı olarak hayatımıza giren serinin başarısı, sevimli isminin bir uğuru mu bilemiyoruz ama adeta bambaşka bir ürün kültürüne öncülük ettiği bir gerçek.

Tasarımıyla, çıkardığı her yeni cihazla adından sıkça bahsettirmeyi başaran Apple, iPod serisi için de aynı özenli çalışmayı sergilemiş ve sergilemeye de devam ediyor. iPod ile elde ettiği başarıda ürünün sadece teknolojisi ya da tasarımı değil aynı zamanda marka kimliği de büyük bir rol oynuyor.

Şimdi bu marka kimliğinin nasıl ortaya çıktığına birlikte bakalım:

Her şeyden önce belirtmeliyiz ki iPod sözcüğünün herhangi bir anlamı yok; herhangi bir sözcüğün kısaltması da değil. Ancak oluşturulurken birkaç şeyden ilham almış. Sözcüğün nereden ilham aldığına değinmeden önce Apple’ın pek çok üründe kullandığı “i” harfinin alametifarikasına da bir göz kırpalım.

Apple’ın “i” Tarihi

Apple’ın “i” harfini ürün isimlerinin önüne eklemesi, 1990’ların sonlarında başlıyor. Piyasaya çıkardığı ilk “i cihazı” 1998’deki iMac oluyor. Ardından iBook, iMovie ve iTunes geliyor. Bu ürünlerden bazıları hâlâ yaşarken bazıları da ufak değişikliklere uğradı. Örneğin; iBook yerini MacBook’a bıraktı. Peki ya hâlâ varlığını devam ettiren iMac’e ne demeli?

iMac’teki i’ye gelince, bu konu hakkında birbirinden farklı teoriler var: Bazıları Apple’ın baş tasarımcılarından Jonathan Ive’ın soyadının baş harfini temsil ettiğini söylerken, bazıları da “internet” sözcüğünden geldiğini iddia ediyor.

iMac ilk defa piyasaya sürüldüğünde internet hâlâ çok yeni bir kavramdı. İnternetin ne olduğu, internet ile ne yapıldığı pek çok kişi için son derece gizemliydi. Hazır böyle bir merak varken de iMac ile kolaylıkla internete girileceği vurgulandı ve ürünün pazarlamasına dahil edildi. iMac’in elde ettiği başarı üstüne Apple, yine tüketici odaklı ürünler çıkarırken ve bu ürünleri pazarlarken i harfine başrolü vermeye devam etti.

A Space Odyssey ile Gelen İlham

2001 yılında tüketiciyle buluşturduğu iPod sözcüğünün temelde hiçbir anlamı olmadığını belirtmiştik. Ancak internette sözcüğü arattığınız zaman karşınıza “İnternet Taşınabilir Açık Veritabanı” anlamına gelen; Internet Portable Open Database sözcüklerinin baş harfleriyle ortaya çıkarıldığına dair bilgiler gelecektir. Oysa iPod’u internetle ilişkilendirmek pek de doğru değil. Zira iPod çıkan onca online müzik platformuna rağmen ayakta kalmayı başaran müthiş bir MP3 çalar. Maalesef internet dünyasında gördüğümüz, okuduğumuz her şeyin doğru olmadığını tekrar hatırlatalım ve işin gerçeğine artık dokunalım.

Apple’da freelance copywriter olarak işe alınan Vinnie Chieco, Apple’ın MP3 çalmak için geliştirdiği bu sevimli cihazı isimlendirmek için çalışmalara başlar. Ve hub mantığı üzerinde durmaya başlar. Bu noktada da aklına 2001: A Space Odyssey filmi gelir. Bu kült filmin “Open the pod bay doors, Hal” sözünden de oldukça etkilenen Chieco; markayı bir ana uzay gemisine, ürünlerini de küçük mekiklere benzetir. Bu mantıkla filmden aldığı “pod” sözcüğünün önüne i harfini de ekleyince 2001’de satışa sunulan iPod’un ismi ortaya çıkmış olur.

Diğer Yazılar

2019’da En Çok Dikkat Çeken Teknolojik Gelişmeler

18/11/2019

Teknoloji çağında yaşarken her gün yeni bir gelişme, her gün yeni bir cihaz aramıza katılıyor. Kendimizi hızla büyüyen bu teknolojik gelişmeler içinde kaybetmememiz oldukça zor. İstediğimiz model telefonu daha yeni almışken, aynı modelin bir üst […]

“i”nin Hikayesi: iPod’un İsmi Nereden Geliyor?

18/11/2019

iPod İsmi Nereden Geliyor? iPod sözcüğünün gizemi çözülüyor, i harfinin arkasındaki sır perdesi aralanıyor. Apple’ın müzisyen çocuğu iPod’un ismi nasıl bulundu, marka değeri nasıl oluştu? Apple’ın çığır açan cihazlarından biri de iPod… Taşınabilir medya oynatıcısı […]

Netflix’in Anlatılmayan Hikayesi

18/11/2019

Birkaç yıl öncesine kadar çoğumuzun adını bile duymadığı Netflix, bugün artık hayatlarımızın ayrılmaz bir parçası. Geleneksel televizyon yayıncılığının yavaş yavaş tarih sahnesinden çekilmesiyle ve sinema salonunda film izleme deneyiminin yerini ev konforunda film izlemeye bırakmasıyla […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir