Kendi Podcast’ini Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Uzun zamandır blog yazıyorsunuz ve artık yazılı içerik dışında bir şeyler daha yapmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz.

Podcast’siz bir hayat düşünemiyorsunuz, birilerini dinlemeden yapamıyorsunuz. Hatta artık sıranın size geldiğini bile düşünmeye başladınız.

Sebebi ne olursa olsun podcast furyasına kendinizi bir şekilde kaptırdınız ve “ben de neden bir podcast yayını yapmayayım ki?” noktasına geldiyseniz hiç durmayın.

Yeni dünyanın en çok tüketilen içerik tiplerinden biri haline gelen ve insanların çok daha samimi bulduğu online sesli yayınlar, daha uzun bir süre revaçta olacak. Yakın zamanda Amerika’da yayınlanan bir araştırmaya göre podcast yayını dinleyen insan sayısının her geçen gün arttığı ortaya çıktı. Hatta araştırmaya göre Amerikalıların %33’ü şimdiye kadar en az bir podcast yayını dinlemiş.

Siz de anlatacak hikayeleriniz olduğuna inanıyorsanız, anlatmayı seviyorsanız o zaman kollarınızı sıvayın ve podcast yayınınızı hazırlamaya başlayın.

Peki nasıl başlayacaksınız?

Şimdi sizinle ilk podcast yayınınıza hazırlanırken yol gösterecek ipuçlarını paylaşıyoruz:

İçeriğinizi iyi planlayın

İyi planlanmış bir podcast, yayın yapma rutininizi kolaylaştıracaktır. Bir ayda kaç bölüm yayınlamak istediğinize, hangi konuları ele almak istediğinize (ve hangi sırayla) mutlaka önceden karar verin. Tıpkı bir blog gibi, bir podcast’in de içerik takviminin olması gerekir.

Potansiyel bölüm başlıklarını listeleyin ve bunları mantıklı bir sırada yayınlamayı planlayın. Ayrıca bir temanız veya tek bir genel başlığınız da olabilir. Podcast’iniz için net bir içerik planınız olduğunda, bir sonraki bölümünüz için bir konu bulma konusunda endişelenmenize de gerek kalmayacak. İçeriği oluşturmak ve kaydetmek tek odak noktanız olacak.

Kaliteli bir mikrofona yatırım yapın

Ucuz bir mikrofon satın alma hatası yapmanız halinde kötü ses kalitesini düzeltmek için tahmin ettiğinizden çok daha fazla uğraşmanız gerekecek. Bütçeniz yoksa da kaliteli bir mikrofon almak için yeterli parayı biriktirmeyi bekleyebilirsiniz. Sesinizdeki heyecanı, samimiyeti gerçekten aktarabilmek istiyorsanız, kaliteli bir yayın yapmak istiyorsanız biraz bütçenizi geniş tutmanız halinde uzun vadede zamandan ciddi anlamda tasarruf edeceksiniz.

Tasarıma önem verin

Bir grafik tasarımcı değilseniz, podcast kapak resminizin bir profesyonel tarafından yapılmasını önerebiliriz. Grafik stilini beğendiğiniz ve sizin zevkinizle eşleşen bir tasarımcı seçin.
Podcast kapak resminizin çoğu podcast akışında küçük bir resim olarak görüneceğini unutmayın, bu nedenle küçük olsa bile göze çarpan bir tasarım seçin.

Bir ana hat belirleyin

Taslak olmadan bir podcast kaydetmenin tehlikeleri; konu dışına çıkmanız ve kendinizi tamamen başka bir şey hakkında dolaşırken bulmanızdır. Tıpkı blog yazısı gibi, bir podcast’in de bir girişi, gövdesi ve sonucu olmalı. Tabii ki de okuyacağınız bir senaryo yazmak zorunda değilsiniz, sadece ne hakkında konuşacağınız ve hangi sırayla gideceğinize dair bir liste yapmanız işleri düşündüğünüzden çok daha fazla kolaylaştıracak. Kendinizi kaptırmış ve bambaşka konularda konuşurken hazırladığınız liste, ufak hatırlatıcı notlar tekrar ana yola girmenizi sağlayacak.

Kişiselleştirin

Podcast yayınının avantajlarından biri, kitlenizle daha derin ve daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak.
Savunmasız yönünüzü göstermekten korkmayın. Kendinizden hikayeler anlatın. Örneğin; bir işin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili tavsiyelerde bulunurken; siz nasıl öğrendiğinizi, ne gibi zorluklar yaşadığınızı, yaptığınız hataları anlatmaktan çekinmeyin. Her şeyin sanallaştığı dünyamızda insanlar artık daha gerçek, daha kendilerinden hikayeler duymak istiyorlar. Asıl ilham veren hikayeler de kendilerine en yakın gelenler oluyor.

Dinleyicilerinizden abone olmalarını ve inceleme bırakmalarını isteyin

iTunes’ta, podcast’ler çok sayıda iyi yorum aldıklarında “Yeni ve Dikkate Değer” bölümünde görünüyor. Her podcast bölümünün bitiminden önce, okuyucularınıza her zaman abone olmalarını ve bölümü beğenmişlerse bir inceleme bırakmalarını söyleyin.

Temel düzeyde de olsa ses düzenlemeyi öğrenin

Ses dosyalarınızı sizin için düzenlemek üzere biri ile çalışabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Ses düzenlemeyi öğrenmek biraz zaman alabilir, ancak bitmiş kaydınız ile ilgili tüm kontrolün sizde olmasını istiyorsanız buna değer. Bu konuda öne çıkan Audacity, Acoustica veya Sound Forge Pro gibi programlara göz atabilirsiniz.

Kendiniz olun

İlk kez bir mikrofonla konuştuğunuz kaydı dinlediğinizde sesiniz oldukça farklı gelecek. Hatta “ııı”, “şey”, “hımm” gibi çıkardığınız seslerden rahatsız bile olacaksınız. Elbet konuştuğunuz dile, telaffuza, diksiyona dikkat edin ama kaydınız üzerinde düzenleme yaparken çıkardığınız tüm sesleri yok edip ortaya robotik bir podcast çıkarmamaya da özen gösterin. Gülümseyin, gülün, hatta kahkaha atın. Aksanınız varsa gizlemek için kendinize yüklenmeyin. Kendiniz olun ve anlatmak istediğinizi o ortama bırakırken bunun tadını çıkarın.
Emin olun çok yakın bir sürede, bir sonraki bölümünüzü sabırsızlıkla bekleyecek bir grup takipçiniz olacak.

Diğer Yazılar

Gündemi Kaçırmamak İçin Muhakkak Dinlemeniz Gereken 6 Podcast

18/11/2019

Hızlı bir dünyadayız. Çoğu zaman bir şeyleri okumaya, takip etmeye ve hatta stalker’lık konusunda kimsenin elimize su dökemeyeceğini iddia etmemize rağmen Instagram’a bile bakmaya vaktimiz olmuyor. Hayatı yakalamaya çalışırken hayatı daha çok kaçırıyoruz belki de. […]

Kendi Podcast’ini Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

11/01/2020

Uzun zamandır blog yazıyorsunuz ve artık yazılı içerik dışında bir şeyler daha yapmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz. Podcast’siz bir hayat düşünemiyorsunuz, birilerini dinlemeden yapamıyorsunuz. Hatta artık sıranın size geldiğini bile düşünmeye başladınız. Sebebi ne olursa olsun […]

2020’de Vizyona Girecek Kaçırmamanız Gereken Filmler

22/01/2020

Hiçbirimiz böyle bir şey beklemiyorduk ama 2019 sinemaseverler için oldukça olumlu hatırlanacak bir yıl oldu. Özellikle yılın son aylarında ülkemizde gösterime giren Parazit, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Joker, Bir Zamanlar Hollywood’da gibi yapımlar […]

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir